Olympijský bronz Beňuša a postup do Ligy majstrov. Športové úspechy roka 2024, na ktoré nezabudneme
- Rok 2024 bol plný emócií a úspechov pre slovenský šport
- Od olympiády po juniorské tituly, športovci preukázali svoj talent a odhodlanie
- Rok 2024 bol plný emócií a úspechov pre slovenský šport
- Od olympiády po juniorské tituly, športovci preukázali svoj talent a odhodlanie
Záver roka je už tradične spojený s časom na hodnotenie, či už tvojich vlastných cieľov, alebo úspechov, ktoré sa ti podarilo dosiahnuť. A inak to nie je ani vo svete športu.
Rok 2024 bol pre slovenský šport mimoriadne pestrý. Priniesol slovenským športovcom množstvo radosti aj nezabudnuteľných momentov, od zimných podujatí po letné olympijské hry v Paríži.
Hoci práve letné olympijské hry v Paríži boli najväčším stredobodom pozornosti, úspechy slovenských reprezentantov sa objavili naprieč širokým spektrom športov, od lyžovania cez streľbu až po futbal a cyklistiku. Poďme si spoločne zhrnúť, čo všetko nám tento športový rok priniesol.
Úspechy v lyžovaní, biatlone a tenise
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová opäť začiatkom roka dokázala svoju dominanciu na svahoch, keď už v januári triumfovala v slalome Svetového pohára v Kranjskej Gore. Nielenže pridala ďalší triumf do svojej zbierky, ale ukázala, že je stále jednou z najlepších na svete.
„Každé víťazstvo má pre mňa obrovskú hodnotu. Ukazuje, že tvrdá práca sa opláca,“ povedala Vlhová po pretekoch. Následne sa však na domácich pretekoch v Jasnej zranila, čo zapríčinilo jej, dnes už 12-mesačnú, vynútenú pauzu.
Ďalšou hviezdou začiatku roka bola Ema Kapustová, ktorá získala bronz na majstrovstvách Európy v biatlone a striebro na mládežníckych MS. Jej čistá streľba a výborný bežecký výkon dokazujú, že Slovensko má v biatlone veľký potenciál.
V tenise zas zažiarili slovenské tenistky nielen na domácich turnajoch, ale aj na svetových pódiách. Jednou z nich bola aj mladá nádej slovenského tenisu Renáta Jamrichová, ktorá vyhrala juniorské Australian Open a získala tak grandslamový titul v juniorskej dvojhre. „Tento titul je splneným snom, no zároveň len začiatkom mojej cesty,“ uviedla po triumfe.
Ďalšia nádej, Rebecca Šramková, sa zasa stala víťazkou svojho prvého turnaja na okruhu WTA. „Tenis je o trpezlivosti a vytrvalosti, a toto víťazstvo je odmenou za roky práce,“ zhodnotila Šramková.
Postupy a medaily
Jarné mesiace priniesli slovenským športovcom ďalšie radostné momenty. Slovenské tenistky sa kvalifikovali na finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej, čo bolo významné potvrdenie ich rastúcej kvality.
Hádzanárky Slovenska zároveň po desaťročí postúpili na majstrovstvá Európy. „Tento úspech je dôkazom, že nikdy netreba prestať veriť,“ vyhlásila vtedy kapitánka tímu.
Medzi významné úspechy patrilo aj zlato Patrika Jányho na majstrovstvách Európy vo vzduchových zbraniach, kde triumfoval v disciplíne vzduchová puška na 10 metrov. Jeho precíznosť a koncentrácia boli obdivuhodné. „Streľba je o mentálnej sile, a ja som rád, že som dokázal predviesť svoje maximum,“ zhodnotil zlatý medailista.
Olympiáda a ďalšie výzvy
Letné mesiace sa niesli v znamení olympijských hier v Paríži a priniesli pre Slovensko zmiešané pocity. Slovenská výprava, hoci skromná, bojovala statočne. Matej Beňuš priniesol bronz z vodného slalomu v kategórii C1, čím nadviazal na svoje úspechy z Ria 2016.
„Každá medaila na olympiáde je špeciálna. Tento bronz je pre mňa potvrdením, že stále patrím medzi elitu,“ vyjadril sa po pretekoch.
Okrem Beňuša boli blízko k medailám aj ďalší slovenskí reprezentanti. Skeetarka Vanesa Hocková, kajakárka Zuzana Paňková a tenistka Anna Karolína Schmiedlová skončili na štvrtej priečke, zatiaľ čo skejtbordista Richard Tury obsadil piate miesto. Celkové bilancovanie však odhalilo, že išlo o najmenej úspešnú olympiádu v histórii samostatnosti Slovenska.
Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Liba priznal, že je dôležité hľadať nové stratégie, aby zvýšili konkurencieschopnosť na takýchto podujatiach. „Našou inšpiráciou by mohli byť Francúzi a Briti, ktorí systematicky podporujú šport od základov.“
Olympiáda tak ukázala aj výzvy, ktorým slovenský šport čelí. „Musíme preto investovať viac do prípravy športovcov a motivácie mládeže,“ zdôraznil Jozef Liba pre Sportnet.
Silné ukončenie roka
Jeseň a zima priniesli ďalšie úspechy na medzinárodnej scéne. Gabriela Gajanová zabehla slovenský rekord na 800 metrov, zatiaľ čo cyklistka Viktória Chladoňová získala titul juniorskej majsterky sveta v cross country. „Je to splnený sen, ale zároveň motivácia do budúcna,“ povedala Chladoňová.
V závere roka sa slovenskí športovci predviedli aj v tímových športoch. Darilo sa domácemu šampiónovi, ktorý si zabezpečil historický postup do hlavnej fázy Ligy majstrov, keď ŠK Slovan Bratislava zdolal dánsky Midtjylland.
Slovenské florbalistky zas zaznamenali svoje najlepšie umiestnenie na MS, keď obsadili šieste miesto a hokejisti do 18 rokov zopakovali štvrté miesto na majstrovstvách sveta, informuje portál Teraz.
Čo nás čaká ďalej?
Rok 2024 ukázal, že slovenský šport má silné základy a množstvo talentovaných športovcov. Výzvou však zostáva podpora mládeže a zlepšenie podmienok pre tréning a prípravu, ktorým slovenský šport čelí už dlhšie obdobie.
Vedúci výpravy na OH Roman Buček zdôraznil, že je nevyhnutné pracovať na prepojení masového a vrcholového športu. „Ochota rodičov dávať deti na šport je veľká, ale chýba systémová podpora, aby sa z nich mohli stať vrcholoví športovci.“
Aj keď rok 2024 priniesol menej olympijských medailí, slovenskí športovci ukázali, že majú potenciál. S odhodlaním pracovať na systéme a podpore mladých talentov sa slovenský šport môže opäť dostať na výslnie. Ako povedala strelkyňa Zuzana Rehák-Štefečeková: „Každý rok je o učení sa a posúvaní hraníc. Verím, že budúcnosť slovenského športu je svetlá.“
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, Sportnet, Teraz