Olympijský výbor naštval Rusov aj krajiny Európy. Toto je rozhodnutie o osude ruských a bieloruských športovcov
- Olympijský výbor odporučil návrat Rusov a Bielorusov do medzinárodných súťaží
- Toto rozhodnutie zožalo obrovskú kritiku zo všetkých strán
- Olympijský výbor odporučil návrat Rusov a Bielorusov do medzinárodných súťaží
- Toto rozhodnutie zožalo obrovskú kritiku zo všetkých strán
Debata o účasti ruských a bieloruských športovcov na medzinárodných súťažiach, hlavne na nadchádzajúcej olympiáde v Paríži, prebiehala mesiace.
Až v utorok Medzinárodný olympijský výbor (MOV) rozhodol o odporučení ich účasti ako jednotlivcov pod neutrálnou vlajkou a iba účastníkov bez prepojenia na armádu. Pričom už dávnejšie vyše 35 krajín uviedlo, že bude požadovať zákaz účasti ruských a bieloruských športovcov na OH 2024 v Paríži.
Ich návrat by sa však týkal len jednotlivcov a nie celého tímu, informoval o tom prezident MOV Thomas Bach na tlačovej konferencii po utorkovom zasadnutí Výkonnej rady.
Samotné rozhodnutie sa netýka účasti športovcov a ich personálu na olympijských hrách v Paríži budúci rok ani na zimných olympijských hrách v Miláne 2026. „MOV prijme toto rozhodnutie vo vhodnom čase podľa vlastného uváženia,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Návrat k medzinárodným súťažiam výbor odporučil len športovcom, ktorí nie sú príslušníkmi armády či iných domácich bezpečnostných zložiek.
Stopka po ruskej invázii
Po vojenskom vpáde Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 bola na medzinárodných atletických súťažiach zakázaná účasť športovcov pochádzajúcich z Ruska aj Bieloruska, ktoré slúžilo ako kľúčové východisko pre ruskú inváziu.
Napriek tomu olympijský samit 9. decembra rozhodol vytvoriť pre týchto športovcov príležitosť vrátiť sa na športové podujatia, a to aj napriek stále prebiehajúcemu vojnovému konfliktu.
Ukrajina už dávnejšie pohrozila, že v prípade účasti ruských a bieloruských športovcov na budúcoročnej olympiáde bude tieto hry bojkotovať. Proti tomuto rozhodnutiu o návrate športovcov z oboch krajín sa postavilo viac ako 30 krajín.
Bach odporučil federáciám a organizátorom medzinárodných športových podujatí, aby „športovci s ruským alebo bieloruským pasom súťažili len ako individuálni neutrálni športovci“.
To by malo vyzerať tak, že by títo športovci mali na sebe dresy buď jednej farby, alebo úplne biele bez loga tímu či krajiny. V dokumente vydanom MOV sa tiež uvádza, že športovci by mali zakázané vyvesiť svoje národné vlajky či robiť vyhlásenia ,„ktoré by mohli poškodiť záujmy súťaže, jej integritu alebo neutralitu účastníka“.
„Športové organizácie musia mať výhradnú zodpovednosť za rozhodovanie o tom, ktorí športovci sa môžu zúčastniť na medzinárodných súťažiach na základe ich športových zásluh, a nie na základe politických dôvodov alebo ich pasov,“ povedal predseda MOV, ako o tom informuje agentúra Reuters.
Vlna kritiky zo všetkých strán
Lenže toto rozhodnutie nebralo veľa krajín pozitívne. „Po Buči, Irpini a Hostomeli!! Po každodennom bombardovaní civilných cieľov!!! Je to deň hanby pre MOV!!!“ napísal na Twitteri námestník poľského ministra zahraničných vecí Piotr Wawrzyk.
Co takiego wydarzyło się pozytywnego ze strony Rosji, że ich sportowcy mieliby uczestniczyć w zawodach‼️ Po Buczy, Irpieniu, Hostomelu‼️ Po codziennych bombardowaniach obiektów cywilnych‼️ To dzień hańby MKOL‼️
— Piotr Wawrzyk (@Piotr_Wawrzyk) March 28, 2023
Okrem susedného Poľska toto rozhodnutie pobúrilo aj Česko. Jan Lipavský, český minister zahraničných vecí, zase uviedol, že Rusko nemá na olympiáde miesto.
„Nesmieme zatvárať oči pred realitou. Ruský šport je centrálne riadený z Kremľa. Ruský režim nevie, čo je to fair play, jeho športovci na olympiádu nepatria,“ napísal.
Jsem zklamán z doporučení @iocmedia. Nesmíme zavírat oči před realitou. Ruský sport je centrálně řízen z Kremlu. Ruský režim neví, co je to fair play; jeho sportovci na olympiádu nepatří. Otázkou se budeme dále zabývat, a to i v expertní skupině @olympijskytym.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) March 28, 2023
No nespokojné s týmto rozhodnutím je aj samotné Rusko. Rozzúrila ich totiž skutočnosť, že ruskí športovci sa budú musieť zúčastniť bez vlajok, znakov a hymien svojej krajiny. Ruské tlačové agentúry citovali šéfa Ruského olympijského výboru Stanislava Pozdňakova, podľa ktorého je tento krok MOV „diskrimináciou na základe národnosti“, ako o tom informuje portál Rádio slobodná Európa.
Služba záujmom Ruska
Pár hodín na to sa tomuto rozhodnutiu postavilo aj vyše 300 šermiarov, ktorí označili tento krok v otvorenom liste za „katastrofálnu chybu“ a zároveň vyzvali MOV, aby prehodnotil povolenie návratu Ruska a Bieloruska.
„Zlyhali ste v pomoci tým, ktorým majú vaše organizácie pomáhať, keď ste uprednostnili záujmy ruských a bieloruských športovcov pred právami športovcov, najmä ukrajinských,“ píše sa v liste.
K rozhodnutiu sa vyjadril aj bývalý ukrajinský boxerský šampión Vladimir Kličko, podľa ktorého je toto rozhodnutie nezmyselné. „Thomas Bach slúži farbám a záujmom Ruska. Toto rozhodnutie kontaminuje olympijského ducha a je ako táto vojna: nezmysel,“ uviedol Kličko na Twitteri.
Rusko sa pritom už na posledných olympiádach objavilo len ako Ruský olympijský výbor kvôli obrovskému dopingovému škandálu. Ten začal ešte na olympiáde v Soči v roku 2014, keď sa zistilo, že obrovské množstvo ruských športovcov bralo doping, ktorý bol organizovaný a krytý štátom.
Zdroje: Reuters, Rádio slobodná Európa, Twitter/Jan Lipavský, Twitter/Piotr Wawrzyk, IOC