Olympionici na olympiádu nechodia iba športovať. Na zamedzenie šírenia koronavírusu majú tento rok „antisexové“ postele
- Internetom kolujú fotky postelí, ktoré v Tokiu čakali na športovcov
- Ide o kartónové postele, ktoré sú historicky prvýkrát 100 %-ne ekologické
- Internetom kolujú fotky postelí, ktoré v Tokiu čakali na športovcov
- Ide o kartónové postele, ktoré sú historicky prvýkrát 100 %-ne ekologické
Letné olympijské hry konajúce sa v japonskom Tokiu odštartovali len nedávno, no športovci sa v Olympijskej dedine nachádzali už dlhšie. Ak poctivo sleduješ sociálne siete, určite ti neušlo niekoľko príspevkov, ktoré sa týkali postelí športovcov. Ak by išlo o normálne postele, nepútali by toľko pozornosti ako tieto kartónové unikáty.
Fotografie postelí zdieľalo viacero športovcov. Otázne je, prečo dostali špičkoví športovci postele z kartónu? Ide o pomoc životnému prostrediu alebo majú aj inú úlohu?
https://twitter.com/Paulchelimo/status/1416240846039523331
Americký bežec a strieborný olympijský medailista Paul Chelimo je prvým športovcom, ktorý fotografie zdieľal. Je očividné, že veľmi rýchlo pochopil úmysly organizátorov. Keďže sa LOH minulý rok zrušili kvôli pandemickej situácii, dalo sa predpokladať, že organizátori sa budú snažiť urobiť všetko preto, aby tento rok zabránili šíreniu nákazy.
Do izieb športovcov sa tak rozhodli dať postele vyrobené z kartónov, ktoré unesú váhu iba jednej osoby. Cieľom týchto postelí je zabrániť športovcom v intímnom styku. Hoci by sme predpokladali, že športovci chodia na olympijské hry robiť rekordy a reprezentovať svoje krajiny, nájdu si čas aj na iné aktivity.
Na hrách v roku 2016 konajúcich sa v Riu bolo športovcom vydaných rekordných 450-tisíc kondómov. Ak si to prerátame na hlavu, vyjde nám, že jeden športovec si vybral 42 kondómov. Tieto čísla organizátorov tokijských hier znepokojili, a tak sa rozhodli tieto produkty športovcom neposkytovať.
Anti-sex postele
Od kartónových postelí by asi nikto z nás neočakával, že unesú 200-kilový náklad. Opak je však pravdou. Toto číslo je vzhľadom na priemernú hmotnosť športovcov z Ria veľmi priaznivé, pretože priemerná váha z Ria predstavuje 72 kilogramov.
Existujú aj dôkazy, ktoré teóriu nezlomnosti postele potvrdzujú. Postaral sa o nich írsky gymnasta Rhys McClenaghan, ktorý svoj experiment zverejnil na Twitteri.
https://twitter.com/McClenaghanRhys/status/1416567768938291203?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1416567768938291203%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.euronews.com%2Fgreen%2F2021%2F07%2F20%2Ftokyo-2020-olympic-beds-suitable-for-both-sex-and-saving-the-planet
Na začiatku videa gymnasta poznamenal, že postele sú pravdepodobne vyrobené tak, aby sa pod prudkými pohybmi zlomili. Po tom, čo po posteli poskákal však skonštatoval, že ide o klamstvo. Ukázalo sa, že posteľ je pevná.
Gymnastovi za zbúranie tohto mýtu poďakoval aj oficiálny účet Olympijských hier, ktorý jeho príspevok prezdieľal. Postele zároveň označil za robustné.
Eco-friendly
Hoci sa postele postarali o niekoľko zaujímavých internetových diskusií a pobavili celý svet, ukázalo sa, že sú oveľa pôsobivejšie ako si myslíme. Ide o historicky prvé postele pre športovcov, ktoré sú vyrobené takmer výlučne z obnoviteľných materiálov. Airweave, japonská posteľná spoločnosť, poskytuje okolo 18-tisíc postelí a matracov.
„Ukázalo sa, že tieto postele sú naozaj silnejšie ako postele z dreva alebo ocele,“ uviedla včera vo vyhlásení spoločnosť Airweave. Informoval o tom portál Euronews.com. Všetky matrace sú vyrobené polyetylénových vlákien, ktoré je podľa spoločnosti Airweave možné recyklovať nekonečne veľa krát. Zároveň sú všetky matrace modulárne, čo znamená, že sa dajú prispôsobiť rôznym tvarom tela športovca.
O tom, že na športovcov budú čakať kartónové postele, sa vedelo už minulý rok. Sú súčasťou u širšieho plánu udržateľnosti olympijských hier v Tokiu 2020 , ktorého cieľom je zabezpečiť, aby životné prostredie bolo jadrom podujatia.
Aj keď sa teda ukázalo, že úlohou postelí nie je zabrániť fyzickému kontaktu medzi športovcami, je rozumné, aby boli určené iba na spanie.
Pozitívne Česko
Organizátori olympijských hier v Tokiu v piatok oznámili 19 nových prípadov nákazy koronavírusom v súvislosti s OH 2020. V tejto sume sú zarátaní traja športovci zo zahraničia a 16 prípadov sa týka novinárov a obslužného personálu.
Pandémia prekazila plány aj Čechom. Na nedodržiavanie týchto prísnych epidemiologických pravidiel však už výrazne dopláca česká výprava. Tá má zatiaľ na konte 4 nakazených. Totožnosť prvej osoby českej výpravy, ktorá mala hneď po prílete do Tokia pozitívny test, bola utajovaná. Seznam Zprávy ale aktuálne informovali, že sa im podarilo zistiť, že prvým Čechom s pozitívnym testom bol lekár Vlastimil Voráček.
Český olympijský výbor mal jeho identitu potvrdiť. Dôležitý je aj fakt, že doktor Voráček sa pred LOH proti Covidu-19 nenechal zaočkovať. Vo vládnom špeciáli do Tokia sa pochopiteľne spolu s doktorom nachádzalo aj viacero športovcov, vrátane pozitívne testovaného plážového volejbalistu Ondřeje Perušiče a stolného tenistu Pavla Širučka, informujú Seznam Zprávy.
Títo športovci si v dôsledku pozitívneho testu na COVID-19 na olympiáde už nezahrajú. Český biológ Jaroslav Flegr sa domnieva, že k prenosu nákazy mohlo prísť priamo v lietadle.
„Cítim sa na 85 percent fit, je to zvláštne. Som smutný, ale beriem to tak, že na svete sú aj horšie veci,“ zamyslel sa 28-ročný stolný tenista v rozhovore na webe iDnes.cz podľa SITA.
Čítajte viac z kategórie: Šport
Zdroje: Euronews.com, SITA, Seznamzpravy