Omikron mutuje a je nebezpečnejší, dve krajiny hlásia nárast prípadov. U nás pribudlo 319 pozitívnych
- Vedci zaznamenali nové subvarianty omikronu
- Vírus začína opäť napádať pľúca a je nebezpečnejší
- Británia aj Izrael hlásia nárast v prípadoch
- Vedci zaznamenali nové subvarianty omikronu
- Vírus začína opäť napádať pľúca a je nebezpečnejší
- Británia aj Izrael hlásia nárast v prípadoch
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 234, za predchádzajúci deň pribudlo 8 zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 319 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 166 397, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 792 700 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 151 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí je 20 137.
Návrat ku koreňom
Vedci upozorňujú, že sme sa možno tešili priskoro. Najnovšie subvarianty omikronu sa vyvíjajú smerom, ktorý pre ľudstvo nemaľuje ružovú budúcnosť. Podľa najnovších zistení sa Covid naučil napádať priamo pľúca.
Jednu z hlavných slabín najnovšieho variantu predstavovala oblasť tela, na ktorú sa zameriaval. Na rozdiel od jeho predchodcov napádal hlavne hrdlo a dýchací trakt. Samotným pľúcam sa však vyhýbal, čo znamenalo oveľa nižšiu mieru úmrtnosti, informoval začiatkom roka portál The Guardian.
„Výsledok mnohých mutácií, ktoré omikron odlišujú od zvyšných variantov, je pravdepodobne ten, že vírus stratil svoju schopnosť napádať rôzne druhy buniek,“ tvrdil profesor virológie Londýnskej Univerzity Deenan Pillay.
Variant sa síce rozmnožoval v bunkách hrdla 70-násobne rýchlejšie ako jeho predošlé „verzie“, no v bunkách pľúc sa rozmnožoval len s veľkými ťažkosťami. Konkrétne išlo o približne 10-násobné spomalenie oproti variantom delta či alfa, informuje Reuters.
Zdá sa však, že tieto čísla môžu byť minulosťou. Varianty BA.4, BA.5 a BA.2.12.1, ktoré sú subvariantmi pôvodného omikronu, sa zdajú byť v procese vývoja, v ktorom sa postupne adaptujú na pľúcne tkanivo, píše The Independent.
„V krátkosti, náš výskum naznačuje, že rizikovosť týchto nových variantov, najmä BA.4 a BA.5 je oveľa vyššia a pre svetové zdravie predstavujú väčšiu hrozbu ako pôvodný vírus BA.2,“ vyjadril sa profesor Kei Sato, z Univerzity mesta Tokio. Zároveň upozorňuje, že varianty sa začínajú nápadne podobať ich alfa a delta „bratrancom“.
Tvrdenia, žiaľbohu, podporujú aj čísla. Británia zaznamenala 43-percentný nárast v pozitivite oproti minulému týždňu, informuje Independent. Rapídne sa zvyšuje aj počet hospitalizácií spôsobených nakazením sa ochorením COVID-19. Hovoriac v konkrétnych číslach, ide približne o 1.4 milióna nakazených. Nedávne údaje z 11. júna hovorili len o 990 000 nakazených.
Mohlo by byť horšie
Dôležité je však podotknúť, že čísla sú stále pod hranicou, ktorú dosiahli v marci. Británia sa vtedy musela vysporiadať z neuveriteľnými 5 miliónmi nakazených.
Určitá časť viny sa však dá prisúdiť aj obrovským oslavám, ktoré pri príležitosti 70. výročia kráľovnej Alžbety II. pri moci prebiehali vo väčšine Anglicka.
Lekári zároveň dodávajú, že dobrým znamením je aj nevýrazný nárast hospitalizácií či celkový počet pacientov, ktorí kvôli nakazeniu sa skončili na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Situácii v Británii pravdepodobne dopomáha aj vysoká miera zaočkovanosti.
Avšak, odborníci stále zdvíhajú varovný prst. Zatiaľ podľa nich dôvod na paniku nie je, no s prichádzajúcim letom je stále dôležité si zapamätať, že „Covid nezmizol“ a že „vakcíny majú stále potenciál znížiť riziko nákazy“, píše Independent.
Obáva sa aj Izrael
Británia však nie je jedinou krajinou, ktorá zažíva znepokojujúci nárast prípadov. Obavy začína mať aj Izrael, ktorý sa vracia k číslam spred niekoľkých mesiacov.
Izraelské ministerstvo zdravotníctva hlásilo v pondelok viac ako 10000 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najväčší denný prírastok od 4. apríla. TASR o tom informovala na základe správy denníka The Times of Israel.
Podľa údajov ministerstva zaznamenali v priebehu nedele v Izraeli 10 202 prípadov nákazy a mieru pozitivity pri testoch na úrovni 38,9 percenta. Vo vážnom stave je dovedna 168 ľudí, čo predstavuje 95-percentný nárast oproti minulému týždňu.
V súvislosti s nárastom prípadov predstavitelia ministerstva zdravotníctva miestnym nemocniciam povedali, aby začali s prípravami na znovuotvorenie vyhradených oddelení pre pacientov s ochorením COVID-19.
Úrady takisto uvažujú o opätovnom zavedení určitých obmedzení. Predstavitelia z oblasti zdravotníctva majú v pláne diskutovať o návrate k povinnému noseniu rúšok vo vnútorných priestoroch a možnosti schválenia očkovania dojčiat a predškolákov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Guardian, Reuters, The Independent, TASR