Omikron príde v obrovskej sile, no dlho sa nezdrží. Slovenskí odborníci tvrdia, že nemusí ísť o posledný variant
- Slovensko len nedávno uvoľnilo opatrenia. Sme jednou z mála krajín, kde omikron ešte nenastúpil
- Odborníci sledujú dáta zo zahraničia. Predpokladajú, že situácia bude na Slovensku o niečo horšia
- Slovensko len nedávno uvoľnilo opatrenia. Sme jednou z mála krajín, kde omikron ešte nenastúpil
- Odborníci sledujú dáta zo zahraničia. Predpokladajú, že situácia bude na Slovensku o niečo horšia
„Sme jednou z mála krajín, kde omikron ešte nenastúpil,“ konštatuje matematik Richard Kollár na rádiu Expres v relácii Braňa Závodského. Dodáva, že je to len otázka niekoľkých dní.
Len ťažko sa dá predpokladať, ako bude nová vlna na Slovensku vyzerať. Dostupné dáta však naznačujú, že sa omikron dlho nezdrží. Nemusí však ísť o posledný variant.
S uvoľňovaním príde aj omikron
Faktorov, ktoré to môžu mať na svedomí, je mnoho a odborníkom v súčasnosti neostáva viac, než hádať. Kollár hovorí, že možným vysvetlením je, že máloktorá krajina mala takú silnú vlnu delty ako my, čo mohlo nástup omikronu posunúť. Navyše konštatuje, že aj delta prišla na Slovensko neskôr.
Z okolitých krajín sme mali tiež najprísnejšie opatrenia, ktoré skončili prakticky len včera, 11.1., hovorí. Nástup omikronu by sa mal preto ukázať v najbližších dňoch, práve kvôli ich uvoľneniu: „Nárasty v iných krajinách sú obrovské.“
„Veľa ľudí si momentálne myslí, že na Slovensku strašíme, že prídu katastrofické scenáre,“ približuje matematik. Skutočnosť je však podľa jeho slov taká, že len sledujú dáta, ktoré prichádzajú zo zahraničia a prenášajú ich na našu populáciu, kde očakávajú o trochu horšiu situáciu, kvôli nízkej miere zaočkovanosti.
To, že u nás prepukne vlna neskôr, môže byť podľa slov Kollára výhodou, z chýb spoza hraníc sa môžeme poučiť. „Dúfam, že sa táto vlna podarí Slovensku zvládnuť viac,“ hovorí Kollár.
Vysoký nárast a rýchly pokles
Z matematických analýz majú odborníci predpoklady, že nás čaká príliš vysoký nárast prípadov, no zároveň ich relatívne rýchly pokles. Omikron sa pravdepodobne nezdrží dlho. „Nemalo by to tu byť niekoľko mesiacov, práve preto, že ten omikron je veľmi rýchly,“ súhlasí lekárka Elena Prokopová.
Vysvetľuje, že sa množstvo ľudí nakazí v jednom bode, čo naraz vyradí veľa ľudí z bežného fungovania.
Vyčíta sa im, že sa rýchlo menia opatrenia, avšak inak sa to nedá, tvrdí Prokopová. Opatrenia by sa mali v ideálnom prípade robiť predom. „Na tej našej domácej populácii sa to však nedá predpokladať,“ vysvetľuje lekárka.
Každá krajina je jedinečná a na Slovensku navyše nemáme veľa zaočkovaných. Dostupné a pozitívne dáta prichádzajú najmä z krajín, kde je zaočkovanosť podstatne vyššia.
„Omikron nemusí byť poslednou vlnou,“ hovorí matematik Kollár. Mnohé krajiny sveta preto pristupujú k tomu najefektívnejšiemu a najstabilnejšiemu riešeniu, aké v súčasnosti máme. Zavádzajú povinné očkovanie.
Na Slovensku zatiaľ k podobnému kroku nie je politická vôľa, tvrdí matematik. Predpokladá však, že ak taký prístup zvolia okolité krajiny, urobíme tak aj my. „Je to otázka politického rozhodnutia,“ súhlasí doktorka Prokopová.
V zahraničí prešla vlna rýchlo
Slová slovenských odborníkov potvrdzujú aj dáta z krajín, ktoré si už vlnou omikronu prešli. Vedci pozorujú signály, že alarmujúca vlna nákaz variantom koronavírusu omikron pravdepodobne už kulminovala vo Veľkej Británii a je tesne pred kulmináciou v USA. Počet prípadov by tak mal začať dramaticky klesať. Omikron je totiž tak veľmi nákazlivý, že mesiac a pol po tom, ako ho v Juhoafrickej republike identifikovali, už nemá koho v USA a Británii infikovať, píše SITA.
„Pôjde to dole tak rýchlo, ako rýchlo to išlo nahor,“ povedal Ali Mokdad, profesor Washingtonskej univerzity v Seattli. Podľa modelu, ktorý vypracovala táto univerzita, počet denne hlásených nákaz v USA bude kulminovať 19. januára na úrovni 1,2 milióna infekcií a potom prudko klesne „jednoducho preto, že každý, kto sa mohol nakaziť, bude nakazený„, uviedol Mokdad. Komplexné výpočty univerzity, ktoré berú do úvahy skutočné počty nákaz zahŕňajúce aj tých, ktorí sa netestovali, naznačujú, že vlna omikronu v skutočnosti už kulminovala 6. januára, keď sa za 24 hodín infikovalo 6 miliónov obyvateľov USA.
Vo Veľkej Británii podľa vládnych údajov počet nových ochorení COVID-19 klesol minulý týždeň na zhruba 140-tisíc denne po tom, ako v úvode tohto mesiaca stúpol na viac ako 200-tisíc denne. Profesor britskej Open University Kevin McConway uviedol, že počet ochorení COVID-19 síce stále stúpa napríklad v juhozápadnom Anglicku a regióne West Midlands, ale vlna pandémie už pravdepodobne kulminovala v Londýne.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Rádio Expres / Braňo Závodský, SITA