Omikron vystrkuje rožky, uvoľnenie opatrení mu vyhovuje. Čaká nás nárast prípadov, varuje ministerstvo

  • O aktuálnej epidemiologickej situácii na Slovensku informoval Matej Mišík
  • Objasnil, ako vyzerá situácia u nás aj v zahraničí
Vladimír Lengvarský
Vladimír Lengvarský TASR /Pavel Neubauer
  • O aktuálnej epidemiologickej situácii na Slovensku informoval Matej Mišík
  • Objasnil, ako vyzerá situácia u nás aj v zahraničí

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský uviedol, že ľudia po príchode z Ukrajiny absolvujú aj preventívnu prehliadku. Podľa jeho slov má byť u detí jej súčasťou napríklad aj doočkovanie na ochorenia, ktoré je u nás povinné.

Dominuje nový subvariant

Dodal tiež, že osoby, ktoré majú štatút azylanta, dočasného útočiska alebo takzvaného odídenca, majú garantovanú neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Pre tých, ktorí sú bez akéhokoľvek statusu, je to garantovane na 30 dní od vstupu na územie Slovenska,“ uviedol.

O aktuálnej epidemiologickej situácii na Slovensku následne informoval šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík. Počas tlačovej konferencie uviedol, že vo svete výrazne rastú počty prípadov. Podľa jeho slov k rastu dochádza aj v dôsledku znižovania opatrení. Mišík tiež objasnil, že v mnohých štátoch sa stáva subvariant BA.2 dominantným.

„Naši susedia – Rakúsko, ale aj Nemecko v týchto dňoch dosahuje najvyššie počty pozitívnych prípadov za celé obdobie pandémie,“ povedal Mišík.

Dodal tiež, že aj napriek tomu, že sa epidemická situácia na Slovensku zlepšuje, na Slovensku pravdepodobne očakávame po uvoľnení opatrení akýsi opätovný nárast prípadov.

„Variant BA.2 postupne získava aj na Slovensku akúsi dominanciu,“ povedal šéf Inštitútu zdravotných analýz. Podľa informácií spred týždňa podľa Mišíka tvoril subvariant BA.2 asi 38% všetkých sekvenovanych prípadov za obdobie uplynulých 28 dní.
 
zdroj: unsplash/Gabriella Clare Marino

Potrebné sú ďalšie výskumy

V mnohých krajinách už, ako sme vyššie uviedli, dominuje subvariant BA.2. Doterajšie vlny boli spôsobené najmä variantom BA.1. Ako uvádza regionálna krízová riaditeľka WHO pre Izrael pre Jerusalem Post, tento variant bude čoskoro vo svete dominovať.

Očakávaná trajektória je, že sa stane novým dominantným variantom, keďže, ako vidíme v niektorých krajinách, napríklad v Dánsku či UK, keď prekročí určitú hranicu, stáva sa dominantným,“ uviedla doktorka Dorit Nitzan.

Má však aj optimistickú predpoveď. Variant BA.2 sa veľmi nelíši od variantu BA.1, teda je menej pravdepodobné, že bude infikovať ľudí, ktorí sa s omikronom už stretli a prešli si ochorením Covid-19. Na to sú však potrebné ďalšie výskumy, aby sa to dalo tvrdiť s istotou.

Variant BA.2 sa vyznačuje tým, že sa z človeka na človeka prenáša rýchlejšie. „Ak ste v miestnosti s niekým, kto ho má, dostanete ho. Môže to byť aj krátky moment, keď si zložíte rúško, aby ste sa najedli či napili. Nikdy neviete, kedy to chytíte. Vidíme to v Dánsku, postupuje rýchlo,“ hovorí doktorka.

Čínu teraz zmieta omikron

Čína začala vyhradzovať viac nemocničných lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19 po tom, čo v stredu za predchádzajúci deň oznámili 3290 nových prípadov nákazy variantom omikron vrátane 11 závažných. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Vysokonákazlivý variant omikron predstavuje pre čínsku stratégiu nulovej tolerancie covidu zatiaľ najnáročnejšiu výzvu. Krajina, z ktorej sa koronavírus na konci roka 2019 rozšíril, už viac ako rok neohlásila žiadne úmrtie na COVID-19. V rámci prísnych covidových protokolov boli všetci pacienti – vrátane asymptomatických – posielaní do špecializovaných nemocníc.

Minulotýždňový nárast prípadov, v dôsledku ktorého muselo 17,5 milióna obyvateľov mesta Šen-čen zostať v karanténe a v Šanghaji a ďalších mestách boli zavedené sprísnené opatrenia, však vzbudil obavy z nedostatku voľných nemocničných lôžok.

Čínska národná zdravotnícka komisia najnovšie oznámila, že pacienti s miernym priebehom ochorenia sa môžu izolovať v štátnych karanténnych zariadeniach, aby tak zmiernili tlak na nemocnice. Dodala, že pacienti infikovaní variantom omikron si väčšinou nevyžadujú špeciálnu liečbu.

Čínske štátne orgány – aj vzhľadom na februárovú situáciu v Hongkongu, keď pacienti museli čakať na voľnú posteľ na prenosných lôžkach pred nemocnicami – začali v krajine budovať nové provizórne nemocnice.

V dôsledku nárastu počtu nových prípadov nákazy sa ocitli v lockdowne v rôznych oblastiach krajiny desiatky miliónov ľudí. Pred odberovými miestami vznikajú dlhé rady a v prístavoch zaviedli prísnejšie kontroly, čo môže spôsobiť problémy v obchodnom reťazci.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Najnovšie videá

Trendové videá