Omše aj zápasy majú zelenú, ale len do 50 osôb. Slovenské nemocnice sa pripravujú na kolaps
- Pre všetky podujatia bude platiť maximálny počet účastníkov, a to 50
- Nárast hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 je enormný, nemocnice za začínajú reprofilizovať
- Pre všetky podujatia bude platiť maximálny počet účastníkov, a to 50
- Nárast hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 je enormný, nemocnice za začínajú reprofilizovať
Pre všetky hromadné podujatia budú rovnaké podmienky, či pôjde o cirkevné, kultúrne alebo tie športové. Pred dnešným rokovaním vlády to povedal premiér Igor Matovič. Dodal, že pre všetky podujatia bude platiť maximálny počet účastníkov, a to 50, informovala o tom SITA.
Podotkol, že ide o návrh zo strany hlavného hygienika, ktorým chceli situáciu korigovať, aby nevznikali „škriepky“ medzi jednotlivými oblasťami. Opatrenie by malo byť zverejnené ešte dnes.
„Keď tam bude napríklad 50 športovcov, teda športovci plus realizačný tím, čo je plus – mínus tak pri extraligovom hokejovom zápase, tak, áno, budú bez divákov. Keď v divadle budú mať 20 hercov, tak môžu si to doplniť tými 30 ľuďmi ako divákmi. Keď bude nejaké iné podujatie, napríklad omša, kde bude kňaz a desať miništrantov, tak tiež si to môžu doplniť veriacimi,“ vysvetlil Matovič.
Premiér dodal, že na posilňovňu sa toto opatrenie nebude vzťahovať, pretože ide o prevádzku a nie hromadné podujatie. Svadobná hostina by taktiež nemala byť chápaná ako hromadné podujatie, no na sobáš by sa opatrenie podľa neho vzťahovať malo.
Nárast hospitalizovaných je enormný
Nárast hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo podozrením naň je enormný. Minister zdravotníctva Marek Krajčí to konštatoval pred rokovaním vlády.
Z tohto dôvodu je podľa neho potrebné zamýšľať sa nad reprofilizáciami nemocníc, pričom v mnohých sa už tento proces začal. Reprofilizovala sa napríklad nemocnica v Nitre, čiastočne v Trenčíne a pripravuje sa na to aj popradská nemocnica.
„V princípe, pokiaľ sa reprofilizujú lôžka, ktoré mali slúžiť na liečbu iných typov ochorení, budú sa musieť niektoré odkladné operácie alebo vyšetrenia preložiť,“ konštatoval.
Testovacie kapacity na COVID-19 zatiaľ na Slovensku dosiahnuté neboli, aj keď počet testov urobených v utorok sa už k testovacej kapacite blíži. „Pýtal som sa a opakovane sa pýtam, prečo najmä z regionálnych úradov verejného zdravotníctva išlo relatívne málo objednávok na testovanie,“ konštatoval minister. O týždeň by však mali byť k dispozícii antigénové testy, pomocou ktorých sa testovanie má výrazne zvýšiť.
Ako šéf rezortu zdravotníctva doplnil, vyhlásenie núdzového stavu má zmysel aj z dôvodu obstarávaní, pretože sa môžu oveľa rýchlejšie nakupovať osobné ochranné pomôcky alebo nové testy. Zmysel to má podľa neho aj v zdravotníckych zariadeniach, kde sa môžu v rámci nemocníc, ktoré sú v mobilizácii, presúvať zamestnanci tak, aby mohli zabezpečenosť zdravotnú starostlivosť.
Núdzový stav by mal byť podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka vyhlásený len na oblasť zdravotníctva. „Naozaj nevidím dôvod teraz vyhlásiť núdzový stav pre celú krajinu,“ dodal Sulík. Vláda na stredajšom rokovaní núdzový stav napokon schválila, platiť bude minimálne 45 dní.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: SITA