Prezidentské voľby 2024: Takto vyzeral volebný deň. Členka komisie hlasovala za svoju dcéru, inde neskoro otvorili miestnosti
- Slovensko si volí prezidenta
- Súperia Ivan Korčok a Peter Pellegrini
- Voliť sa dá od 7.00 hod do 22.00 hod
- Startitup sleduje voľby celý deň aj noc
- Slovensko si volí prezidenta
- Súperia Ivan Korčok a Peter Pellegrini
- Voliť sa dá od 7.00 hod do 22.00 hod
- Startitup sleduje voľby celý deň aj noc
Slováci si dnes volia prezidenta v druhom kole. V ére samostatného Slovenska ide v poradí o šieste priame voľby hlavy štátu. O prezidentský palác bojujú už len dvaja kandidáti, ktorí postúpili z prvého kola. (TASR)
Novou hlavou štátu sa stane buď Ivan Korčok, alebo Peter Pellegrini. Vo volebných miestnostiach po celom Slovensku sa očakáva vysoká volebná účasť.
Voliť môžeš už od 7.00 hod. a volebné komisie začnú hlasy sčítavať až po zatvorení miestností o 22.00 hod.
Celý deň aj noc ti prinášame volebné spravodajstvo minútu po minúte. Všetky výsledky nájdeš na portáli Staritup po desiatej večer, keď ich začne zverejňovať Štatistický úrad SR.
V štáboch oboch kandidátov budú naši reportéri, ktorí prinesú najčerstvejšie postrehy a informácie priamo z miesta.
21.00 Ďakujeme za pozornosť, volebnú noc už budeme mapovať v tomto článku
20.55 Prieskum FOCUS-u pre Markízu
Markíza zverejnila prieskum agentúry FOCUS, ktorý ukazuje, že až 44 % voličov Petra Pellegriniho si želá, aby sa prezident orientoval na východ. Drvivá väčšina voličov Ivana Korčoka chce, aby sa prezident orientoval na západ.
Celkovo 55 % Slovákov sa chce orientovať na Západ, iba 27 % na východ.
20.50 Bohaté občerstvenie
Prezidentský kandidát Pellegrini si pripravil pre hostí bohaté občerstvenie. Nechýbajú koláče či teplý bufet.
zdroj: Startitup
20.45 V Kútoch mali oveľa vyššiu účasť
V Kútoch (okres Senica) očakávajú v porovnaní s prvým kolom prezidentských volieb výrazne vyššiu volebnú účasť. Vplyv na to majú najmä voliči s hlasovacími preukazmi a voliči s trvalým pobytom mimo územia SR.
Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytli predsedovia tamojších troch okrskových volebných komisií. Vo volebnej miestnosti nachádzajúcej sa v dome kultúry museli podvečer zapečatiť jednu volebnú schránku, keďže sa naplnila jej kapacita.
„Ľudia už vkladajú obálky do druhej schránky,“ povedal predseda okrskovej volebnej komisie číslo jeden Ondrej Lánik. Priblížil, že v tomto okrsku prišlo do 20.00 h voliť približne 1 900 ľudí.
„Dve tretiny z tohto počtu sú ľudia, ktorí chodia voliť buď cez hlasovacie preukazy, alebo prostredníctvom čestného vyhlásenia, keďže nemajú na Slovensku trvalý pobyt,“ dodal. Priebeh volieb považuje zatiaľ za pokojný.
Riešili len technické záležitosti, keď prišli niektorí ľudia s kópiou hlasovacieho preukazu alebo s neplatným cestovným pasom.
20.35 Fico oznámil, že bol voliť
Premiér Robert Fico zverejnil fotografiu z volebnej miestnosti až teraz večer. Ostatní lídri tak spravili už cez deň. Andrej Danko z SNS ju nezverejnil doteraz.
20.20 Pellegrini ešte neprišiel
U predsedu parlamentu Petra Pellegriniho je obrovský záujem médií. Pred bratislavským Aušpicom sa tvorili rozsiahle rady. Zatiaľ sa Pellegrini v centrále nenachádza, podľa našich informácií by mal doraziť niekedy medzi 21.00 až 22.00.
20.00 Zhromaždenie ľudí
Množstvo ľudí sa koncentruje aj v priestore pred Starou tržnicou. V dave sme zahliadli aj exministra zahraničia Pavla Demeša či známeho herca Adyho Hajdu.
19.45 Startitup je už v centrále Ivana Korčoka
Na centrále v centre Bratislavy zatiaľ panuje dobrá nálada, budovou sa rozlieha príjemná hudba. Samotný Korčok sa na centrále ešte nenachádza, prísť by mal podľa našich informácií približne o 22.00.
19.20 Koščová v štábe jedného z kandidátov
Reportér Startitupu je už v centrále Ivana Korčoka. V Starej tržnici v Bratislave vrcholia prípravy na volebnú noc. Medzi novinármi je aj viacero zástupcov z českých médií. Na pódiu sa aktuálne zvučí známa speváčka Katka Koščová.
19.00 Slováci zo zahraničia volia vo veľkom
Ani Slovákom žijúcim v zahraničí nie je osud krajiny ľahostajný a nie je im jedno, kto bude stáť na jej čele. Privítali by však, keby aj pri prezidentských voľbách bola možnosť voľby poštou.
Prísť na obe kolá volieb prezidenta SR je pre nich časovo i finančne náročné. Až na sobotné druhé kolo volieb sa podarilo pricestovať napríklad Slovákovi Jánovi Jakobejovi, ktorý žije niekoľko rokov v Mníchove.
„Jednoznačne by som uvítal možnosť voľby poštou, keďže sa, pokiaľ je to možné, zúčastňujem na všetkých voľbách. Lebo nie je jedno, do akej krajiny sa v budúcnosti vrátim,“ uviedol pre TASR Jakobej.
Priznáva však, že zúčastniť sa na prvom aj druhom kole volieb je aj pre neho značne finančne i časovo náročné. Platí to podľa neho pre mnohých z tých, ktorí žijú nielen v Nemecku, ale aj vo Francúzsku či v Spojenom kráľovstve.
Rovnako to platí nielen pre leteckú, ale aj iné formy dopravy. Okrem toho si nie každý môže dovoliť pracovať z domu. Tým, ktorí tvrdia, že Slováci žijúci v zahraničí by na Slovensku voliť nemali, pripomína, že všetci sú občanmi SR, či už sa viac zdržiavajú doma alebo v zahraničí.
„Ide tu o podstatu, že človek je občan tejto krajiny, a myslím si, že je to dosť dôležitý aspekt,“ poznamenal Jakobej s tým, že nikomu by nemal byť ľahostajný osud jeho krajiny.
18.40 Záchranári zasahovali trikrát
Záchranári v sobotu do 16.30 h zasahovali celkovo trikrát v súvislosti s konaním prezidentských volieb. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Petra Klimešová.
„Záchranári ošetrili 67-ročného muža vo volebnej miestnosti v Moldave nad Bodvou, ktorý trpel bolesťami brucha. Transportovali ho do nemocnici v Šaci. Vo volebnej miestnosti na základnej škole v Banskej Bystrici ošetrili záchranári 63-ročnú ženu s kolapsovým stavom,“ uviedla Klimešová.
Dodala, že v Leviciach zasahovali pred volebnou miestnosťou u 81-ročnej ženy, ktorá si po páde poranila hlavu. Záchranári ju previezli do nemocnice v Leviciach.
Zároveň záchranári skonštatovali, že druhé kolo prezidentských volieb je z pohľadu OS ZZS SR pokojnejšie, keďže k 17.00 h evidujú o polovicu menej výjazdov ako v prvom kole.
17.05 Členka komisie zahlasovala za svoju dcéru
„Okresná volebná komisia v Komárne nám hlásila, že zaznamenali problém, že v Kolárove mala členka okrskovej volebnej komisie zahlasovať za svoju dcéru.“
„Pokiaľ ide o samotné hlasovanie v okrsku, to výsledky volieb neovplyvní, členka komisie ale postupovala nezákonne. Bola privolaná policajná hliadka, ktorá spísala záznam a predpokladám, že odstúpila podnet príslušným orgánom,“ povedala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová.
Štátna komisia musí postupovať podľa toho, aby to čo najmenej ovplyvnilo výsledok volieb a teda hlas bude zarátaný, keďže nechcú vylučovať celý okrsok.
„Na samotný výsledok volieb toto nebude mať vplyv. Jediná hypotetická situácia by bola v prípade ak by výsledok volieb skončil o jediný hlas, čo je štatisticky nepravdepodobné,“ dodal predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda.
Či sa daná členka volebnej komisie vzdala svojej funkcie, zatiaľ netušia.
16.50 Jedna z miestností v Tatrách je v kinosále
Jedna z volebných miestností vo Vysokých Tatrách sa nachádza v Sanatóriu Dr. Guhra v Tatranskej Polianke, pre volebnú komisiu tam vyčlenili priestor v kinosále. Jej predsedníčka Jana Blahová pre TASR uviedla, že voliť k nim hneď od rána prišli pacienti sanatória, ale aj turisti a miestni obyvatelia.
„V našom volebnom okrsku č. 2 máme za Tatranskú a Novú Polianku zapísaných 205 voličov. V prvom kole bola volebná účasť domácich 53 percent a celkovo sme mali 66 percent.“
„Okrem obyvateľov týchto dvoch mestských častí volili aj pacienti sanatória, ale mali sme napríklad aj účastníkov kongresu v Tatranských Zruboch,“ priblížila Blahová.
Riaditeľka sanatória Eleonóra Kovalčíková dodala, že táto volebná miestnosť už roky slúži voličom. „Samotná budova bola postavená vo viacerých etapách, pričom najstaršia je z roku 1907 a následne pribúdali ďalšie časti, ktoré dnes už tvoria jeden komplex.“
„Kinosála je v strednej časti, bola postavená v 20. rokoch minulého storočia a slúžila na stretávanie sa pacientov, lekárske semináre a kongresy a využíva sa na tento účel dodnes,“ objasnila riaditeľka.
V sanatóriu majú približne 90 pacientov a niektorí z nich využili možnosť ísť voliť aj mimo svojho bydliska. Medzi voličmi sa našli aj turisti, manželia Čarní z Janovíka sú v Tatrách na predĺženom víkende.
„Vedeli sme to dopredu, takže sme si vybavili volebný preukaz, aby sme mohli ísť voliť, doteraz sme vždy volili doma, je to taká príjemná zmena,“ uviedol Marek Čarný.
Vo Vysokých Tatrách je celkovo šesť volebných miestností. Okrem sanatória v Tatranskej Polianke je jedna v najvyššie položenej základnej škole na Slovensku vo Vyšných Hágoch a ďalšie v Starom a Dolnom Smokovci, Tatranskej Lomnici a takisto v Tatranskej Kotline.
16.30 Malý záujem na Luníku IX.
Malý záujem voličov sprevádza aj druhé kolo prezidentských volieb na najväčšom rómskom sídlisku Luník IX. v Košiciach. Oproti prvému kolu spred dvoch týždňov je však zatiaľ volebná účasť mierne vyššia.
„S účasťou je to trocha lepšie ako minule, už zrána chodili nejakí voliči a teraz je to vidieť, že je ich priebežne viac ako v prvom kole,“ povedal o 15.00 h pre TASR predseda okrskovej volebnej komisie číslo 1 Rastislav Šanta. Najviac voličov čakajú po 17.00 h.
Hlasovanie prebieha v miestnom komunitnom centre. V dvoch okrskoch je zapísaných spolu viac ako 4 900 oprávnených voličov. V prvom kole bola v tejto mestskej časti volebná účasť na úrovni 2,43 percenta.
„Ráno sme otvorili volebné miestnosti o 7.00 h, ako má byť. Všetko bolo v poriadku,“ uviedol Šanta s tým, že voľby prebiehajú pokojne a bez problémov. Prichádzajúci voliči podľa neho vedia, ako majú hlasovať a netreba ich osobitne usmerňovať. V mestskej časti vydali niekoľko voličských preukazov, záujem o voľbu do prenosnej volebnej schránky nebol.
16.10 Volebná miestnosť v krčme
V obci Dobroč v okrese Lučenec je volebná miestnosť zriadená v budove, ktorú miestni nazývajú stará krčma. Aj v druhom kole prezidentských volieb tu očakávajú vysokú účasť, v tom prvom bola najvyššia v rámci celého okresu.
Pre TASR to uviedla zapisovateľka tunajšej okrskovej volebnej komisie Jaroslava Fiľová. Volebná miestnosť v Dobroči je zriadená v budove v centre obce v blízkosti obecného úradu.
„Kedysi, pred 30 či 40 rokmi, tu bola krčma, preto ju tak voláme. Najlepšie ju vykúrime a pripravíme, takže to je hlavný dôvod,“ vysvetlil starosta obce Miroslav Remeník s tým, že okrem volieb sa tu zvyknú konať aj zasadnutia obecného zastupiteľstva.
Volebnú účasť v Dobroči očakávajú vysokú, v prvom kole dosiahla 59,76 percenta, čo je najviac spomedzi všetkých miest a obcí v okrese.
„O siedmej hodine sme otvorili volebnú miestnosť, vyzerá to približne rovnako ako v prvom kole. Ľudia chodia priebežne, myslím si, že ľudia sú tu uvedomelí, preto sme mali aj najvyššiu účasť. Chodia mladí, stredná vrstva aj seniori,“ priblížila Fiľová s tým, že prví voliči prišli už krátko po otvorení volebnej miestnosti.
15.45 Benefity nového prezidenta
Startitup sa pozrel na to, čo všetko si bude môcť užívať nová hlava štátu po zvolení do funkcie. Prečítaj si v nasledujúcom článku.
15.25 Väzni si voľby pochvaľovali
Záujem voliť v druhom kole prezidentských volieb mali aj väzni z dvoch ústavov na výkon trestu odňatia slobody v Nitre. Ako informovali členovia okrskových komisií, celkovo ich k privezeným volebným urnám pristúpilo 137.
V ženskej väznici na Vašinovej ulici malo záujem voliť 83 väzenkýň. „Jedna zo žien však už medzi časom bola prepustená a odišla domov a jedna nemala hlasovací preukaz. Zvyšných 81 žien bez problémov odvolilo,“ uviedla pre TASR členka okrskovej volebnej komisie Alena Cíferská.
Záujem o voľby mali aj v ústave na výkon trestu odňatia slobody na Cintorínskej ulici. Podľa členky okrskovej volebnej komisie Márie Krištofičínovej tu odvolilo 56 odsúdených. „Všetko bolo dobre pripravené a voľby prebehli v poriadku,“ doplnila.
14.34 Voliť môžu aj ľudia s trvalým pobytom mimo SR
V sobotu môžu voliť aj ľudia s trvalým pobytom mimo Slovenska. Hlasovať môžu v ktorejkoľvek volebnej miestnosti, ak predložia platný cestovný doklad a čestné vyhlásenie o tom, že majú trvalý pobyt v zahraničí. Upozorňuje na to na svojom webe Ministerstvo vnútra (MV) SR.
Vzor čestného vyhlásenia uverejnili na webe MV, prípadne ho voličovi v deň volieb poskytne okrsková volebná komisia.
14.10 O voľby majú záujem aj tí najstarší
Na druhom kole prezidentských volieb sa v sobotu zúčastnila aj 100-ročná Zuzana Mázorová z Kalinova v Poltárskom okrese. S prenosnou urnou k nej domov prišla okrsková volebná komisia. Ako povedala TASR, doteraz sa zúčastnila na všetkých voľbách, ktoré počas jej života boli.
Dodala, že zažila všetkých prezidentov od čias Tomáša Garrigua Masaryka. Ten nový by mal podľa nej ovládať zahraničnú politiku. Súčasné voľby pre vojnu na Ukrajine považuje za mimoriadne dôležité. „V minulosti som počas nej videla a aj prežila veľa zlého. Viem, čo to je za hrôzu,“ objasnila s tým, že k voľbám pristupuje s rozvahou ako k vážnej spoločenskej udalosti.
Podotkla, že im pripisuje veľký význam a v súčasnosti má stále záujem o aktuálne dianie v spoločnosti. Obáva sa však toho, že po aj po nich budú na Slovensku pretrvávajúce konflikty medzi opozíciou a koalíciou.
13.40 Voliť bola aj 102-ročná Mária
TV JOJ informuje, že odvoliť bola aj 102-ročná Mária Longauerová, ktorá spolu s manželom Ladislavom patrila k zakladajúcim členom SĽUKu a banskobystrickej opernej scény.
13.10 Problémy s tričkom
Podľa TV JOJ mal člen volebnej komisie v obci Slažany oblečené tričko s nevhodnými nápismi. Miestnosť preto navštívila polícia. Išlo o 56-ročného člena komisie.
Na tričku mal nápisy ako brat za brata, Putin je agresor a výrok slovenského premiéra: „Vy hnusné štátne prostitútky.“ Podozrenie z porušenia moratória sa nepotvrdilo.
Vec rieši polícia ako priestupok proti poriadku.
13.05 Opitý člen komisie
V Štúrove bol opitý člen volebnej komisie, informuje TV Markíza. Podrobnosti prezradil riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia PZ Stanislav Hromádka.
12.55 Volilo sa aj v bratislavskej nemocnici tesne pred pôrodom.
12.45 V časti Rimavskej Soboty je nízky záujem
Na sídlisku Dúžavská cesta v Rimavskej Sobote, kde žije marginalizovaná rómska komunita, nie je o prezidentské voľby veľký záujem. K volebnej urne v sobotňajšom druhom kole do poludnia neprišlo ani desať voličov.
Pre TASR to uviedla predsedníčka tunajšej okrskovej volebnej komisie Henrieta Hacskóová.
„Bez problémov sme o 7.00 h otvárali volebnú miestnosť. Celkovo v zozname máme 691 voličov, zatiaľ boli odovzdať svoj hlas deviati,“ priblížila Hacskóová s tým, že účasť je napriek tomu vyššia ako v rovnakom čase v prvom kole volieb.
Dodala tiež, že prvý volič prišiel už krátko po otvorení volebnej miestnosti, ktorá je zriadená v tunajšej základnej škole, väčší počet ľudí však očakávajú popoludní.
12.30 Pozor na pokutu 33 eur
Nepoužitý alebo nesprávne upravený hlasovací lístok musí volič odložiť do schránky, ktorá je na to určená. Inak sa dopustí priestupku, za ktorý dostane pokutu 33 eur. Upozornilo na to Ministerstvo vnútra SR na svojom webe.
Volič musí vo volebnej miestnosti ísť do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Pokiaľ sa pri hlasovaní pomýli, lístok vhodí do určenej schránky a okrsková volebná komisia mu vydá nový.
11.40 Pellegrini volil v Rovinke
Druhý kandidát na prezidenta Peter Pellegrini odvolil v miestnej škole v obci Rovinka.
11.25 Zástupy voličov z Česka
V Kútoch na Záhorí sa dnes dopoludnia pred všetkými tromi volebnými miestnosťami tvorili zástupy voličov. Do prihraničnej obce už tradične prišli voliť Slováci z Českej republiky.
Len z medzinárodného rýchlika ich v Kútoch vystúpilo viac ako sto, spoločne cez Továrenskú ulicu prichádzali k volebným miestnostiam. Na železničnej stanici mali oznam, kde všade v obci môžu voliť.
Do Kútov prichádzali voliči z Českej republiky aj autami, našlo sa aj zopár takých, ktorí prišli na bicykloch.
„Ja pochádzam z Martina, žijem v Brne, prišla som voliť, lebo nie je mi jedno, kde budú žiť moji rodičia najbližších pár rokov,“ povedala pred volebnou miestnosťou v kultúrnom dome Martina.
Naznačila, že ona návrat na Slovensko v najbližších rokoch neplánuje. V prvom kole voliť prezidenta nebola, pretože mala choré deti.
Medzi voličmi, ktorí prišli vlakom z Brna bol aj mladý muž, ktorý pochádza z Malachova pri Banskej Bystrici.
„Študujem v Brne, prvýkrát volím prezidenta, som z toho taký nesvoj, ale dúfam, že zvolíme to správne pre Slovensko a nebudem musieť odtiaľto odchádzať,“ povedal pred volebnou miestnosťou, ktorá bola v materskej škole.
V prvom kole nevolil, pretože nemohol prísť na Slovensko. Študenti prišli do Kútov len „na otočku“, po volebnom akte sa väčšinou vracali do Českej republiky.
V Kútoch sú na zvýšený počet voličov z Českej republiky pripravení a majú dostatok hlasovacích lístkov. Väčšina voličov prichádza s hlasovacími preukazmi, menšia časť volí s pasmi a čestným vyhlásením, že nemajú na Slovensku trvalý pobyt. (SITA)
11.20 Väzni majú vyšší záujem o voľby
Voľby prezidenta SR sa v sobotu konajú aj v košickej väznici na Floriánskej ulici. S prenosnou volebnou schránkou tam dopoludnia prišli traja členovia z okrskovej volebnej komisie č. 18 v mestskej časti Staré Mesto.
„O prezidentské voľby je zo strany obvinených a odsúdených osôb vyšší záujem ako o iné voľby. Je to z pochopiteľných dôvodov, kvôli kompetenciám, ktoré prezident SR má,“ uviedol pre TASR riaditeľ Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Košice Marek Kristan.
Do volebnej miestnosti zriadenej vo väznici dozorcovia postupne púšťali osoby vo výkone väzby a trestu odňatia slobody s oprávnením voliť. „Každá väznená osoba bola poučená o práve voliť s tým, že je to podmienené držbou voličského preukazu.“
„Boli poučení, že si ho majú nechať zaslať z miesta trvalého bydliska. Každému, kto spĺňa podmienky a má záujem zúčastniť sa volieb prezidenta SR, je mu to z našej strany umožnené,“ povedal riaditeľ.
10.55 Volila aj prezidentka
Zuzana Čaputová prišla voliť v druhom kole.
10.50 Ľudia volia na železničnej stanici
Vestibul železničnej stanice v Krásne nad Kysucou už tradične premenili na volebnú miestnosť. Nového prezidenta si tam v sobotu v druhom kole volieb môžu vybrať nielen obyvatelia, ale napríklad aj ľudia, ktorí cestujú za rodinou či na turistiku.
Podľa Terézie Kvašňovskej z tamojšej okrskovej volebnej komisie sa takáto miestnosť stala už zvykom, i keď je netradičná. „Každý povie, že je to tu iné ako v ostatných volebných miestnostiach, predsa len, je to železničná stanica. Ľudia idú na vlak, alebo z práce, a tak si odvolia. Pochvaľujú si to, majú to ako také dva v jednom,“ priblížila pre TASR Kvašňovská.
10.45 V Uhrovskom podhradí čakajú turistov
Domácich, ale i turistov, ktorí sa v sobotu vyberú na hrad, očakáva počas druhého kola volieb prezidenta okrsková volebná komisia v Uhrovskom Podhradí v okrese Bánovce nad Bebravou. Očakávajú aj turistov.
V jednej z najmenších obcí Trenčianskeho kraja majú zapísaných len viac ako 30 oprávnených voličov. V prvom kole tam mali účasť viac ako 70 percent.
Prvým voličom v obci bol Denis z Trenčína.
„Rozhodol som sa ísť voliť preto, že to považujem za svoju povinnosť a závisí od toho budúcnosť Slovenska. Je to povinnosť každého občana, ktorý môže ísť voliť,“ uviedol pre TASR Denis, ktorý podľa svojich slov chodí k voľbám pravidelne.
„Od budúceho prezidenta očakávam, aby reprezentoval Slovensko vo svete,“ podotkol.
10.35 Pozor na platný občiansky preukaz
Voliť možno len s platným občianskym preukazom. Pokiaľ si volič práve vybavuje nový občiansky preukaz, môže sa preukázať potvrdením o jeho vybavovaní. Pre TASR to potvrdil tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.
Občiansky preukaz je neplatný, ak uplynula jeho platnosť, je poškodený tak, že sa ním nedá preukazovať totožnosť alebo v ňom uvedený údaj, alebo je porušená jeho celistvosť.
Za neplatný sa považuje aj v prípade, ak obsahuje neplatné alebo nesprávne údaje (zmenilo sa priezvisko alebo adresa trvalého pobytu), alebo držiteľ ohlásil jeho stratu alebo odcudzenie.
10.15 Moratórium sa predĺži o 5 minút
Moratórium v dnešnom druhom kole prezidentských volieb sa predĺži o päť minút.
Ako pre médiá potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, dôvodom je, že v obci Bystrany v okrese Spišská Nová Ves a v jednom z okrskov v Novom meste nad Váhom sa ráno členovia komisie nemohli dostať do volebnej miestnosti.
10.00 Korčok odvolil
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok v sobotu ráno odovzdal svoj hlas v druhom kole volieb.
Bývalý minister zahraničných vecí volil v Senci. Ako povedal po odovzdaní svojho hlasu, dnes je ten moment, keď majú ľudia rozhodnutie vo svojich rukách. Vyzval ľudí, aby prišli k volebným urnám a využili právo voliť.
„Moje pocity sú dobré, máme za sebou poctivú a transparentnú kampaň,“ povedal Korčok. Podľa jeho slov je dôležité, aby sa krajina pohla dopredu. „Rozdelenie spoločnosti je dnes najväčšia výzva,“ dodal Korčok.
9.45 Päťminútové meškanie
Okrem Nového Mesta nad Váhom otvorili volebnú miestnosť neskôr aj v Spišskej Novej Vsi. Zatiaľ nie je jasné, či to bude mať vplyv na posun moratória.
9.40 Účasť 10 % v Banskej Bystrici
V banskobystrickej mestskej časti Kremnička je jediný volebný okrsok číslo 76 zriadený v Klube dôchodcov Senior. V prvom kole prezidentských volieb pred dvomi týždňami tu mali až 76-percentnú účasť, druhú najvyššiu v meste.
Uviedla to pre agentúru SITA predsedníčka okrskovej komisie Vanessa Lacková s tým, že teraz to zatiaľ vyzerá na nižšiu účasť, ale to sa v priebehu dňa môže zmeniť.
„Do deviatej hodiny prišlo odovzdať svoj hlas približne 50 ľudí z 507 zapísaných voličov. O prenosnú urnu požiadali štyria obyvatelia, pôjdeme k nim ešte dopoludnia,“ dodala predsedníčka, podľa ktorej je priebeh v ich okrsku podobne ako v prvom kole pokojný a ľudia sú veľmi príjemní.
9.20 Odvolil Koleník aj Gröhling
Voliť prišli viaceré celebrity aj politici. Medzi nimi napríklad herec Ján Koleník alebo predseda SaS Branislav Gröhling.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
9.15 Polícia je s priebehom spokojná
Polícia pri otvorení volebných miestností, ako aj prvú hodinu od začatia konania samotných volieb nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku. TASR o tom informovala Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru (PPZ).
„Otvorenie volebných miestností v rámci druhého kola volieb prezidenta SR sa zaobišlo bez incidentov,“ uviedol riaditeľ odboru poriadkovej polície PPZ Stanislav Hromádka.
Na zabezpečenie prípravy a priebehu prezidentských volieb podľa polície nasadili dostatočný počet policajtov, ktorí dohliadajú najmä na ochranu verejného poriadku, života, zdravia, bezpečnosti osôb a majetku na celom Slovensku.
Počas volebného dňa a aj po skončení má byť v teréne viac policajných hliadok.
„Podnety, ktoré boli Policajným zborom prijaté pred začatím konania druhého kola sa postupne vyhodnocujú a následne budú postúpené na konkrétne inštancie, ktoré sú vecne a miestne príslušné sa nimi zaoberať,“ dodal Hromádka.
8.40 V Lendaku prišli voliči po omši
V jednej z najväčších obcí na Slovensku, v Lendaku v okrese Kežmarok, prišlo za prvú polhodinu volieb v jednom zo štyroch okrskov odvoliť asi tridsať ľudí.
Prvú väčšiu vlnu voličov zažila volebná miestnosť v kine pri obecnom úrade krátko pred ôsmou hodinou ráno, keď sa v miestnom kostole skončila ranná svätá omša.
Už tradične viacerí Lendačania, najmä starší, prichádzajú do volebnej miestnosti rovno z kostola, viacerí z nich oblečení v miestnom tradičnom kroji. Potvrdil to pre agentúru SITA aj predseda prvého okrsku v Lendaku Anton Nálepka.
Volebná účasť v Lendaku zvykne podľa Nálepku kopírovať priemerné výsledky v krajine. Prví voliči prichádzajú už pravidelne hneď zrána. „Tu je to ovplyvnené svätou omšou a prácou na poli, lebo toto je región, kde ľudí živí pôda,“ vysvetlil.
Urobila tak aj 72-ročná Mária Halčinová, ktorá sa najprv pomodlila v kostole a následne odvolila.
8.25 Neskôr otvorená volebná miestnosť
Volebné miestnosti sa na strednom Považí a v kopaničiarskom regióne otvorili o 7.00 h. Výnimkou bola volebná miestnosť v cirkevnej škole v okrsku č. 13 v Novom Meste nad Váhom, ktorú otvorili o päť minút neskôr. Všetky ostatné volebné miestnosti otvorili včas.
Dôvodom omeškania bola podľa zapisovateľky okresnej volebnej komisie v Novom Meste nad Váhom Ľubici Marcinovej zamknutá hlavná brána školy. Zamknúť ju podľa nej mali rehoľné sestry pri odchode na svätú omšu. Volebná miestnosť tak bude otvorená do 22.05 h. (TASR)
8.00 Odvolil Richard Raši
V Košiciach odvolil podpredseda strany Hlas-SD a minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši. Na elektorát apeluje, aby sa druhého kola prezidentských volieb zúčastnil.
„Keď pôjdu ľudia voliť, tak získavajú aj väčší mandát kritizovať toho, kto vyhrá, a žiadať od neho to, čo im sľúbil. Nevoliť znamená obrať sa o možnosť rozhodnúť o tom, kto bude v tejto významnej funkcii,“ uviedol po volebnom akte pre agentúru SITA.
7.55 Volebné komisie reagujú
Druhé kolo prezidentských volieb sa v Šalianskom i Levickom okrese začalo pokojne a bez problémov. Podľa informácií z okresných volebných komisií sa všetky volebné miestnosti na juhu Nitrianskeho kraja otvorili včas.
V Bratislavskom kraji sa druhé kolo prezidentských volieb začalo načas a bez problémov. Pre TASR to potvrdili jednotlivé okresné volebné komisie. „Nemáme hlásené, že by nejaké volebné okrsky mali problém a neotvorili,“ uviedli z bratislavskej okresnej volebnej komisie.
V okresoch Prešov, Sabinov, Bardejov, Stropkov a Svidník otvorili v sobotu o 7.00 h všetky volebné miestnosti na voľbu prezidenta. Ako TASR potvrdili jednotlivé okresné volebné komisie, nevyskytli sa žiadne komplikácie.
„Nikto nám nehlásil žiaden problém, to znamená, že volebné miestnosti sú otvorené a všetko funguje,“ uviedol pre TASR Vladimír Borecký, predseda okresnej volebnej komisie v Prešove, do pôsobnosti ktorej patrí i okres Sabinov. Celkovo majú zriadených 232 okrskov.
7.30 Zatiaľ nehlásia problémy
Všetky volebné miestnosti v rámci dnešného druhého kola prezidentských volieb na Slovensku by mali byť momentálne už otvorené. Uviedla to na dnešnom brífingu riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán rezortu vnútra Eva Chmelová.
„Nemáme žiadnu informáciu, že by bol nejaký problém,“ povedala.
Podľa riaditeľa odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislava Hromádku problémy zatiaľ neeviduje ani polícia. „Je nasadený dostatočný počet síl a prostriedkov,“ uviedol.
Všetky podnety na údajné protiprávne konanie, ktoré polícia prijala pred začatím druhého kola volieb podľa Hromádku vyhodnocujú. „Po ich vyhodnotení budú postúpené na úrady, ktorá sa týmito problémami zaoberajú,“ doplnil Hromádka. (SITA)
7.25 Policajti sú v teréne
Policajti v Košickom kraji sú počas sobotňajšieho druhého kola prezidentských volieb v teréne od skorých ranných hodín. So špeciálne vycvičenými služobnými psami prekontrolovali objekty, v ktorých sa konajú voľby.
V prípade potreby sú pripravení zasiahnuť aj policajti špecializovaných útvarov. „Ani tentokrát nič nenecháme na náhodu, a preto sme opäť vyčlenili dostatočný počet policajtov, ktorí budú dohliadať na dodržiavanie verejného poriadku, bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.“
„Volebným miestnostiam budú zvýšenú pozornosť venovať nielen uniformovaní policajti v motorizovaných či peších hliadkach, ale i policajti, ktorí tam budú aj napriek tomu, že ich nebudete vidieť,“ povedal košický krajský policajný riaditeľ Štefan Mulik. (TASR)
7.00 Otvorili sa volebné miestnosti po celom Slovensku
Ľudia hlasujú za plentou. Hlasovací lístok dostaneš od členov okrskovej volebnej komisie, čo potvrdíš podpisom, približuje ministerstvo vnútra.
Za plentou zakrúžkuješ poradové číslo len jedného kandidáta. Pri dvoch krúžkoch bude hlasovací lístok neplatný. Lístok vložíš do obálky a potom ju vhodíš do volebnej schránky.
Voliči, ktorým zdravie bráni ísť voliť osobne, môžu požiadať okrskovú volebnú komisiu o prenosnú volebnú schránku. Tento spôsob je určený napríklad pre imobilných voličov alebo pre starších občanov na lôžku.
Nepoužité alebo zle upravené hlasovacie lístky musíš odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov.
Inak sa dopustíš priestupku, za ktorý ti môže byť uložená pokuta 33 eur.
Pozri si, ako dopadlo prvé kolo volieb v tomto článku.
Zdroje: TV Markíza, TV JOJ, TASR