Opätovné nakazenie COVID-19 je realita. V Izreali skúmajú desiatky ľudí, na paniku ale dôvod nie je
- Pacienti, ktorí už raz prekonali koronavírus, sa môžu nakaziť opätovne
- Reinfekcia môže so sebou priniesť výraznejšie príznaky
- Pacienti, ktorí už raz prekonali koronavírus, sa môžu nakaziť opätovne
- Reinfekcia môže so sebou priniesť výraznejšie príznaky
Izraelskí lekári skúmajú až 81 pacientov, ktorým bolo opätovne potvrdené ochorenie COVID-19. Títo pacienti už v minulosti ochorením trpeli. Táto informácia bola prvotne uverejnená armádnym rozhlasom a hovorkyňa ministerstva zdravotníctva pre denník The Times of Israel tvrdí, že tento údaj neposkytuje viac detailov.
Prípady reinfikovaných sa stále skúmajú a výsledné číslo môže byť nižšie. Odborníci sa zároveň domnievajú, že Izrael je tak prvou krajinou, ktorá hlási také rozsiahle prípady opätovného nakazenia.
„Najskôr som neverila tomu, keď mala pacientka pozitívny test,“ povedala pre denník lekárka Vered Nachmiasová. Zároveň má podozrenie, že reinfekcia je bežnejšia, ako si ľudia uvedomujú. Zatiaľ, čo britský lekársky časopis Lancet vo svojej správe uviedol len 5 opätovných nakazení. Otázku reinfekcie zaradil časopis globálnej agendy zdravia, nakoľko dokumentoval prvý potvrdený prípad reinfekcie v Amerike.
Reinfekcia má už aj prvú obeť. Informovali o tom holandské úrady. Obeťou je 89-ročná žena, ktorá mala zníženú imunitu. Po prvom pozitívnom teste sa žena zotavila po 59 dňoch a následne sa infikovala opäť. Genetická výbava druhého vírusu sa od prvé líšila, a kvôli tomu sa vedci domnievajú, že ide o reinfekciu a nie o predĺženie ochorenia.
Imunológ z Univerzity Bar Ilan Cyrille Cohen si myslí, že teória mutácií je nepravdepodobná. Tvrdí, že prípady sú veľmi zriedkavé a odrážajú výnimky preukazujú pravidlo imunity. Myslí si, že reinfekcia vírusmi je možná, keďže v dnešnej dobe neexistuje nič také, ako 100 % imunita.
Nachmias si myslí, že opätovne infikovaných osôb je medzi nami omnoho viac. Nevie sa o nich, pretože sa predpokladá, že títo ľudia sú voči ochoreniu imúnni a tým pádom sa netestujú. „Myslím si, že to nie je také zriedkavé a môže to byť nedostatočne diagnostikované,“ uviedla.
„Potvrdené prípady by však nemali vyvolávať paniku,“ tvrdí Profesor univerzity v Tel Avive Mordechai Gerlic. Konštatuje, že opätovné diagnózy môžu byť zrkadlom chybného testovania.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Times of Israel, The Lancet, CNN