Opatrenia boli chaotické, konštatuje politológ. Slováci si myslia, že ľavá vládna ruka nevie, čo robí pravá

  • Čísla naznačujú, že rok 2021 neviedol k efektívnemu boju s pandémiou, tvrdí politológ Gabriel Eštok
  • Politológ Radoslav Štefančík je toho názoru, že vládne opatrenia boli často nezrozumiteľné, chaotické a nelogické
TASR/Pavel Neubauer
  • Čísla naznačujú, že rok 2021 neviedol k efektívnemu boju s pandémiou, tvrdí politológ Gabriel Eštok
  • Politológ Radoslav Štefančík je toho názoru, že vládne opatrenia boli často nezrozumiteľné, chaotické a nelogické

Čísla naznačujú, že rok 2021 neviedol k efektívnemu boju voči následkom pandémie COVID-19. Koniec tohto roka sa na ten predošlý v mnohom podobá a ukazuje, že vláda sa v tejto veci nepoučila z predošlých chýb. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Gabriel Eštok z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Politológ Radoslav Štefančík z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave dopĺňa, že vládne opatrenia boli často nezrozumiteľné, chaotické, nelogické a obyvatelia mohli neraz nadobudnúť pocit, že vláde ani tak nejde o boj proti pandémii, ale skôr o priazeň verejnej mienky.

Je veľmi ťažké vysporiadať sa s pandémiou so zdravotníctvom, ktoré nám tu po sebe zanechalo 12 rokov vlády Smeru. Vláda to mala skutočne ťažké. Ešte ťažšie bolo, že na rozdiel od civilizovaných štátov, v krajine pod Tatrami protipandemické opatrenia intenzívne spochybňovali opozičné strany,“ priblížil Štefančík.

Slováci mohli preto podľa jeho slov nadobudnúť dojem, že „ľavá vládna ruka nevie, čo robí tá pravá“. „Ak vláda myslí populisticky, ťažko môže prijať tie správne opatrenia,“ zhodnotil pre agentúru SITA.

Nenašli „zbraň“ proti dezinformáciám 

Eštok poukázal na fakt, že mnohí občania už z dôvodu nedôvery voči vláde rezignovali na zodpovedný prístup a na dodržiavanie základných racionálnych pravidiel, ktoré súžia na ochranu ich vlastného zdravia a zdravia ich blízkych.

Vláda navyše podľa neho nenašla recept ani na boj s nepravdivými informáciami o protipandemických opatreniach a o očkovaní.

Vzájomnými konfliktami vo vládnej koalícii skôr negatívne nálady a príklon k alternatíve posilňovali. Nedôvera verejnosti v politické inštitúcie sa preliala do nedôvery vo vedecké autority a v medicínskych pracovníkov. Tento trend bol spojený s protestujúcimi v uliciach a s útokmi na vedcov a pracovníkov v zdravotníctve,“ vysvetlil politológ s tým, že tieto útoky boli akcelerované značnou časťou opozície, ale aj vládnymi predstaviteľmi.

Slovensko opäť na chvoste 

Eštok zdôraznil aj to, že záujem o očkovanie sa s nárastom počtu dostupných vakcín znižoval a Slovensko sa dostalo na chvost v zaočkovanosti v rámci Európskej únie.

Viditeľná bola snaha vlády o zvýšenie zaočkovanosti, avšak oficiálne kampane štátnych inštitúcií sa ukázali ako neefektívne. Očkovacia lotéria zavedená bez akýchkoľvek predošlých analýz sa minula účinku, keďže nedokázala motivovať dostatočný počet ďalších ľudí zaočkovať sa,“ uzavrel.

zdroj: Facebook/Ministerstvo financií SR TASR/Jakub Kotian
Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá