Oproti rozbehnutej Tesle postavil vlastného syna. Ľudia podnikajú šialené testy, chcú si dokázať „svoju“ pravdu
- Carmine Cupani použil ako testovací subjekt svojho maloletého syna
- Chcel dokázať, že kritika Dana O'Dowda voči Tesle nie je opodstatnená
- Carmine Cupani použil ako testovací subjekt svojho maloletého syna
- Chcel dokázať, že kritika Dana O'Dowda voči Tesle nie je opodstatnená
Budeme o niekoľko rokov žiť vo svete, kde sa budú autá šoférovať sami? A ak áno, môžeme veriť tomu, že sa budú vedieť v krízových situáciách správne rozhodnúť?
Ľudia už niekoľko rokov diskutujú o tejto téme. Zatiaľ ide o hudbu budúcnosti, každým novým objavom a pokrokom na poli techniky sa však „ten čas“ blíži. Tak, ako pri iných kontroverzných témach, aj pri téme pokroku pri vývoji automobilov sa ľudia rozdelili na dve skupiny. Najnovšie totiž internet žije témou spoľahlivosti či nespoľahlivosti plne samojazdiaceho beta softvéru Tesly.
Virálne videá
Internetom sa šíria virálne videá, ktoré poukazujú na nedostatky plne samojazdiaceho beta softvéru Tesly a tie vo svete vyvolávajú ostré reakcie.
Všetko odštartovali videá Dana O’Dowda, ktoré zobrazujú, ako technológia full self-driving pri teste naráža do detských figurín. Tento muž je CEO spoločnosti Green Hills Software a zakladateľ projektu The Dawn Project. Ako uvádza na svojom Twitteri, vedie kampaň, aby boli počítače bezpečné pre ľudstvo a chce zakázať Tesla Full Self-Driving.
A kým O’Dowd je proti tomuto systému, sú ľudia, ktorí sú preň ochotní obetovať veľa. Napríklad, riskovať život svojho syna. Internet obletelo video od obyvateľa Severnej Karolíny Carmine Cupaniho. Ten vlastní obchod s automobilmi a dováža automobily spomínanej značky. Na svojom YouTube kanáli zdieľal video, kde ako testovací subjekt pre dokázanie spoľahlivosti technológie full self-driving použil svojho 11-ročného syna.
Vo videu, ktoré zdieľal začiatkom augusta, zrýchľuje až na 56 km/hod, pričom aktivuje spomínaný mód. Po tom, čo auto rozpozná ľudskú postavu, spomalí a osobu obíde. „Ľudia sa na to pozerajú a hovoria: „Ach tento bláznivý otec, čo to robí?“,“ hovorí Cupani pre CNN Business. „Robím veľa takých vecí, ale starám sa o to, aby sa moje dieťa nezranilo,“ dodáva.
Kritika testovaní
Cupani nie je jediným priaznivcom Tesly, ktorý sa rozhodol vyvrátiť O’Dowdove tvrdenia. Viacerí využívali na testovanie nafukovacie bábiky či vlastnoručne zhotovené figuríny.
K množstvu kritikov Cupaniho sa však po pokuse s vlastným dieťaťom pripojil aj Ralph Nader, ktorého kritika automobilového priemyslu v 60. rokoch pomohla vytvoriť Americký národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky.
Na rozmáhajúce sa domáce testy technológie zareagoval aj spomínaný úrad. „Spotrebitelia by sa nikdy nemali pokúšať vytvárať svoje vlastné testovacie scenáre alebo využívať skutočných ľudí, a najmä deti, na testovanie výkonu technológie vozidiel,“ uviedol Americký národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky vo svojom nedávnom vyhlásení.
Pokračovanie v experimentoch
Ďalší obyvateľ Kalifornie, Ted Park, začiatkom augusta tiež vyrukoval s nápadom, že by chcel vyskúšať full self-driving na svojich deťoch, informuje portál The World News. Po sľube, že bude počas testu riadiť auto, Parkova manželka napokon s týmto nebezpečným nápadom súhlasila.
Auto počas všetkých testov pred dvoma deťmi zapojenými do experimentu zastavilo. Park uviedol, že nepovažoval za vhodné robiť so svojimi deťmi vysokorýchlostný test s rýchlosťou 40 míľ za hodinu, ako urobil O’Dowd s figurínami.
Ďalším priaznivcom experimentu bol aj Franklin Cadamuro z Toronta. Ako predmet testovania použil chlapca vyrobeného zo starej kartónovej škatule od Amazonu. Automobil najskôr počas približovania ku „kartónovému chlapcovi“ spomalil. Napokon opäť nabral rýchlosť a narazil do kartónovej postavy.
„Zistil som, že veľa ľudí má dve extrémne myšlienky o beta verzii s plným riadením. Ľudia ako Dan si myslia, že je to tá najhoršia vec na svete. Poznám niektorých priateľov, ktorí si myslia, že je to takmer dokonalé,“ cituje The World News Cadamurove slová, ktorý upozorňuje, že aj plné samojazdenie môže nedostatočne vyhodnotiť situáciu a zlyhať.
Spoľahlivosť systému
Profesor výskumu na Carnegie Mellon University Raj Rajkumar uviedol, že Tesla sa spolieha na systém počítačového videnia, ktorý je schopnejší snímať skôr malé deti než veľké predmety či dospelých.
Stojí za tým aj teória, že čím viac pixelov objekt zaberá v obraze kamery, tým viac informácií potrebuje systém na identifikáciu, informuje CNN Business. K spoľahlivosti systému sa pripisujú aj údaje, na ktorých bol trénovaný.
„Počítačové videnie nie je 100-percentne spoľahlivé,“ hovorí Rajkumar. „Tak ako pri každej diagnóze choroby, vždy existujú falošne pozitívne a falošne negatívne výsledky,“ dodáva.
Chaos
Po kritike fanúšikov Tesly O’Dowd zverejnil ďalšie video. Tentokrát testovanie robil na obývanej ulici, pričom ukázal interiér Tesly, vrátane plynového pedálu. Automobil opäť, ako aj v predchádzajúcich testoch, zasiahol detskú figurínu.
„Softvér, ktorý riadi životy miliárd ľudí v samoriadiacich autách, by mal byť najlepší softvér, aký bol kedy napísaný,“ povedal O’Dowd. Podľa neho to tak v tomto prípade rozhodne nie je.
Zdroje: Insider, CNN Business, The World News