Oravský farár nechce veriť pápežovej podpore „homozväzkov“. Hovorí o nutnosti zvoliť nového pápeža
- Pápež František prvýkrát verejne podporil registrované partnerstvá homosexuálov a odobril potrebu zákonov, ktoré takýto zväzok umožňujú
- To sa však nepáči oravskému farárovi a profesorovi na bratislavskej univerzite, ktorý neverí, že pápež niečo podobné vyslovil bez nátlaku
- Pápež František prvýkrát verejne podporil registrované partnerstvá homosexuálov a odobril potrebu zákonov, ktoré takýto zväzok umožňujú
- To sa však nepáči oravskému farárovi a profesorovi na bratislavskej univerzite, ktorý neverí, že pápež niečo podobné vyslovil bez nátlaku
Len pred pár dňami sa Pápež František vyjadril, že podľa jeho názoru by sa párom rovnakého pohlavia mali umožniť registrované partnerstvá. Uviedol to v dokumentárnom filme amerického režiséra ruského pôvodu – Jevgenija Afinejevského. Film s názvom Francesco o živote a práci pápeža mal premiéru v stredu na filmovom festivale v Ríme.
„Homosexuálni ľudia majú právo žiť v rodine,“ povedal pápež František v dokumente. „Mali by sme vytvoriť zákon o registrovanom partnerstve,“ konštatovala hlava katolíckej cirkvi. Informuje o tom BBC.
Autor pápežovho životopisu Austen Ivereigh pre BBC povedal, že najnovšie vyjadrenia „ho neprekvapili“. „Takýto postoj mal ako arcibiskup Buenos Aires,“ uviedol Ivereigh. „Vždy odmietal manželstvá párov rovnakého pohlavia. Ale bol presvedčený, že cirkev by mala obhajovať registrované partnerstvá, aby mali právnu ochranu,“ dodal.
Nový dokumentárny film o pápežovi rozoberá aj ďalšie Františkovi blízke témy ako životné prostredie, chudobu, migráciu, rasovú a platovú nerovnosť či diskriminácia.
K pre mnohých prekvapivému výroku pápeža sa vyjadril aj katolícky kňaz a cirkevný sudca Ján Duda, ktorý v súčasnosti pôsobí ako profesor kánonického práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
„Ako farár farnosti Dlhá nad Oravou cítim vo svedomí voči veriacim povinnosť sa k tomu vyjadriť. Osobne neverím, že to pápež František mohol povedať, respektíve, že to povedal bez manipulácie a pri plnom vedomí a svedomí. Moje svedomie mi hovorí, aby som sa maximálne usiloval interpretovať jeho slová v súlade s platným Magistériom Katolíckej cirkvi,“ píše Duda na sociálnej sieti.
Ak to podľa neho naozaj povedal bez vonkajšej manipulácie, upozorňuje, že by sa musel odvolať na stanovené predpisy Katechizmu Katolíckej cirkvi. To by podľa jeho názoru viedlo k tomu, že by okrem iného musel prestať spomínať meno súčasného pápeža Františka v omšovej eucharistickej modlitbe.
„Musel by som očakávať, že kardináli voliči by sa mali čo najskôr stretnúť a zvoliť nového pápeža. Prosím veriacich Dlhej nad Oravou, aby neverili, že pápež František sa dopustil herézy a tak stratil svoj pápežský úrad. Že to, čo sa mediálne interpretuje ako jeho podpora homozväzkov nie je pravda, respektíve je mediálne prekrútenou záležitosťou,“ dodal.
Zdá sa tak, že Ján Duda má názorovo pomerne blízko k názorom poľských biskupov. Pripomeňme, že to bol arcibiskup Jędraszewski, ktorý varoval pred „dúhovým morom“. Poľská biskupská konferencia dokonca odporučila vytvorenie osobitných farských „kliník“ na „vyliečenie“ homosexuality.
Pápež František taktiež už pred mesiacom adresoval prostredníctvom svojich sociálnych sietí jasnú výzvu svojim veriacim, ktorú by si mohli zobrať k srdcu aj niektorí biskupi. „Boha nemusí nikto obhajovať a nechce, aby sa jeho meno používalo na terorizáciu ľudí. Žiadam všetkých, aby prestali používať náboženstvo s cieľom vzbudiť nenávisť, násilie, extrémizmus a slepý fanatizmus,“ napísal hierarcha katolíckej cirkvi na Twitteri.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Facebook/ Ján Duda, BBC