Orbán trpí Putinovým snom. Dokazuje to jeho šál „Veľkého Uhorska“, na ktorom je aj Slovensko
- Na Orbánov šál s Veľkým Uhorskom sa valí kritika
- Slovenský minister zahraničia ho nazval „hnusom“
- Ukrajina si požaduje ospravedlnenie
- Na Orbánov šál s Veľkým Uhorskom sa valí kritika
- Slovenský minister zahraničia ho nazval „hnusom“
- Ukrajina si požaduje ospravedlnenie
Kontroverzný maďarský premiér Viktor Orbán vyvolal opäť rozruch. Na svojom Instagrame sa pochválil videom z futbalového podujatia, kde má na sebe šál s územím Maďarska. Nejde však o súčasné územie nášho južného suseda, ale územie, ktoré zobrazuje územie Veľkého Uhorska. Teda hranice, ktoré boli platné do prvej svetovej vojny.
Orbánov šál zobrazuje Uhorské kráľovstvo, ktoré siaha k poľským hraniciam a zahŕňa územie Slovenska, Ukrajiny, Rakúska, Slovenska, Rumunska, Chorvátska a Srbska.
Šál si všimli spomenuté krajiny, pričom niektoré žiadajú ospravedlnenie. Jeden z prvých politikov, ktorí reagovali na Orbanov „módny“ doplnok, bol slovenský minister zahraničia Rastislav Káčer. Šéf diplomacie uviedol, že ide o „hnus a humus”.
Minister si myslí, že nášmu susedovi dlhodobo tolerujeme až príliš. „Sme veľmi tolerantní k divotvorným aktivitám, ktoré nemajú obdobu v krajinách EÚ,“ komentoval politik na sociálnej sieti. Dodal, že takéto počiny viedli k udalostiam v roku 1939, ale aj k súčasnej ruskej invázii na Ukrajinu.
„Maďari na Slovensku sú tu doma a patria tu rovnako ako všetci ostatní občania. Naši občania. To, čo ale nemá miesto v našich vzťahoch, je iredenta a revizionizmus. Kam takéto sentimenty a plány vedú, sme videli v roku 1939 a vidíme dnes v priamom prenose na Ukrajine v podaní ruskej agresie,“ vysvetlil Káčer.
Ukrajina žiada ospravedlnenie, Rumunsko si predvolalo maďarského veľvyslanca
Reakcia prišla aj do Ukrajiny, ktorá požaduje ospravedlnenie. „Presadzovanie myšlienok revizionizmu v Maďarsku neprispieva k rozvoju ukrajinsko-maďarských vzťahov a nie je v súlade s princípmi európskej politiky,“ uviedol hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleg Nikolenko na sociálnej sieti.
„Čakáme na oficiálne ospravedlnenie z maďarskej strany a vyvrátenie zásahov do územnej celistvosti Ukrajiny,“ pokračoval hovorca.
Dodal, že Ukrajina si predvolá maďarského veľvyslanca, „ktorý bude informovaný o neprijateľnosti činu Viktora Orbána“.
Rumunsko si už maďarského veľvyslanca predvolať malo, pričom malo vyjadriť nesúhlas s takýmto gestom.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Akákoľvek revizionistická manifestácia, bez ohľadu na to, akú formu má, je neprijateľná, proti súčasnej realite a spoločným záväzkom,“ uvádza sa v pondelkovom vyhlásení.
Reagovalo aj rakúske ministerstvo zahraničia, ktoré pripomína, že Uhorské kráľovstvo zaniklo už pred sto rokmi.
„Rýchly pohľad na historické mapy na viedenskom ministerstve zahraničných vecí potvrdil počiatočné podozrenia, podľa ktorých Uhorské kráľovstvo prestalo existovať približne pred sto rokmi,“ uviedlo ministerstvo pre Politico.
„Našich maďarských susedov budeme o tomto vývoji pri najbližšej príležitosti informovať,“ dodalo ministerstvo.
Orbán sa vyjadril k šálu len nepriamo. „Futbal nie je politika, nehľadajme, čo tam nie je,“ napísal v utorok na sociálnej sieti. „Maďarský národný tím je tím všetkých Maďarov, nech žijú kdekoľvek.“
Putin aj Obrán snívajú o zmene hraníc, tvrdí rumunský europoslanec
Slovákov si zastal aj český minister zahraničia Jan Lipavský, ktorý nazval Orbánov šál provokáciou.
„Európa čelí najväčším bezpečnostným aj ekonomickým výzvam od konca druhej svetovej vojny. Jednota a spolupráca európskych krajín je teraz kľúčová. Provokácia zo strany maďarského premiéra Viktora Orbána je neprijateľná. Úplne chápem podráždenie našich slovenských a ďalších priateľov,“ uviedol šéf českej diplomacie.
Vzťahy ostatných európskych krajín a Maďarska zostávajú poznačené ruskou agresiou na Ukrajine a naďalej trvajúcom blízkom vzťahu Moskvy a Budapešti. Maďarsko ako jedna z mála európskych krajín neposlala Ukrajine žiadnu vojenskú pomoc. K ekonomickým sankciám na Rusko Budapešť pristúpila, ale podľa informácií Politico požadovalo, aby boli stiahnuté na troch ruských oligarchov. Sankcie tiež Maďarsko neustále spochybňuje.
Rumunský europoslanec Alin Mituța obvinil Orbána, že to, čo ho spája s Putinom, sú sny o zmene hraníc.
„Je to revizionistické gesto, ktoré Orbána približuje k Putinovi, ktorý tiež sníva o zmenách hraníc,“ napísal Mituța na Twitteri a volal po sankciách voči Orbánovi. „Lídri EÚ v Európskej rade by ho mali sankcionovať a izolovať.“
Čo sa týka územia bývalého Uhorského kráľovstva, nejde o prvý prešľap maďarskej vlády. V máji Obrán hovoril o chorvátskom mori ako o maďarskom.
„Keby nám ho nezobrali, mali by sme aj prístav,“ povedal vtedy. Maďarský premiér mal narážať na malú časť pobrežia Jadranského mora, ktoré bolo súčasťou Maďarska až do Trianonskej zmluvy z roku 1920, ktorá schválila rozčlenenie maďarského územia a nachádza sa v dnešnom Chorvátsku.
I tieto slová vyvolali ostrú reakciu z Chorvátska. „Odsudzujeme akúkoľvek územnú ašpiráciu voči iným suverénnym krajinám,“ reagovalo vtedy chorvátske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.
Zdroje: Politico, Politico