Orbán vycestoval do Moskvy bez mandátu EÚ: „Čí je nástroj?“ pýta sa rozčúlený Tusk
- Viktor Orbán tvrdí, že na „mierovej misii“, jeho kritici ale tvrdia, že v skutočnosti len podrýva záujmy EÚ
- Kritikou nešetril Donald Tusk či Ursula von der Leyenová
- Viktor Orbán tvrdí, že na „mierovej misii“, jeho kritici ale tvrdia, že v skutočnosti len podrýva záujmy EÚ
- Kritikou nešetril Donald Tusk či Ursula von der Leyenová
Maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval v piatok do Moskvy. Jeho hovorca Bertalan Havasi túto návštevu nazval „mierovou misiou“. Orbán chce totiž s Vladimirom Putinom, ktorý ruskú agresiu spustil, rokovať o prímerí, a to bez Ukrajiny.
Cesta maďarského predsedu vlády vyvolala veľkú kritiku medzi európskymi politikmi i predstaviteľmi Európskej únie. Dôvodom nie je len „samotná mierová misia“ ale aj fakt, že Orbán pri tom podkopáva jednotu európskej dvadsaťsedmičky a navyše na fotografiu z Moskvy umiestnil logo maďarského predsedníctva Rade EÚ. Politik pritom nemá poverenie od EÚ, aby ju v jej mene zastupoval na rokovaní v ruskom hlavnom meste.
Onet uvádza, že Orbán priletel do Moskvy cez slovenský a poľský vzdušný priestor vládnym Airbusom.
„Budeme slúžiť ako dôležitý nástroj pri uskutočňovaní prvého kroku k mieru,“ uviedol maďarský predseda vlády. Ďalej dodal, že mier sa nedá dosiahnuť sedením v Bruseli a Maďarsko sa stalo poslednou krajinou Európy, ktorá môže hovoriť s každým.
Reakcia na tieto slová nedala na seba dlho čakať. Ostro sa vyjadril aj poľský premiér Donald Tusk.
„Otázka je, v čích rukách je tento nástroj,“ napísal Tusk na sociálnej sieti X na margo Orbánovho vyjadrenia.
Narážal tým na podozrenie, že Maďarsko koná v záujme Ruska. Orbán už dávnejšie získal prezývku „Putinov trojský kôň“, pretože aj napriek ruskej agresii u našich susedov zostal najbližším spojencom Ruska v Európe. Maďarsko dokonca blokovalo balíček pomoci z prostriedkov Európskej únie. Taktiež naďalej nakupuje ruský plyn a ropu.
Tusk ale nie je v kritizovaní maďarského politika sám, pridali sa mnohí európski politici. Medzi nimi aj fínsky premiér Petteri Orpo, ktorý tvrdí, že Orbánova návšteva podkopáva záujmy Európskej únie.
NATO aj EÚ dali jasne najavo, že rokovania o Ukrajine bez Ukrajiny sú neprípustné
Reakcia prišla aj od predsedníčky Európskej komisie Ursule von der Leyenovej. Šéfka Komisie uviedla, že ustupovanie nezastaví ruského prezidenta Putina.
„Iba jednota a odhodlanie vydláždia cestu ku komplexnému, spravodlivému a trvalému mieru na Ukrajine,“ napísala Leyenová v príspevku na sociálnej sieti X.
Maďarsko prevzalo 1. júla rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie od Belgicka. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v piatok uviedol, že Orbánova návšteva Moskvy má bilaterálny charakter. Maďarský premiér na ňu nemal žiadny mandát od Európskej únie.
„Európska rada hovorí jasne: Rusko je agresor, Ukrajina je obeť. Žiadne diskusie o Ukrajine nemôžu prebiehať bez Ukrajiny,“ uviedol Borrell.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg informoval, že Severoatlantická aliancia bola Budapešťou vopred informovaná o Orbánovej ceste do Moskvy na stretnutie s ruským prezidentom.
„Viktor Orbán na týchto stretnutiach nezastupuje NATO. Zastupuje svoju vlastnú krajinu,“ uviedol.
Stoltenberg dodal, že Moskva svoj postoj k vojne na Ukrajine výrazne nezmenila a „nič nenaznačuje, že by bol Putin pripravený rokovať o mieri“.
Podľa neho je na Ukrajine, aby rozhodla, aké podmienky sú prijateľné pre mierové rozhovory.
Orbán začiatkom týždňa navštívil Kyjev, kde vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zvážil prímerie s cieľom urýchliť ukončenie vojny s Ruskom.
Kyjev tvrdí, že prímerie by vojnu neukončilo, kritizoval cestu maďarského prezidenta. „Rozhodnutie o tejto ceste prijala maďarská strana bez akejkoľvek dohody alebo koordinácie s Ukrajinou,“ informovalo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí. Rezort diplomacie dodal, že Kyjev sa naďalej riadi zásadou „žiadne dohody o Ukrajine bez Ukrajiny“ a vyzval všetky krajiny, aby ju dodržiavali.
Zdroje: Onet, TASR