Organizácia odhalila Putinov skrytý zámer: Ruský prezident mal v pláne zničiť celý svet, tvrdia

  • Ľudskoprávna organizácia odhalila Putinov tajný plán
  • Usiloval sa o zničenie celého sveta
Vladimir Putin
Vladimir Putin TASR/AP, Gavriil Grigorov
  • Ľudskoprávna organizácia odhalila Putinov tajný plán
  • Usiloval sa o zničenie celého sveta

Odhalili tajný plán ruského prezidenta Vladimira Putina. Na Ukrajinu mal poslať vojakov, ktorý ho mali splniť. Na report upozorňuje portál TN.cz. Zámerom Putina bolo zničiť Ukrajinu a napokon celý svet. 

Putinov plán odhalila ľudskoprávna organizácia Global Rights Compilance. Iba pár dní po okupácii mali Rusi z Ukrajiny postupne začať vyvážať ukradnuté obilie v obrovskej hodnote. Plánom bolo spôsobiť jeho celosvetový nedostatok, ktorý by tak mohol mať pre celé ľudstvo fatálne následky. 

Odobrali im celú úrodu

Rusi sú známi tým, že od začiatku konfliktu na Ukrajine prevážali domov veľké množstvo majetku, ktorý im nepatrí. Na sociálnych sieťach sa často pochválili obrázkami vecí, ktoré si odniesli z ukrajinských domov. Okrem obytných priestorov rabovali aj múzeá a obchody.

Ľudskoprávna organizácia Global Rights Compilance uvádza, že Rusi na Ukrajine spáchali oveľa rozsiahlejšie krádeže. Miestni farmári z okupovaných oblastí hlásia, že Rusi im odobrali celú úrodu. Podľa správ vyplienili obilie, ktorého hodnota presahuje zhruba 1 miliardu dolárov.

„Fakty hovoria samy za seba. Ako postupovali vo svojej invázii na ukrajinské územie, ruské a pridružené sily systematicky zaberali obilné polia, vybavenie a dopravnú infraštruktúru na ceste, železnici a mori,“ uviedla členka organizácie Naomi Prodeauová, ktorú citoval denník Kyiv Independent.

Cieľom bolo spôsobiť hladomor

Podľa dostupných správ sa zdá, že Rusi mali v úmysle spôsobiť hladomor medzi Ukrajincami a destabilizovať svetové potravinové trhy tým, že odniesli veľké množstvo obilia. Pred vojnou bola Ukrajina jedným z hlavných svetových vývozcov obilnín. 

„Takýmto správaním držia Rusi ako rukojemníci nielen Ukrajincov, ale aj ľudí po celom svete, ktorí sa na toto obilie spoliehajú ako na zajtrajšie jedlo,“ doplnila Prodeauová.

Ukrajina je tiež dôležitým dodávateľom obilia pre rozvojové krajiny. Tento fakt môže mať vážne následky, najmä pre niektoré africké krajiny, ktoré by mohli čeliť problémom v dôsledku súčasnej situácie.

Podľa dostupných informácií začali Rusi realizovať svoj plán krátko po invázii. Miestni farmári uviedli, že z ich fariem pravidelne odchádzalo niekoľko konvojov, ktoré smerovali na Krym s nákladom obilia. Podľa údajov z GPS v odcudzených nákladiakoch sa následne toto obilie presunulo do Ruska.

Otvorené „okno“ do Európy

Ruský prezident uviedol v piatok (17. novembra) v príhovore na kultúrnom fóre v Petrohrade, že Rusko si necháva otvorené „okno“ do Európy napriek „ťažkým časom“. Informovala o tom agentúra DPA.

Na snímke je Vladimir Putin.
zdroj: TASR/AP, Pavel Bednyakov

„Keď je prievan, človek si pomyslí, že by bolo rozumné privrieť okno, aby mu nebola zima. Ale my máme dobré počasie. My nič nezatvárame, my nemáme s európskou spoločnosťou žiadny konflikt,“ povedal Putin, ako ho podľa DPA citoval ruský TASS. Dodal pritom, že Rusko skôr zažíva ťažké obdobie s európskou elitou.

Európska únia a viaceré západné krajiny zaviedli proti Moskve a jednotlivým ruským politikom prísne sankcie pre pretrvávajúcu inváziu Ruska na Ukrajine.

Kremeľ napriek týmto sankciám prezentuje pozitívne ladené údaje o vývoji ruskej ekonomiky, hoci je ťažké ich overiť. Putin v piatok povedal, že hospodársky rast Ruska do konca roka prekročí tri percentá.

Prezidentské voľby v Rusku

Okrem iného Putin schválil zmeny v zákone, ktoré obmedzia mediálne pokrytie prezidentských volieb. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na utorkové správy ruských médií.

Podľa pozmeňujúcich návrhov, ktoré Putin schválil, budú môcť pokrývať zasadnutia volebných komisií iba novinári zmluvne zamestnaní registrovanými médiami. Potenciálne sa tak na takéto zasadnutia nedostanú nezávislí novinári.

Zmeny sa podľa agentúry týkajú aj spravodajstva o činnosti komisií na vojenských základniach alebo v oblastiach, kde platí stanné právo. Na mediálne pokrytie ich činnosti bude potrebné povolenie od regionálnych a vojenských úradov.

AP ďalej zdôrazňuje, že zmeny zakazujú aj vedenie kampane na „zablokovaných zdrojoch“. Moskva v rámci silnejúceho zásahu proti opozícii a toku informácií zakázala celý rad webových stránok vrátane sociálnych sietí Facebook a Instagram. Mnohí ľudia žijúci v Rusku však tento zákaz obchádzajú pomocou služby VPN (virtuálnej privátnej siete).

Tieto zmeny prichádzajú pred prezidentskými voľbami v Rusku, ktoré sa majú konať v marci 2024. Putin (71) zatiaľ oficiálne svoju kandidatúru neoznámil. O svojom rozhodnutí chce verejnosť informovať, až keď parlament určí termín konania volieb.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Global Rights Compilance , Kyiv Independent, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá