Organizátori reagujú na smršť na podujatí: „Ak by sme vyhlásili, že ľudia majú opúšťať stany, následky mohli byť horšie,“ hovorí šéf Pohody
- Festival Pohoda museli predčasne ukončiť
- Organizátori rozhodnutie považujú za správne
- Festival Pohoda museli predčasne ukončiť
- Organizátori rozhodnutie považujú za správne
Festival Pohoda museli pre smršť búrok predčasne ukončiť. Jeho organizátori sa na tlačovej konferencii vyjadrili k udalostiam, ktoré sa na festivale udiali. „Rozhodnutie ukončiť festival považujem za jediné správne,“ povedal šéf festivalu Michal Kaščák. Ocenil prístup záchranných zložiek, aj festivalového tímu a návštevníkov.
„Zažili sme veľkú vlnu solidarity a spolupatričnosti, teraz je na nás, aby sme sa vyrovnali s následkami smršte,“ dodal. Priblížil, že po silnej búrke sa rozhodli festival najskôr prerušiť, no keď si bližšie pozreli areál, nakoniec sa ho rozhodli predčasne ukončiť.
Hlavný lekár festivalu Pohoda Jaroslav Vidan informoval na tlačovej konferencii o tom, že v tesnej nadväznosti na pád stanu ošetrili 29 pacientov „Dvadsaťosem zranení bolo ľahkého rázu, väčšinou tržné rany, jedno zranenie bolo stredne ťažké, išlo o zlomeninu bedrového kĺbu,“ priblížil Vidan s tým, že tieto čísla sú jediné oficiálne. Štyroch pacientov previezli do nemocnice v Považskej Bystrici, 25 do Trenčína.
Problém mali aj záchranné zložky
Organizátori vyzvali aj k spolupatričnosti. Vyzdvihli, že ľudia pomáhali a s organizátormi spolupracovalo aj krajské operačné stredisko. Viditeľnosť pritom bola len 50 centimetrov pred vozidlom, a tak mali problém aj záchranné zložky, ktoré smerovali na miesto.
Primátor Trenčína Richard Rybníček upozornil, že išlo o výnimočnú smršť. „Bola to najsilnejšia smršť, ktorá bola v Trenčíne. Mali sme hlásenia aj z mesta, že boli polámané stromy. Najťažšie prípady ešte stále odstraňujú,“ uviedol Rybníček.
Dodal, že vyhlasovať mimoriadnu situáciu v meste nebolo potrebné, keďže všetky záchranné zložky pracovali na veľmi profesionálnej úrovni.
„Sprístupnili sme v tej chvíli športovú halu, správca s nami okamžite spojil. Hneď, ako situácia vznikla, uviedol, že máme k dispozícii 1 500 miest. Využilo ju približne sto ľudí. Do 10.30 pokojne odišli,“ uviedol s tým, že pre nich zabezpečovali vodu, stravu a všetky potrebné veci.
Termín považovali za vhodný
Šéf festivalu Michal Kaščák uviedol, že ľudí evakuovali pod veľký stan, pretože sila vetra nemala presiahnuť jeho kapacity.
„Keď sme videli, čo sa stalo, popri tom sme boli priamo v letiskovej veži pri meteorológoch. Vypadli systémy, a tak sa riešili veci vizuálne. Ak by sme vyhlásili, že ľudia majú opúšťať stany, následky mohli byť ešte horšie,“ povedal Kaščák.
Organizátori podľa jeho slov urobia dôkladnú analýzu. Upozornil aj na klimatickú zmenu, ktorá v poslednom období ovplyvňuje počasie všade na svete. Je to teda hlavná téma workshopov, na ktorých sa pravidelne zúčastňujú organizátori festivalu.
Kačšák súčasne informoval, že dnes večer príde na Slovensko aj riaditeľ spoločnosti, ktorý stan, ktorý spadol, postavila. Bude k dispozícii aj zložkám, ktoré ho budú chcieť vypočuť, i médiám. „Spoločnosť Kayam, ktorú sme si vybrali práve po nešťastí v roku 2009, funguje od roku 1985, a toto je podľa ich informácií prvá udalosť takéhoto rozsahu, ktorá sa na ich zariadeniach stala. Spoločnosť spolupracuje s festivalmi, ako Glastonbury a Roskilde,“ povedal. Zároveň dodal, že fatálnejším následkom sa podarilo zabrániť práve preto, že si vybrali spomínanú spoločnosť.
Robili podľa jeho slov maximum pre to, aby zachránili všetkých ľudí na festivale. Zároveň upozornil pri otázke redaktora na zmenu termínu, že počasie je nevyspytateľné.
„Nie som meteorológ, ale tieto veci poctivo sledujeme. Tradičný druhý júlový víkend sa nám zdal ako ideálny. (…) Budeme zvažovať viacero vecí,“ povedal s tým, že momentálne sa sústredia na odstraňovanie následkov.
Pokiaľ ide o bezpečnosť, organizátori oproti minulosti zmenili firmu. Prebehla technickou kontrolou dvoch expertíznych ústavov, čo podľa slov Kaščáka nemá žiaden festival na Slovensku ani v Česku. Ak si niekto dnes myslí, že sa takáto situácia dala predvídať dopredu, Rybníček ho ubezpečuje, že táto situácia sa predvídať nedala.
„Ak si niekto myslí, že o pol jednej na obed niekto povie, že skončíme festival, lebo o pol deviatej večer príde takáto búrka, tak nevie, čo to je manažovať takýto veľký dav ľudí a nevedia, o čom hovoria,“ myslí si primátor Trenčína.
Zdroje: TK Organizátorov festivalu Pohoda, SITA