Búrka Domingos sa valí na Európu. Na Slovensku vydal SHMÚ výstrahy

  • Európa počíta straty po Ciaránovi a trasie sa pred ďalšou búrkou
  • Orkán Domingos sa rýchlo blíži
počasie, hasiči
TASR/AP, Windy.com
  • Európa počíta straty po Ciaránovi a trasie sa pred ďalšou búrkou
  • Orkán Domingos sa rýchlo blíži

Na väčšine Slovenska platia v nedeľu výstrahy prvého až druhého stupňa pred silným dažďom. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Upozorňuje aj na riziko povodní z pretrvávajúcich dažďov a vydal viaceré výstrahy. Pre okres Prievidza platí výstraha najvyššieho, až tretieho stupňa.

Výstraha druhého stupňa pred dažďom platí najmä v Banskobystrickom a Košickom kraji, ale aj v okresoch Humenné, Snina a Liptovský Mikuláš. Meteorológovia tu ojedinele očakávajú úhrn zrážok až do 60 milimetrov.

Pre takmer celý Trenčiansky a Nitriansky kraj aj niektoré okresy Trnavského, Prešovského, Žilinského kraja platí výstraha prvého stupňa pred dažďom.

Okrem výstrahy pred povodňami tretieho stupňa vydal SHMÚ aj ďalšie. Najmä na hornom Považí, na tokoch riek Hron, Ipeľ a Slaná, kde platí výstraha druhého stupňa. Výstrahy prvého stupňa vydal ústav pre okresy na povodiach riek Bodrog, Hornád, Hnilec, Bodva a Torysa, a tiež pre regióny na dolnom Považí a hornej Nitre.

Lejaky a prudké búrky v Európe

Európsky experiment pre predpoveď búrok, známy ako Estofex, zasa varuje pred tornádami a prudkými búrkami vedúcimi k bleskovým povodniam. Hrozba sa týka takmer polovice Európy, a teda oblasti siahajúcej od Pyrenejského polostrova a Francúzska cez Stredozemné more a Balkán až po západné Turecko. Počasie na kontinente sa začne v nedeľu v priebehu dňa upokojovať.

Na Slovensku hrozia aj povodne

Od noci zo soboty na nedeľu (4. 11.) bolo potrebné vo viacerých okresoch Slovenska počítať so silným dažďom. Meteorológovia preto vydali viaceré výstrahy. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe. Zároveň upozorňuje na silný vietor na horách.

Výstraha druhého stupňa pred dažďom platí pre väčšinu Banskobystrického a Košického kraja i pre okresy Humenné, Snina a Liptovský Mikuláš. Ojedinele sa očakáva úhrn zrážok od 40 do 55 milimetrov. Výstraha prvého stupňa platí pre zvyšok Banskobystrického a Košického kraja i okresy Prievidza, Levice, Zlaté Moravce, Vranov nad Topľou, Poprad, Prešov, Turčianske Teplice, Ružomberok.

SHMÚ tiež upozorňuje na povodne z trvalého dažďa. Výstraha druhého stupňa platí najmä pre stredné a južné Slovensko. Týka sa oblastí Horného Považia a Liptova a tiež povodí riek Nitra, Hron, Ipeľ či Slaná. Výstraha prvého stupňa platí pre Stredné Považie a tiež pre okresy v okolí riek Hornád, Hnilec, Bodva, Torysa a Bodrog.

Meteorológovia upozorňujú aj na silný vietor na horách. Výstraha platí pre viacero oblastí Žilinského kraja a okresy Banská Bystrica, Brezno, Poprad. Nad pásmom lesa môže podľa SHMÚ vietor v nárazoch dosahovať rýchlosť až do 135 kilometrov za hodinu, v priemere 85, teda na úrovni víchrice. So silným vetrom treba rátať v okresoch Žilinského kraja a Poprade, kde platí výstraha prvého stupňa.

Extrémne počasie si vyžiadalo najmenej päť obetí

Najmenej päť ľudí prišlo v noci na piatok večer o život v talianskom regióne Toskánsko, ktorým sa prehnala smršť Ciarán. Rieka Bisenzio sa vyliala z brehov a zaplavila niekoľko obcí. Zasiahnuté boli najmä mestá Prato, Empoli a Pontedera, kde boli zaplavené nemocnice, informovali svetové agentúry s odvolaním sa na miestne úrady.

Dvaja ľudia vo veku 84 a 85 rokov prišli o život v obci Montemurlo, kde sa z koryta vyliala jedna z tamojších riek. Ďalšia osoba zahynula v obci Rosignano na toskánskom pobreží.

Obeťami nepriaznivého počasia sa stal i manželský pár, ktorého auto zmietla voda a bahno v obci Vinci ležiacej neďaleko Florencie. Záchranné zložky v Toskánsku zasahovali od štvrtka vo viac než 1 000 prípadoch. Smršť Ciarán sa prehnala viacerými európskymi krajinami vrátane Talianska, kde zasiahla západné pobrežie.

Na niektorých miestach v Toskánsku za tri hodiny napršalo 190 mm zrážok. Železničná doprava na trati medzi Pratom a Pistoiou bola prerušená. Školy v Toskánsku zostali zatvorené. V Livorne museli lode zostať v prístave pre vietor, ktorý dosahoval rýchlosť až 120 kilometrov za hodinu. Trajekty na ostrov Elba dočasne nepremávajú.

Prudký dážď zasiahol okrem Toskánska aj iné oblasti Talianska. V regióne Benátsko sú nezvestné dve osoby. V Miláne prudko stúpla rieka Seveso, ktorá sa už v utorok vyliala z brehov a zaplavila štvrte Isola a Niguarda. Vláda premiérky Giorgie Meloniovej vyhlásila v postihnutých oblastiach stav núdze a na počiatočné záchranné opatrenia uvoľnila päť miliónov eur.

Zdroje: TASR, SHMÚ, Estofex, The Independent

Najnovšie videá

Trendové videá