Osamelosť zvyšuje riziko úmrtnosti a urýchľuje starnutie. Najviac na to doplácajú mladí ľudia (NOVÁ ŠTÚDIA)
- Sociálna izolácia je spojená s vyššou mierou úmrtnosti a výskytom rôznych chorôb
- Udržiavanie pevných sociálnych vzťahov je kľúčové pre naše zdravie
- Sociálna izolácia je spojená s vyššou mierou úmrtnosti a výskytom rôznych chorôb
- Udržiavanie pevných sociálnych vzťahov je kľúčové pre naše zdravie
Výskum Mayo Clinic publikovaný v Journal of the American College of Cardiology: Advances odhalil, že u sociálne izolovaných jedincov dochádza k rýchlejším prejavom biologického starnutia a sú vystavení vyššiemu riziku úmrtia z rozličných príčin.
„Osamelosť a sociálna izolácia sú spojené so zlými zdravotnými výsledkami, ako je aj zvýšené riziko kardiovaskulárnych chorôb,“ uviedli autori štúdie. Život v sociálnej izolácii má pri tom silnejší vplyv na mladšie generácie, než na staršie vekové skupiny.
Podľa týchto výsledkov je zrejmé, že vytváranie a udržiavanie pevných sociálnych vzťahov môže byť v konečnom dôsledku rovnako dôležité ako tradičné metódy prevencie a liečby zdravotných problémov.
Elektrokardiografia s umelou inteligenciou
Aby lepšie pochopili vplyv sociálnej interakcie na proces biologického starnutia, výskumníci analyzovali údaje od viac ako 280 000 dospelých jedincov, ktorí v období od júna 2019 do marca 2022 vyhľadali ambulantnú zdravotnú starostlivosť.
Účastníci štúdie poskytli informácie o svojom sociálnom prostredí prostredníctvom dotazníka zameraného na sociálne determinanty zdravia a v priebehu jedného roka boli zahrnutí do hodnotenia pomocou algoritmu AI-EKG, ktorý bol vyvinutý nezávisle od hlavnej štúdie.
AI-EKG, ktorý bol vyvinutý pracovníkmi Mayo Clinic, slúžil k určeniu biologického veku účastníkov, ktorý bol následne porovnávaný s ich chronologickým vekom. Podľa predchádzajúcich štúdií dokáže odhad veku získaný pomocou AI-EKG reflektovať biologický vek srdca. Kladná hodnota signalizuje urýchlené biologické starnutie, zatiaľ čo záporná hodnota indikuje jeho spomalenie.
Sociálna izolácia bola posúdená na základe Social Network Indexu, ktorý zahŕňal šesť otázok s viacerými možnosťami odpovedí zameraných na rôzne aspekty sociálneho začlenenia, vrátane frekvencie účasti na spoločenských podujatiach za posledný rok alebo počtu osobných stretnutí s priateľmi či rodinou za týždeň.
Osamelosť zvyšuje hladinu kortizolu
V rámci štúdie boli odpovede hodnotené bodmi 0 alebo 1, pričom celkové skóre sa pohybovalo od 0 do 4, čo odráža úroveň sociálnej izolácie respondenta. Účastníci s lepšími výsledkami v sociálnom indexe (teda s vyšším skóre), ukázali menší rozdiel vo veku podľa AI-EKG analýzy, čo platilo pre všetky skupiny bez ohľadu na pohlavie či vek.
Behem sledovaného dvojročného obdobia zomrelo okolo 5 % účastníkov štúdie. Tí, ktorí dosiahli nižšie skóre sociálneho indexu – rovné alebo menšie ako 1 – čelili najvyššiemu riziku úmrtia v porovnaní s ostatnými skupinami.
Autori štúdie ďalej uviedli, že medzi 2 identifikované biologické procesy, ktoré sú základom asociácie medzi sociálnou izoláciou a starnutím, patria systémový zápal a endokrinný systém. „Sociálna izolácia mení aktivitu osi hypotalamus-hypofýza-nadobličky tým, že zvyšuje celkovú hladinu kortizolu. Nadmerná aktivácia osi hypotalamus-hypofýza-nadobličky v dôsledku sociálnej izolácie ďalej vedie k hypertenzii a akcelerovanej ateroskleróze.“
„Ukazuje sa, že slabá sociálna integrácia je spojená s nižšou variabilitou srdcovej frekvencie, ktorá je regulovaná prevažne parasympatickým nervovým systémom a vysoko koreluje s kardiovaskulárnymi ochoreniami a úmrtnosťou zo všetkých príčin.“
„Táto štúdia poukazuje na kritickú súhru medzi sociálnou izoláciou, zdravím a starnutím,“ hovorí Amir Lerman, MD, kardiológ na Mayo Clinic a hlavný autor článku. „Vieme však aj to, že ľudia môžu zmeniť svoje správanie – mať viac sociálnych interakcií, pravidelne cvičiť, jesť zdravú stravu, prestať fajčiť, dostatočne spať, atď. Uskutočnenie a udržanie týchto zmien môže viesť k zlepšeniu celkového zdravia.“
Zdroje: JACC, Mayo Clinic