Osamelosť zvyšuje šance predčasného úmrtia. Inovatívny startup spája ľudí so spoločnými záujmami
- Osamelosť vedci prirovnávajú k fyzickému utrpeniu
- Nová česká aplikácia chce pomôcť osamelým ľuďom
- Spojí ich s ľuďmi, ktorí majú rovnaké hobby
- Osamelosť vedci prirovnávajú k fyzickému utrpeniu
- Nová česká aplikácia chce pomôcť osamelým ľuďom
- Spojí ich s ľuďmi, ktorí majú rovnaké hobby
Osamelosť sa stáva čoraz závažnejším problémom modernej spoločnosti. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ju dokonca označuje za globálny zdravotný problém, ktorý negatívne ovplyvňuje fyzické i duševné zdravie ľudí všetkých vekových kategórií. Alarmujúce je, že každý štvrtý dospelý človek na svete čelí sociálnej izolácii.
„Technológie sú často vnímané ako niečo, čo nás odcudzuje. My ale veríme, že môžu byť aj mostom, ktorý nás prepája,“ hovorí Tomáš Hrdina, spoluzakladateľ a CPO českej aplikácie Hobio.
Táto inovatívna platforma prináša riešenie v podobe spájania ľudí na základe ich spoločných záujmov. Na rozdiel od bežných zoznamovacích aplikácií sa nezameriava na vzhľad či romantické vzťahy.
Osamelosť má katastrofálne účinky
Závažnosť problému potvrdzujú aj vedecké štúdie – pocit osamelosti môže mať na zdravie podobný dopad ako vyfajčenie 15 cigariet denne.
„Osamelosť a sociálna izolácia zvyšujú riziko predčasného úmrtia o 26 %,“ potvrdil Dr. Vivek Murthy pre The Guardian. „Slabé alebo nedostatočné sociálne väzby sú spojené so zvýšeným rizikom chorôb, vrátane 29 % zvýšeného rizika srdcových chorôb a 32 % zvýšeného rizika mŕtvice.“
Situácia je obzvlášť kritická vo veľkých mestách. Výsledky sčítania ľudu v roku 2021 ukázali, že hlavné mesto Praha má najvyšší počet jednočlenných domácností v celej krajine a priemerná veľkosť domácnosti v Prahe je len 1,95 %. Táto skutočnosť ďalej zdôrazňuje potrebu aktívneho vyhľadávania sociálnych kontaktov.
„Hobio nie je len o zoznamovaní. Ide o efektívne zdieľanie času s ostatnými a hľadanie partnerov na konkrétne aktivity. Naša aplikácia pomáha ľuďom prekonávať bariéry, ktoré im často bránia v nadväzovaní kontaktov,“ vysvetľuje Radim Novotný, zakladateľ a CEO aplikácie Hobio.
„Naším cieľom je odstrániť prekážky, ktoré bránia ľuďom v nachádzaní spoločných záujmov a umožniť im jednoduchú organizáciu voľného času,“ dodáva.
Platforma ponúka široké spektrum kategórií aktivít od športu cez kultúru až po rôzne hobby. Týmto spôsobom vytvára priestor pre budovanie dlhodobých komunít a zmysluplných priateľstiev. Aktívne tým chce prispievať k riešeniu problému narastajúcej osamelosti v modernej spoločnosti.
Osamelosť vedci porovnávajú s fyzickým utrpením
Ako sme ťa informovali v nedávnom článku, sociálna izolácia a osamelosť, hoci často zamieňané, predstavujú odlišné fenomény. Zatiaľ čo osamelosť je subjektívnym pocitom, ktorý môže človeka sprevádzať aj v dave ľudí, sociálna izolácia sa prejavuje skutočným nedostatkom kontaktu s ostatnými.
Zistenia z Kalifornskej univerzity v San Franciscu poukazujú na závažný dopad týchto stavov. Až 59 percent osamelých ľudí má problémy so základnými činnosťami ako chôdza po schodoch či dlhšie prechádzky.
Následky na zdraví sú dramatické a môžu skrátiť život až o 15 rokov. Výskumy potvrdzujú zvýšené riziko vzniku závažných ochorení – mŕtvice o 32 percent, srdcových chorôb o 29 percent a psychických ťažkostí o 26 percent. Rovnaké percento predstavuje aj riziko predčasného úmrtia.
Mozgová činnosť tiež trpí pod vplyvom osamelosti. Odborníci pozorujú zhoršenie kognitívnych funkcií a dramatický, až 50-percentný nárast rizika demencie, vrátane Alzheimerovej choroby. Chronická osamelosť vyvoláva emocionálnu bolesť porovnateľnú s fyzickým utrpením a narúša sociálne väzby v komunite.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: TS/Hobio, The Guardian, archív Startitup