Oscarová Fest Anča posunie najlepších z najlepších k „zlatej soške“. Teš sa na špičku animácie zo 60 krajín
- Fest Anča je jediný festival s kvalifikáciou Oscara
- Budúcnosť slovenskej animácie je sľubná
- Nenechaj si ujsť tie najkvalitnejšie filmy z celého sveta
- Fest Anča je jediný festival s kvalifikáciou Oscara
- Budúcnosť slovenskej animácie je sľubná
- Nenechaj si ujsť tie najkvalitnejšie filmy z celého sveta
Medzinárodný festival animácie Fest Anča prinesie do Žiliny záruku kvalitného a bohatého programu, v ktorom môže každá generácia objaviť čaro animovaného filmu. Unikátnosť festivalu však netkvie len v programe a výbere samotných filmov. V roku 2023 sa Fest Anča stal jediným Oscar Qualifying® festivalom na celom Slovensku. Výhercovia ceny Anča Award sa vďaka tomu môžu automaticky prihlásiť do nasledujúceho ročníka Academy Awards a zabojovať o legendárne zlaté sošky.
Diváci si užijú najlepšie filmy z celého sveta, pričom hlavným cieľom tohto ročníka je pozrieť sa do očí nočnej more. Téma ukáže sny, strachy či traumy a kostlivcov, ktorí nám nedávajú spávať.
„V skutočnosti nejde o to vystrašiť ľudí, ale pozvať ich pozrieť sa na to aj z druhej strany a objať veci, ktoré sú pre nás strašidelné alebo nás trápia,“ vysvetlil programový riaditeľ festivalu Jakub Spevák pre Startitup.
„Pretože to, čoho sa bojíme, nemusí byť vždy to, čo nás pohltí, ale naopak, posunie ďalej,“ vysvetlila voľbu tohtoročnej témy riaditeľka festivalu Ivana Sujová.
Organizátori festivalu preto pozývajú do žilinskej Novej synagógy, kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie, Mestského divadla Žilina, Rosenfeldovho paláca a kníhkupectva Artforum už od 25. do 30. júna všetkých, čo chcú otvoriť svoju myseľ a nahliadnuť na svet inými očami.
Jedinečná príležitosť
Takmer 90 % filmov, ktoré sa odprezentujú na Feste Anča, budú mať svoju premiéru, čo je jedinečnou príležitosťou vidieť ich prvý raz. Ako sami organizátori hovoria, animovaný film patrí do slovenskej kultúry. „Podľa mňa každý jeden Slovák, keď bol malý, pozeral večerníčky. A drvivá väčšina tých večerníčkov boli slovenské animované filmy,“ ozrejmila Ivana Sujová. Festival prináša nielen možnosť otvoriť brány vlastnej fantázie, ale aj zaspomínať si na detstvo.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Návštevníci sa môžu tešiť na kvalitný sprievodný program v podobe prednášok, masterclassov, výstav, ale aj hudobných predstavení. Jednou z najobľúbenejších častí programu je premietanie so živou hudbou. „Pustíme film a popri ňom vybraný interpret predvedie hudbu, ktorú si k tomu prichystal. Je to veľmi populárna vec medzi našimi návštevníkmi, nakoľko to človek len tak niekde neuvidí a aj z dôvodu, že často k archívnym animáciám počuje zvuky, ktoré sú modernejšie, ale stále majú rešpekt k samotnému dielu,“ vysvetlil Jakub Spevák.
Animovaný film ako súčasť Slovákov
Keď existovali filmové ateliéry na Kolibe, mnohí autori nemohli slobodne tvoriť. Začali preto robiť animované rozprávky, večerníčky. Popritom však tvorili aj iné kvalitné animované diela, ktoré hovorili o slovenských tradíciách. Napríklad režisér Viktor Kubal si vo svojich dlhometrážnych filmoch Krvavá pani či Zbojník Jurko uctil slovenské povesti.
„Sami animátori spracúvali tieto témy a toto je bohatstvo, ktoré sme si preniesli ďalej,“ dodala Ivana Sujová. Po otvorení ateliéru animácie na Vysokej škole múzických umení, legendy slovenského animovaného filmu začali remeslu priúčať ďalších. Tak vznikla silná generácia animátorov. Tí dnes robia kvalitné rozprávky pre deti, napríklad Mimi a Líza či Websterovci.
Okrem toho sa tvorba animovaného filmu ukotvila aj v slovenskom pracovnom priestore. „Na Slovensku máme animačné štúdiá, ktoré sme tu nemali pred pár rokmi, práve vďaka tomu, že sa tie večerníčky robia. U nás môže vznikať kultúra animácie, nejaké budovanie sektora, kde tých autorov máme možnosť zamestnať a podržať,“ dodala Sujová.
To, že animovaný film je pre našu kultúru dôležitý, ukazujú posledné roky jasne. Napríklad vznik celovečerného animovaného filmu z roku 2022 Tvoja zem. Podľa programového riaditeľa Fest Anča ide o obrovský úspech, nakoľko je tvorba animovaného celovečerného filmu neuveriteľne časovo a finančne náročná. „To bol veľmi dôležitý manifest toho, že animovaná tvorba sa dostáva do popredia viac. Rovnako to potvrdzuje aj Slnko v sieti, kde film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo získal až tri ceny,“ doplnil Jakub Spevák.
A práve tento film bude premietnutý aj na Feste Anča. Rovnako tak sa na udalosti objaví aj Denisa Buranová, ktorá za kameru vo filme získala ocenenie Slnko v sieti. K filmu tiež získala masterclass pod Buranovej vedením. Čo sa týka slovenských tradícií, tento rok bude mať na Feste Anča svoju premiéru aj film o slovenských tradíciách s názvom Tapping Black Boots, ktorý natočila počas svojho pobytu v našej krajine japonská režisérka Kaoru Furuko.
Musíme čeliť vlastnému strachu
Tohtoročnou témou festivalu je Nočná mora. Organizátori vždy tému vyberajú v predstihu, a tak je oveľa zaujímavejšie to, ako veľmi téma zapadá do udalostí, ktoré sa dejú na Slovensku i vo svete. „Skrz túto tému by sme sa radi pozreli tej nočnej more priamo do očí, na miesta, ktoré sú často opomínané v spoločnosti a máme pred nimi strach. Chceli by sme ich doniesť na svetlo sveta. V skutočnosti nejde o to vystrašiť ľudí, ale skôr ich pozvať pozrieť sa na to aj z druhej strany a objaviť veci, ktoré sú pre nás strašidelné alebo nás trápia,“ ozrejmil Spevák.
Téma sa však netýka všetkých vybraných filmov. Fest Anča funguje ako prehliadka tých najsviežejších animácií, ktoré sa vytvoria v priebehu jedného až dvoch rokov. Skrz to je možné nahliadnuť na to, aký je stav animovanej tvorby na Slovensku. Vďaka zahraničným titulom je taktiež možné porovnať, ako sú na tom slovenskí tvorcovia oproti svetu. Práve tieto filmy môžu zabojovať o ocenenie Anča Award.
Filmy môžu získať Anča Award v súťažných sekciách za najlepší:
- Krátky animovaný film a najlepší študentský krátky animovaný film,
- animovaný videoklip,
- detský krátky animovaný film,
- slovenský krátky animovaný film.
Slovenská špička v animácii
Fest Anča je jediným slovenským festivalom, ktorý má významný medzinárodný presah. Priemerne sa doňho prihlási okolo 1 400 filmov. „V prihlasovaní je navyše zastúpených viac ako 60 krajín sveta,“ objasnil Jakub Spevák.
Predvýberová komisia vyberá približne 200 najlepších filmov. Počas rokov sa vystriedalo v komisii množstvo profesionálov, nakoľko organizátori chcú, aby bol festival aktuálny. „Aj v tom je Fest Anča výnimočný, nakoľko pri iných festivaloch sú roky tie isté komisie,“ vysvetľuje Ivana Sujová.
O osude filmov následne rozhoduje hlavná porota. Tá si súťažné filmy pozrie a zhodnotí priamo na festivale v Žiline. Zloženie hlavnej poroty sa mení každý rok. Podľa Speváka je táto porota vždy rôznorodá, či už v rodovej, etnickej a vekovej pestrosti. „Je tam zastúpený animátor aj režisér, vedúci nejakého festivalu, publicista a aj interpret, ak máme súťaž videoklipov. Snažíme sa na to hodnotenie nazerať z rôznych uhlov pohľadu.“
V porote sa tento rok ukáže Dávid Štumpf, úspešný slovenský animátor, ktorý prednedávnom získal cenu Emmy za Character Design za svoju prácu na seriáli Ms. Marvel. Jeho najnovší film Sh_t Happens, ktorý vytvoril v spolupráci s animátorkou Michaelou Mihályiovou, bol taktiež uvedený aj na známom Sundance Film Festival v USA. Medzi ďalšími porotcami bude tohto roku aj oceňovaný filmár Nikita Diakur či výherkyňa minuloročného Festu Anča, Elodie Dermange.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Príležitosť na networking
Festival prináša možnosť nadviazať kontakty v rámci profesionálneho prostredia, čo mnohým tvorcom dopomohlo k väčšiemu úspechu. „Napríklad Marek Jasaň, animátor, ktorý vtedy študoval na VŠMU, dával dokopy svoj magisterský film. Na Feste Anča sa stretol s Jurajom Krasnohorským, ktorý má produkčnú spoločnosť Artichoke. Spoločne aj so školou nakoniec film produkovali, čo nie je samozrejmosť. Tomu filmu to veľmi pomohlo, šiel na rôzne festivaly. Teraz Marek žije v Prahe, robí na veľkom množstve animovaných filmov, dokonca aj na Tonko, Slávka a kúzelné svetlo či Elektra, ktorá povyhrávala už mnohé ceny,“ objasňuje riaditeľka Sujová.
V rámci nadväzovania vzťahov sú veľkým prínosom aj slovenské Industry days, ktoré sú zamerané práve na prepájanie tvorcov, študentov, producentov, zdieľanie si svojich vízií a projektov. Na jeden deň sa na jednom mieste stretne množstvo slovenských profesionálov, učiteľov animácie, producentov, zastupiteľov inštitúcií či animačných štúdií.
Výhercovia Festu Anča pôjdu na Oscara
Stať sa Oscar Qualifying® festivalom je dlhoročný proces. Fest Anča je momentálne jediným festivalom na Slovensku, ktorý túto kvalifikáciu má. Samotný priebeh kvalifikácie je komplikovaný, nakoľko festivaly musia spĺňať množstvo podmienok. Ako objasnila riaditeľka Festu Anča, kritériá pre kvalifikáciu festivalu sú najmä o kvalite programu. Podľa jej slov Akadémia prijíma iba také festivaly, ktoré dokážu priniesť diela nové a kvalitné.
Ak sa chce festival stať Oscar Qualifying® festivalom, je zároveň potrebné, aby sa zaň zaručili ľudia, ktorí sú súčasťou Akadémie. Členovia Akadémie sú ľudia, ktorí buď boli nominovaní na Oscara, alebo ho vyhrali. Členovia následne musia napísať list, v ktorom objasňujú, prečo si daný filmový festival zaslúži byť kvalifikovaný. „Za tie roky, čo Fest Anča funguje, sme mali niekoľkých, v Českej republike Michala Pavlátová, z Japonska Kodži Jamamura, kultový animátor, ktorý tiež má nomináciu,“ vysvetlila riaditeľka Festu Anča.
Ako doplnil Jakub Spevák, ďalšími kritériami, ktoré musí festival spĺňať, sú aj technické aspekty. Daný festival sa musí konať určitý počet rokov, mať určitý počet súťažných sekcií či premietnuť určitý počet filmov.
Čo to znamená pre slovenské filmy?
„Výhercovia našich dvoch súťaží, slovenskej a medzinárodnej, sa môžu automaticky zapojiť do boja o Oscara,“ ozrejmila Sujová. Existuje niekoľko možností, ako sa môže audiovizuálne dielo uchádzať o cenu Oscar®. Pre krátke animované filmy platí, že buď musia vyhrať kvalifikovaný festival, alebo mať premiéru v Amerike.
„Tým, že sme sa stali kvalifikovaným festivalom, tie filmy majú oveľa väčšiu pozornosť. Už budú zapísané na nejakom zozname, animátori si to môžu niekam napísať. Nepomáha to len nám, ale je to celkovo o budovaní slovenskej animácie.“
Filmy, ktoré zvíťazia na Feste Anča, sa tak automaticky zapisujú do takzvaného long-list na Academy Awards®. Z tohto zoznamu sa vytvára následne short-list. Z krátkeho listu následne členovia Academy Award® vyberajú 5 filmov, ktoré sú nominované na Oscara.
AI filmy nezaujmú
Umelá inteligencia predstavuje vo viacerých sektoroch vynikajúcu pomôcku. S využitím AI v animovanom filme sa organizátori Festu Anča stretávajú bežne. Podľa nich to však neohrozí prácu animátorov. „AI treba v najbližšej dobe vnímať ako nástroj, nie je to osoba. Nástroje, ktoré sa používajú v grafických programoch, sú vlastne to isté. Jednoducho úkony, ktoré by animátorovi zabrali sedem hodín, AI urobí za hodinu. Už tu boli a sú, a môžu uľahčiť prácu,“ vyjadrila sa Sujová.
Podľa Jakuba Speváka je pri animovanom filme nutná kreativita. Mnoho filmov využívajúcich AI, ktoré sa do Festu Anča prihlásilo, organizátori neprijali. „Keď človek vidí, že si tvorcovia nedali tú najmenšiu prácu kreatívnym spôsobom využiť AI, že len niečo naťukali, ono im to nasimulovalo a poslali to ako svoje dielo, je to vidno. Keď to mám surovo povedať, urazí to.“
Jediný film s využitím AI, ktorý oslovil, sa premietol na Feste Anča minulý rok. „Aj to bol hudobný klip. Tým, že tam bola hudba, malo to iný šmrnc, inak pracovala tá komunikácia medzi AI a hudbou. Ostatné sme odmietli. Nebolo tam vidno víziu toho autora,“ objasnil Spevák.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Prečo na Fest Anča prísť?
Či už si filmový nadšenec, alebo len hľadáš spôsob, ako zaujímavo stráviť večer, určite si na festivale nájdeš svoje. Podľa riaditeľky festivalu sú totiž vo filmoch rôzne témy a emócie. Všetky však dokážu ponúknuť iný pohľad na svet.
„Napríklad môj otec keď prišiel na krátkometrážne filmy, nerozumel vlastne tomu, čo videl. Tým, že je tam veľa filmov, tak to nie je pre každého a je to úplne v poriadku. Preto máme aj dlhometrážne animované filmy, pre ľudí, ktorí si chcú pozrieť jeden príbeh, avšak s využitím zaujímavého rozprávania. Snažíme sa animovanú tvorbu sprístupňovať práve cez dlhometrážne a detské snímky,“ vraví riaditeľka Festu Anča. „Musím však povedať, že potom sa otec vrátil na ďalšie premietania ‚kraťasov‘, neodradilo ho to, práve naopak.“
Krátke animované filmy, ktoré sú gro programu, podľa Sujovej naopak oslovia ľudí, ktorí chcú objavovať niečo nové. „Napríklad v sekcii Anička v krajine zázrakov sú filmy, ktoré majú vyraziť dych.“
Jakub sa ako programový riaditeľ snaží však aj krátkometrážne filmy skladať s istou logikou. V rámci blokov ich zaraďuje tak, aby diváci dokázali vyčítať hlavnú myšlienku jednoducho. „Chceme, aby to divákom prehĺbilo obzory. Pred každým premietaním máme úvod, kde predstavíme divákom, čo budú vidieť. Na konci sekcie ich ukotvíme diskusiou s odborníkmi, ako sú psychológovia, etnológovia alebo rôzni aktivisti.“
Počas týchto diskusií sa tak divákom ukáže prepojenie animovaného filmu a tém, ktoré riešia v bežnom živote. „Ukazujeme, že animovaný film je obrovskou súčasťou prežívania a že nám vlastne môže odokryť na desiatich či piatich minútach témy, ktoré sú ťažké. Rovnako však filmy prinesú odľahčenie a úsmev,“ uzavrel Jakub Spevák.
Zdroje: Instgram/@fest_anca, Startitup