Osemminútové video s morskou korytnačkou presvedčilo Starbucks „zbaviť sa“ jednej miliardy plastových slamiek
- Niekedy stačí málo, aby sa veci pohli k lepšiemu.
- Vďaka videu morskej korytnačky so slamkou v nose sa spoločnosť Starbucks rozhodla konať.
- Chce úplne upustiť od používania plastových slamiek do roku 2020.
- Niekedy stačí málo, aby sa veci pohli k lepšiemu.
- Vďaka videu morskej korytnačky so slamkou v nose sa spoločnosť Starbucks rozhodla konať.
- Chce úplne upustiť od používania plastových slamiek do roku 2020.
Niekedy stačí aj taká maličkosť ako video, na ktorom biológovia vyberajú plastovú slamku z nosa morskej korytnačky a veci sa dajú do pohybu. Spoločnosť Starbucks na základe vzhliadnutia tohto videa vyhlásila, že do roku 2020 prestane používať plastové slamky.
Slamky budú nahradené recyklovateľnými viečkami alebo slamkami vyrobenými z ekologických materiálov. Týmto krokom sa predíde použitiu jednej miliardy plastových slamiek v 28 000 prevádzkach Starbucks.
Ak na teba zapôsobili tieto čísla, je tu jedno ďalšie. Za rok sa do oceánov dostane 275 miliónov metrických ton plastového odpadu. Samozrejme, tieto čísla musia pohnúť spoločnosťami ako je Starbucks, aby podnikli kroky na zníženie tvorby plastového odpadu. Áno, ale aj nie. Aj napriek tomu, že štatistiky sú dôležité, emocionálny kontext bol silnejší.
V teórii komunikácie je dobre známe, že veľké čísla nepresvedčia ľudí, aby konali, pretože im chýba kritický prvok presvedčenia – emócia. Bez emócie je takmer nemožné presvedčiť ľudí, aby konali. Morská korytnačka dala tomuto konaniu emóciu, ktoré potrebovalo.
Veci sa dali do pohybu po tom, ako bolo v auguste v roku 2015 na YouTube uverejnené video morskej korytnačky. Nebola to len obyčajná morská korytnačka. Vo video môžeš vidieť, ako námorní biológovia odstraňujú slamku, ktorá sa jej dostala do nosa. Video malo viac ako 8 miliónov vzhliadnutí.
Internetová petícia vyzývajúca spoločnosť Starbucks, aby prestala používať plastové slamky, získala viac ako 150 000 podpisov. Ako si si určite myslel, na propagáciu využili plagát s korytnačkou. K tejto iniciatíve sa pridali a stále pridávajú aj ďalšie spoločnosti vrátane McDonald’s, Alaska Airlines a stravovacej spoločnosti Bon Appetit.
Zdroj: Forbes
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko