Ošetrovali aj pacienta, ktorý prehltol zátku od šampusu. Záchranári mali rekordný Štedrý deň
- Operačné stredisko hlási najvyšší počet štedrovečerných výjazdov za ostatné roky
- Nemocnice riešili aj bizarné prípady
- Operačné stredisko hlási najvyšší počet štedrovečerných výjazdov za ostatné roky
- Nemocnice riešili aj bizarné prípady
Záchranári mali rekordný Štedrý deň. Nielen počtom výjazdov, ale aj bizarnosťou prípadov. V bratislavskej nemocnici ošetrovali muža, ktorý prehltol zátku od šampusu. Nechýbali kosti z kapra v krku či tráviace ťažkosti.
Rekordný počet výjazdov
Zdravotnícki záchranári absolvovali počas tohtoročného Štedrého dňa výjazdy k 1 766 pacientom. Ide o najvyšší počet zásahov počas sviatočného dňa za posledné roky. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.
„Na porovnanie, počas minuloročného Štedrého dňa mali zdravotnícki záchranári po celom Slovensku 1485 zásahov, v roku 2020 presne 1 649,“ uviedla. Najviac pacientov potrebovalo tento rok pomoc v Košickom kraji (320), najmenej v Trenčianskom kraji, v ktorom operátori tiesňovej linky 155 vyslali záchranárov na pomoc k 159 pacientom.
„Raritné je, že na rozdiel od minulých rokov riešili aj prípady pacientov so zapichnutou rybou kostičkou,“ dodala s tým, že trom mužom uviazla kosť tak nešťastne, že spôsobovala ťažkosti s dýchaním a záchranári ich museli transportovať do nemocnice.
Takmer 700 volaní na tiesňovú linku 155 vyriešili jej operátori konzultáciou bez toho, aby k pacientom vyslali záchranársku posádku. „V porovnaní s minulými rokmi sa výrazne zmenila skladba volaní na tiesňovú linku 155. Počas Štedrého dňa k tradičným akútnym bolestiam brucha a sťaženému dýchaniu pribudli vysoké teploty,“ priblížila.
Prehltol zátku
Urgentné príjmy Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) navštívilo počas 24. decembra vyše 380 pacientov. Najčastejšie mali zažívacie ťažkosti. Zdravotníci ošetrili aj pacienta, ktorý nedopatrením prehltol zátku zo šampanského. TASR o tom informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská.
„Naši zdravotníci sa najčastejšie stretávali so zažívacími ťažkosťami, niekoľko ľudí bolo intoxikovaných pre nadmerné požitie alkoholu,“ priblížila hovorkyňa s tým, že ôsmim ľudom uviazla v hrdle kosť.
Výnimkou neboli ani pacienti, ktorí vyhľadali lekársku pomoc pre psychické ťažkosti. „V našich troch pôrodniciach sa počas Štedrého dňa a večera narodilo sedem bábätiek,“ dodala.
https://www.facebook.com/tomas.szalay/posts/pfbid0DpMcapZfhbfwzWmbycNPzhJ3mEB5hDpLbGhH1TccY2B4jRThZuFgp8tetR8d823Jl
Záchranári varovali už pred sviatkami
Lekári ešte pred Vianocami varovali Slovákov na nástrahy štedrovečerného stola. Pri uviaznutej kostičke v krku sa odporúča zjesť kúsok chleba alebo varený zemiak. Potrava kostičku obalí a v žalúdku ju rozpustia žalúdočné kyseliny. Pripomenulo to Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR na sociálnej sieti.
Vo väčšine prípadov je podľa neho kostička nalepená na sliznicu, nie zapichnutá. „Ak sa kosť zapichne tak, že spôsobuje nepríjemnú ostrú bolesť alebo ťažkosti pri dýchaní, vyhľadáme odbornú pomoc alebo zavoláme na 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať,“ ozrejmilo.
Aj anestéziológ a intenzivista Milan Rebek z Nemocnice Agel Zlaté Moravce odporúča pri uviaznutej kostičke rýchlo prehltnúť tuhú stravu, aby sa kosť posunula ďalej do žalúdka, kde sa postupne rozloží pri trávení. „Ak by toto nepomohlo, tak je nutné vyšetrenie u lekára na krčnom oddelení,“ doplnil.
Záchranný a liečebný postup pri uviaznutej kostičke podľa neho závisí od jej veľkosti a miesta, kde uviazla. Zdôraznil, aby ľudia nevyťahovali kostičku pinzetou, respektíve, aby sa o to ani nepokúšali. „Je vysoké nebezpečenstvo poškodenia okolitých štruktúr v tejto citlivej oblasti,“ ozrejmil.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR