„Oškrabávame mozgy z topánok.“ Nad brutálnym masakrom v Makijivke visí obrovský otáznik

  • Straty ruských mobilizovaných vojakov po novoročnom útoku v Makijivke zrejme budú väčšie, ako Kremeľ priznáva
  • S oficiálnou verziou nesúhlasia príbuzní vojakov ani experti
útok v Makijivke
SITA/AP, Aaron Favila
  • Straty ruských mobilizovaných vojakov po novoročnom útoku v Makijivke zrejme budú väčšie, ako Kremeľ priznáva
  • S oficiálnou verziou nesúhlasia príbuzní vojakov ani experti

Novoročný masaker v Makijivke zrejme patrí k najkrvavejším stratám, ktoré Rusko na Ukrajine utrpelo.

Ruskí vojaci, ktorí pozostávali hlavne z mobilizovaných regrútov, sa ocitli pod paľbou salvového raketometu HIMARS. Tí, ktorým sa podarilo z ruín školy, kde boli ubytovaní, ujsť, sa podieľajú na záchranných prácach a odpratávaní trosiek. Neraz pritom musia čeliť hrôzostrašným nálezom a faktom, že to, po čom stúpajú, v minulosti boli súčasti ich spolubojovníkov.

„Oškrabávame mozgy z topánok,“ povedal jeden ruský vojak manželke, uvádza IStories.

Rusko tvrdí, že pri útoku umrelo 89 mobilizovaných, predtým tvrdili, že zomrelo 63 ľudí. Príbuzní preživších však vravia, že i tieto straty sú pravdepodobne oveľa väčšie.

„Zomrelo ich oveľa viac. Stále ich vyťahujú z trosiek,“ uviedla manželka mobilizovaného muža.

Nezávislé ruské médium Verstka kontaktoval jeden z mobilizovaných, ktorý tvrdí, že videl približne 200 mŕtvych.

„Ja a ďalší zmobilizovaní ľudia sme pomáhali pri triedení trosiek,“ povedal muž. „Zomrelo asi 200 ľudí, zranených bolo asi 150. Je to tam veľmi desivé,“ opísal situáciu mobilizovaný.

Prežiť mali iba mobilizovaní, ktorí sa nachádzali v pivnici, alebo tí, ktorí sa rozhodli pre útek, keď na budovu dopadla prvá raketa. Celkovo budovu mali zasiahnuť štyri strely HIMARS, uvádza Meduza.  

Ukrajinci tvrdia, že v skutočnosti zahynulo 400 ruských mobilizovaných.

Veľký počet vojakov na jednom mieste

Po tom, ako sa objavili informácie o vysokých počtoch obetí, sa rozprúdila debata, kto je za masaker zodpovedný.

Kremeľ viní samotných vojakov, ktorí mali používať mobilné telefóny, ktoré mali Ukrajincom prezradiť polohu. Nesúhlasia však príbuzní pozostalých, vplyvní propagandisti, ale ani Ukrajinci.

„Samozrejme, že používanie telefónov s geolokáciou je chybou,“ povedal hovorca východného velenia ukrajinskej armády Serhij Červatko.

Zároveň však dodal, že verzia Moskvy o takejto príčine útoku pôsobí jednoznačne „trochu smiešne“.

útok v Makijivke
zdroj: SITA/AP, Planet Labs

útok v Makijivke
zdroj: SITA/AP, Planet Labs

Červatko v stredu uviedol, že samotná Moskva spravila chybu tým, že do takto rozsiahleho komplexu „nevhodného na úkryt v prípade nebezpečenstva“ umiestnila veľký počet nedávno zmobilizovaných, a teda slabo vycvičených a nedostatočne skoordinovaných vojakov. Rusi teraz podľa neho hľadajú, na koho by mohli zvaliť vinu.

„Je jasné, že toto (používanie mobilných telefónov) nebolo hlavným dôvodom (útoku). Hlavným dôvodom bolo, že týchto vojakov nedokázali nepozorovane rozmiestniť. Práve to sme využili, keď sme odhalili a zničili cieľ,“ povedal.

Príbuzní mŕtvych alebo zranených vojakov tvrdia, že pochybilo vojenské velenie, ktoré umiestnilo veľký počet vojakov do jednej budovy, uvádza BBC.

„Toto sú chyby jari-leta 2022. Sme vo vojne 11 mesiacov. Je dôležité pohybovať sa v malých skupinách – každý to vie. Mobilizovaní to možno nevedia, ale úrady by to vedieť mali!“ cituje Financial Times proruského aktivistu a samozvaného lídra Donbaskej ľudovej milície.

V areáli mohla byť skladovaná aj munícia 

Expertka na ruskú armádu Dara Massicotová z think tanku Rand Corporation uviedla, že ruská armáda sa od leta poučila a prestala umiestňovať svoje velenie, riadenie a hlavné logistické sklady z oblastí, ktoré môže zasiahnuť HIMARS.

V Makijivke ale muselo dôjsť k omylu. „Umiestnenie toľkých na jednom mieste bola chyba. Vzhľadom na to, že vyšší velitelia zostávajú tak ďaleko od frontu, je pravdepodobné, že dôjde k takýmto lokálnym chybám v úsudku. Tentoraz chybu využili Ukrajinci,“ vysvetlila Massicotová.

útok v Makijivke
zdroj: SITA/AP

Navyše podľa britského ministerstva obrany Rusi mohli v areáli skladovať aj muníciu.

„Ruská armáda má históriu so skladovaním nebezpečnej munície už dávno pred súčasnou vojnou, ale tento incident poukazuje na to, ako neprofesionálne praktiky prispievajú k vysokému počtu obetí v Rusku,“ napísalo ministerstvo.

Príbuzní mobilizovaných vojakov tvrdia, že odvedení nepoužívajú ruské SIM karty na komunikáciu, ale armádnu wifi. Mnohí majú vybité mobilné telefóny, a tak v skutočnosti nemôžu komunikovať s rodinami, uvádza IStories.

„Samozrejme, je jednoduchšie zvaliť vinu na mŕtvych,“ povedal prokremeľský propagandista Alexander Kots z Komsomolskaj pravdy na Telegrame.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Important Stories , Meduza, TASR, BBC, Financial Times, Important Stories

Najnovšie videá

Trendové videá