Oslavy sú predčasné, množia sa obavy, že Rusi spustia rýchlu ofenzívu. Takto pomoc z USA zmení bojisko

  • Munícia pre Ukrajinu môže z USA doraziť v nasledujúcich týždňoch
  • Bude však trvať dlhšie, kým sa prejaví na bojisku
  • Zelenskyj varuje pred ofenzívou. Ako sa to prejaví na bojisku?
munícia pre Ukrajinu
TARS/AP, Efrem Lukatsky
  • Munícia pre Ukrajinu môže z USA doraziť v nasledujúcich týždňoch
  • Bude však trvať dlhšie, kým sa prejaví na bojisku
  • Zelenskyj varuje pred ofenzívou. Ako sa to prejaví na bojisku?

Dolná komora amerického Kongresu, Snemovňa reprezentantov, schválila v sobotu pomoc pre Ukrajinu v hodnote 60 miliárd dolárov. Práve tam stála legislatíva celé mesiace, pretože ju šéf Snemovne Mike Johnson odmietol zaradiť do hlasovania.

Balíček ešte musí schváliť horná komora – Senát, ktorý by mal o pomoci pre Kyjev začať rozpravu v utorok. Očakáva sa, že senátori budú hlasovať buď v utorok, alebo stredu, pričom sa neočakáva nejaký odpor. Po schválení v Senáte prezident Joe Biden avizoval, že legislatívu ihneď podpíše.

Mnohí sa pýtajú, ako dlho bude trvať, kým sa dostane na bojisko. Predstavitelia Pentagónu avizovali, že začali s počiatočnou prípravou na prevoz. Po podpise prezidentom budú schopní vyslať pomoc v rozmedzí niekoľkých dní.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tiež vyhlásil, že po dodaní pomoci na Ukrajinu ju bude schopný vojakom na fronte dodať za niekoľko dní. Vzhľadom na veľkosť Ukrajiny je realistickejší scenár, že zbrane sa na bojisku objavia prinajlepšom o niekoľko týždňov.

Ďalšia časť munície, ktorá bola uskladnená v Európe, môže byť vyslaná za týždeň až dva.

Americký generál Ben Hodges tvrdí, že na efekt amerických zbraní a munície si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

„Môže trvať týždne, kým uvidíme významné účinky tohto rozhodnutia na bojisku, ale strategický účinok pocítime okamžite. V Kremli, kde si teraz uvedomujú, že ich plán čakať, kým skončíme, zlyhal,“ uviedol generál, ktorý v minulosti velil americkej armáde v Európe.

Hneď po schválení pomoci v Snemovni sa ozval rozzúrený bývalý prezident Dmitrij Medvedev, ktorý uviedol, že pomoc Ukrajine je „rusofóbna“.

Naopak CNN informuje, že na Ukrajine spôsobilo schválenie pomoci pozdvihnutie morálky. Zelenskyj však varuje, že na oslavy je príliš skoro a Rusko s ešte môže pokúsiť o poslednú zúfalú rýchlu ofenzívu, kým do Ukrajiny nedorazí americká pomoc.

Rusi sa pokúšajú dobyť Časiv Jar

Momentálne majú Rusi delostreleckú prevahu 1 k 10 a vytvárajú tlak na viacerých úsekoch frontu. Za tento rok sa im podarilo dobyť územie veľké ako Bratislava.

Rusi teraz tlačia na obec Časiv Jar, kde zhromažďujú veľké množstvo vojakov, uvádza TASR.

„Situácia v okolí mesta je zložitá, no je kontrolovateľná. Naši obrancovia dostávajú posily a stabilizujú líniu,“ povedal hovorca východného velenia ukrajinskej armády Nazar Vološyn v rozhovore pre televíziu Suspilne. Podľa jeho slov sa do Časiv Jaru a okolitých dedín snaží preniknúť približne 20 000 až 25 000 ruských vojakov.

Dobytie Časiv Jaru by ruské sily priblížili k dvom strategicky významným mestám v Doneckej oblasti, Kramatorsku a Sloviansku, píše Reuters.

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Olexandr Syrskyj predpokladá, že Rusko chce dobyť Časiv Jar do 9. mája, keď si Kremeľ pripomína víťazstvo Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne.

ruská ofenzíva
zdroj: TASR/AP, Alex Babenko

Vojenský analytik Rob Lee nedávno na sociálnej sieti X uviedol, že ruské bojové lietadlá Suchoje Su-25 voľne manévrujú nad bojiskom.

To svedčí o tom, že Ukrajinci už nemajú muníciu do protivzdušnej obrany, čo dokazujú aj ruské útoky na kritickú infraštruktúru miest a útoky na obyvateľstvo, ktoré sú skôr psychologickou zbraňou.

Bude ešte chvíľu trvať, kým sa táto situácia napraví. Inštitút pre štúdium vojny (ISW) varuje, že Ukrajina bude „pravdepodobne v nasledujúcich týždňoch naďalej čeliť pretrvávajúcemu nedostatku delostreleckej munície a munície do protivzdušnej munície, čo sú obmedzenia, ktoré sa podpisujú na schopnosť Ukrajiny viesť efektívne obranné operácie“.

Tento rok zvrat nečakajme 

Munícia z USA, ale aj Európy je kľúčová na to, aby sa Ukrajina tento rok ubránila ruskému agresorovi a zastabilizovala frontu. ISW tvrdí, že Rusko má len veľmi malú šancu dobyť významnejšie ciele, ako je napríklad Charkov, ak bude mať Ukrajina vojenskú pomoc z USA.

Súhlasí s tým aj množstvo analytikov, ktorí tvrdia, že vojenská pomoc pomôže Ukrajincom stabilizovať obranné línie. Pomoc z Európy, v rámci českej iniciatívy pre muníciu, by mala začať k našim východným susedom prúdiť v júni.

Ukrajinci zatiaľ budujú množstvo obranných opevnení, ktoré pozostávajú z tankových priekop, zákopov či dračích zubov.

counterofenzive
zdroj: TASR/AP, Evgeniy Maloletka

Otázkou ostáva, či bude mať tieto opevnenia kto brániť. Ukrajina síce nedávno prijala zákon, ktorý znižuje mobilizačný vek z 27 na 25 rokov, čo by jej malo priniesť ďalšie ľudské zdroje, New York Times však pripomína, že bude trvať mesiace, kým čerstvé posily absolvujú výcvik. A práve tie mesiace Ukrajina nemusí mať, keďže sa očakáva, že Rusi spustia ofenzívu v lete.

Experti neočakávajú tento rok žiaden zásadný zvrat. „Hlavným bodom je, že tieto financie môžu pravdepodobne len pomôcť stabilizovať ukrajinskú pozíciu pre tento rok a začať prípravy na operácie v roku 2025,“ uviedol Matthew Savill z think tanku RUSI pre The Guaradian.

Ukrajinci sa pokúsia ušetriť čo najviac síl, zbraní a munície, ktoré by mohli použiť pri potenciálnom obnovení ofenzívy v roku 2024.

Hodges tvrdí, že budúci rok budú chcieť obe strany zasadiť rozhodujúci úder.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, TASR, ISW, The Guardian, New York Times, X/Rob Lee

Najnovšie videá

Trendové videá