Ostrá hádka Štatistického úradu a obchodníkov: Majú výrazné nezhody ohľadom zdražovania potravín

  • Ceny potravín na Slovensku sa výrazne zvýšili
  • Obchodné reťazce a Štatistický úrad sa nevedia zhodnúť na údajoch o zdražovaní
  • Zákazník vidí na cenovkách nehorázne sumy
Na snímke potraviny na trhovisku Miletička.
Ilustračný obrázok archív Startitup
  • Ceny potravín na Slovensku sa výrazne zvýšili
  • Obchodné reťazce a Štatistický úrad sa nevedia zhodnúť na údajoch o zdražovaní
  • Zákazník vidí na cenovkách nehorázne sumy

Ceny potravín sa v poslednom období „zbláznili“. Obchodné reťazce tvrdia, že inflácia sa cien produktov až tak výrazne nedotkla, pretože nastavujú ceny tak, aby vyhoveli spotrebiteľom, a vraj štatistiky uvádzajú mylné údaje. Štatistický úrad sa proti týmto obvineniam vyhradzuje.

Tam, kde sa dvaja bijú, však v tomto prípade tretí, teda zákazník, prehráva, pretože je svedkom extrémneho zdraženia obsahu svojho nákupného vozíka.

Ako vidia infláciu reťazce

Priemerný medziročný rast spotrebiteľských cien v obchodných sieťach združených v Slovenskej aliancii moderného obchodu, kam patria obchodné reťazce Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, Metro, Tesco a Terno, bol v máji 2023 oveľa nižší ako celkový priemer na Slovensku.

Priemerný rast cien potravín bol 13,5 % a priemerný rast cien iných tovarov dennej spotreby, ako sú drogéria a hygienické potreby, bol 13,4 %.

Tieto údaje vychádzajú zo skutočných dát konkrétnych obchodných reťazcov v SAMO, ktoré monitorujú ceny produktov nakupovaných spotrebiteľmi na Slovensku. Obchodné siete združené v SAMO sa snažia tlmiť infláciu. Ponúkajú spotrebiteľom výhodnejšie ceny, pričom ich priemerná inflácia je pod priemerom inflácie na Slovensku, ktorý zverejňuje Štatistický úrad SR.

SAMO zdôrazňuje, že uvedené údaje nezahŕňajú zľavy a akcie z vernostných programov a reálne ceny sú ešte nižšie, pretože viac ako polovica tovarov sa predáva v rámci zliav.

Obchodníci v SAMO údajne zverejňujú tieto údaje s cieľom poskytnúť presnejší obraz o cenách na Slovensku a podporiť rozhodovanie založené na faktických údajoch.

Zo zverejnených údajov SAMO vyplýva, že medziročná inflácia potravín v ich sieťach je na úrovni priemeru v EÚ, približne 12,5 %. Údaje Štatistického úradu SR naznačujú, že priemerný medziročný rast cien potravín na Slovensku v máji 2023 bol 21,9 %. To je výrazne vyššie ako v obchodných sieťach združených v SAMO.

Štatistický úrad sa bráni

Štatistický úrad však dané informácie odmieta. „Výrazne sa ohradzujeme proti obvineniam, že údaje o inflácie nie sú reálne alebo nezodpovedajú realite. Štatistický úrad SR zverejňuje reálne dáta o inflácii. V súlade s európskou metodikou sú zisťované spotrebiteľské ceny, ktoré sú skutočne zaplatené obyvateľstvom, t. j. vrátane daní a zliav dostupných pre všetkých kupujúcich,“ tvrdí hovorkyňa a riaditeľka odboru produktového portfólia a komunikácie Štatistického úradu SR Jana Morháčová.

Podľa jej slov ide o údaje dôsledne spracované podľa prepracovanej medzinárodnej metodiky, prediskutovanej rešpektovanými odborníkmi na európskej úrovni. Dodržanie týchto postupov a výstupy z nich sú podľa hovorkyne dôsledné kontrolované.

„Ide o vysoko odborný postup, pre zachytenie všetkých typov predajcov a zachytenie reálneho stavu, ktorý sa robí v 9 odborných krokoch. Zohľadnená je sezónnosť vývoja cien, ako aj očisťovanie o zmeny kvality tovarov a služieb, reťazenie cien v dlhom časovom rade, pravidelné každoročné úpravy váh zložiek v spotrebnom koši podľa aktuálneho spotrebiteľského správania v predchádzajúcom období a podobne,“ vysvetľuje hovorkyňa.

„Inflácia o raste spotrebiteľských cien je kľúčový makroekonomický údaj, a preto je jej metodika odborne diskutovaná na úrovni Eurostatu, ako aj Európskej centrálnej banky za účelom zachovania kvality a porovnateľnosti údajov v rámci krajín EÚ. Spotrebiteľské ceny jednotlivých reprezentantov spotrebného koša sa zisťujú na celom území SR počas prvých 20 dní sledovaného mesiaca vo vybranej sieti predajní a prevádzok služieb, kde obyvatelia obvykle nakupujú. Teda u všetkých typov predajcov, to znamená aj u predajcov mimo sietí veľkých reťazcov,“ dopĺňa Jana Morháčová.

Ako sú na tom ceny potravín

Podľa staršieho článku, aj keď štatistiky hovoria o určitom priemerom náraste cien potravín a miezd na Slovensku, je skutočnosť iná.

Skúmaním reálnych dát sa ukázalo, že ceny niektorých potravín sa výrazne zvýšili, napríklad mäso o 81 % a mlieko o 64 %. Toto zdražovanie potravín vplýva na reálne mzdy, ktoré medziročne klesli o 4,9 %.

Zatiaľ čo údaje Štatistického úradu ukazujú rast miezd, vo väčšine odvetví reálne mzdy klesli. Jedným z odvetví, kde došlo k miernemu rastu reálnych miezd, boli ubytovacie a stravovacie služby. Tento rozdiel medzi úradovými štatistikami a skutočnosťou poukazuje na nezhody medzi teóriou a praxou. To môže mať vplyv na životné náklady a životné podmienky spotrebiteľov.

Celkovo možno konštatovať, že ceny potravín sa zvýšili o veľké percento a reálne mzdy klesli. Inflácia a zdražovanie majú vplyv na každodenný život ľudí a ich kúpne sily. Medzi teoretickými štatistikami a skutočnosťou je výrazný rozdiel, čo naznačuje potrebu presnejších a aktuálnejších údajov o cenách a mzdách.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: SAMO, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá