Ostrá paľba i odpálenie projektilov. Čína graduje napätie, začala najväčšie vojenské cvičenia v blízkosti Taiwanu

  • Čínska armáda začala svoje najväčšie vojenské cvičenie v oblastiach pri Taiwane
  • Cvičenia začali deň potom, čo Pelosiová odcestovala z Taiwanu
Raketa v lete
Ilustračná fotografia. Fregata odpaľuje protivzdušnú raketu počas vojenského cvičenia s názvom Chan-kuang na Taiwane 26. júla 2022 TASR/AP, Huizhong Wu
  • Čínska armáda začala svoje najväčšie vojenské cvičenie v oblastiach pri Taiwane
  • Cvičenia začali deň potom, čo Pelosiová odcestovala z Taiwanu

Čínska armáda začala vo štvrtok svoje najväčšie vojenské cvičenie v šiestich oblastiach, ktoré obklopujú Taiwan. Čína tieto manévre usporiadala iba deň po tom, čo predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová odcestovala z Taiwanu, ktorý Peking považuje za súčasť svojho územia. TASR o tom informuje na základe správy agentúr Reuters a AFP.

Čínska štátna televízia CCTV oznámila, že manévre sa začali o 12.00 h miestneho času (06.00 h SELČ) a potrvajú až do nedele. Cvičenia budú zahŕňať aj paľbu ostrou muníciou.

Reportér agentúry AFP krátko po ich začiatku informoval, že čínska armáda odpálila v Taiwanskom prielive niekoľko projektilov. Tá neskôr vo vyhlásení uviedla, že zasiahli presne určené oblasti vo východnej časti Taiwanského prielivu.

Podľa taiwanských predstaviteľov tieto manévre porušujú pravidlá stanovené Organizáciou Spojených národov, narúšajú územnú suverenitu Taiwanu a sú priamou hrozbou pre leteckú a námornú dopravu.

Taiwan okrem toho vo štvrtok informoval, že nad jeho súostrovím Ťin-men preleteli neidentifikované stroje, pravdepodobne drony. Taiwanská armáda použila na ich odohnanie svetlice.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Peking vníma cesty zahraničných predstaviteľov na Taiwan ako prejav uznania nezávislosti ostrova.

Návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov, ktorá sa skončila v stredu, preto vníma ako provokáciu.

Vláda vyzvala obyvateľov, aby v súčasnej situácii zachovali pokoj

Taiwanská vláda vyzvala svojich obyvateľov, aby v súvislosti s plánmi Číny na vojenské manévre v Taiwanskom prielive zachovali pokoj. TASR prevzala správu z agentúry DPA.

Taiwanský premiér Su Čen-čchang v reakcii zvolal zasadnutie vlády, po ktorom ministri načrtli súbor protiopatrení na zabezpečenie riadneho verejných služieb.

Upozornili najmä na hrozbu hackerských útokov, ktoré môžu spôsobiť falošné správy o násilí, akými sú napríklad bombové útoky na letiskách.

Nancy Pelosi
zdroj: TASR via AP Photo/J. Scott Applewhite

Taiwanské ministerstvo dopravy uviedlo, že čínske vojenské cvičenia nebudú blokovať letecké spojenie z Taiwanu. Pre zmeny v trase letov sa však môžu vyskytnúť meškania. Hovorca taiwanskej vlády uviedol, že vládne agentúry posilňujú ochranu elektronickej infraštruktúry proti kybernetickým útokom.

Predstavitelia EÚ a USA kritizujú čínske vojenské cvičenie

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell odsúdil vo štvrtok plánované vojenské cvičenie čínskej armády v okolí Taiwanu, ktoré Peking ohlásil v reakcii na nedávnu návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Za „nezodpovedné“ označili tieto manévre aj Spojené štáty. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Neexistuje žiadne opodstatnenie na to, použiť návštevu (Pelosiovej) ako zámienku na agresívne vojenské aktivity v Taiwanskom prielive. Pre zákonodarcov z našich krajín je medzinárodné cestovanie normálne a rutinné,“ uviedol Borrel na Twitteri.

Pelosi Taiwan
zdroj: TARS/AP, Taiwan Ministry of Foreign Affairs

Šéf zahraničnej politiky EÚ sa v súčasnosti nachádza v Kambodži na schôdzke šéfov diplomacií Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Ministri 10-členného združenia ASEAN pritom k tejto záležitosti taktiež vydali spoločné vyhlásenie.

Uviedli v ňom, že súčasná situácia v Taiwanskom prielive môže viesť k „destabilizácii regiónu a v konečnom dôsledku tiež k vážnej konfrontácii, otvorenému konfliktu a nepredvídateľným dôsledkom“.

Usporiadanie čínskeho vojenského cvičenia pri Taiwane nepovažujú za správne ani Spojené štáty. „Vždy, keď armáda vykonáva aktivity, ktoré zahŕňajú možné testovanie rakiet, nacvičovanie paľby, bzučanie stíhačiek na nebi a pohyb lodí po mori, existuje možnosť vzniku nejakého incidentu,“ uviedol poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Zároveň vyjadril nádej, že Čína sa bude správať zodpovedne.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá