Ostrá reakcia Kamenického na novú daň pre Slovákov: Je to štvavá politická kampaň. Ste nechutní, odkazuje opozícii
- Vláda má podľa medializovaných informácií chystať novú daň
- Peniaze do rozpočtu by prišli za platbu kartou či prevod
- Kamenický reaguje na tvrdenia
- Vláda má podľa medializovaných informácií chystať novú daň
- Peniaze do rozpočtu by prišli za platbu kartou či prevod
- Kamenický reaguje na tvrdenia
Podľa informácií Denníka E prišla vláda na nový spôsob konsolidácie verejných financií. Pomôcť by tomu malo zdanenie viacerých každodenných úkonov Slovákov. Daň by sa mala vzťahovať na širokú škálu bezhotovostných transakcií vrátane bežných prevodov z účtu na účet, výplaty miezd, platenia faktúr, platieb kartou a dokonca aj výberov z bankomatov.
Návrh je inšpiráciou z Maďarska a priniesť do štátneho rozpočtu by mal 550 miliónov eur. Táto správa už obletela viaceré médiá a stala sa aj hlavnou pre tlačové konferencie opozičných strán. „Ministerstvo financií SR nebude podporovať akékoľvek mediálne špekulácie o tejto téme,“ uviedlo pre agentúru SITA tlačové oddelenie rezortu. Z koalície sa k problematike vyjadril aj minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) na sociálnej sieti. Tvrdenia o zdanení úkonov popiera a hovorí o lži médií a opozície.
„Je to lož,“ tvrdí Kamenický
„To, čo šíri opozícia s podporou niektorých médií na svojich tlačovkách, sú obyčajné klamstvá a lži a neštítia sa o tom ešte organizovať aj viaceré tlačové besedy,“ napísal Kamenický.
Aj rezort financií sa vyjadril, že ide o neoverené fakty. Zároveň ministerstvo uviedlo, že neplánuje zaviesť bežným občanom zdaňovanie výberov z bankomatov a bankových prevodov.
„Sú to klamstvá a ministerstvo financií takéto výroky považuje doslova za šírenie poplašných správ,“ informuje MF SR. Kamenický kritizuje poslancov zo SaS, ktorí na tlačovej besede informovali, že vláda chce siahnuť na paušálne výdavky živnostníkov.
Minister financií dodal, že je potrebné počkať na výsledky koaličnej rady. Tá by mala rozhodnúť o konečnej podobe konsolidácie verejných financií.
Zamestnávatelia majú jasný názor
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR sa vyjadrila, že nová daň z bankových transakcií by mohla výrazne poškodiť podnikateľský sektor, ktorý platby dodávateľom a mzdy zamestnancom vypláca takmer výlučne elektronickou formou. Takýto krok by podľa zamestnávateľov ovplyvnil aj bežných občanov.
„Zvýšené náklady za transakcie budú zároveň viesť k zvýšeniu poplatkov za existujúce produkty a služby, na čo doplatia predovšetkým občania. Môže to taktiež viesť k používaniu iných alternatívnych foriem financovania, čo v konečnom dôsledku zníži transparentnosť celého finančného systému, ako aj zníži životnú úroveň obyvateľstva,“ uviedla AZZZ.
Odporúča zároveň, aby sa vláda v rámci konsolidácie verejných financií venovala znižovaniu výdavkov štátneho rozpočtu a nie zavádzaniu nesystémových riešení.
„Zároveň si dovoľujeme dodať, že s cieľom, aby boli negatívne dosahy čo najnižšie, by vládni predstavitelia mali rozhodne o podobných návrhoch rokovať aj so zástupcami zamestnávateľov, ktorých sa toto opatrenie bytostne dotýka a ktorí to v konečnom dôsledku zaplatia,“ uzavrela asociácia.
SaS označila krok za socialistickú daň
„Ak vám napríklad príde čistá mzda, tak štát zamestnávateľovi strhne nejaké to percento. Len preto, že vám ju nedal v hotovosti, ale na účet. Čo sú toto za hlúpe nápady? Vo vláde sa už zbláznili?“ hovoril na piatkovej tlačovej konferencii predseda SaS Branislav Gröhling.
Podpredseda SaS Marián Viskupič doplnil, že bankové operácie sú kyslíkom bankového sektora. „To je, ako keby ste chceli zdaniť dýchanie človeka. V konečnom dôsledku to zaplatia len a len ľudia,“ uviedol Viskupič.
„Vláda vymyslela spôsob, ako obtiahnuť všetkých občanov bez toho, aby si to všimli,“ povedal poslanec za Progresívne Slovensko Štefan Kišš. Už dnes ľudia platia rôzne vysoké poplatky v rámci bankovníctva, ako napríklad za výber či zmenu PIN-u.
Namiesto toho, aby sa vláda snažila s bankami na poplatkoch dohodnúť, ďalšie zdanenie zvýši podľa Kišša tlak a banky budú zvyšovať poplatky ďalej. „Vláde sa zrejme páči doba kešu. Toto opatrenie bude mať za následok, že skončí bezhotovostné platenie,“ domnieva sa Kišš.
Zdroje: FB Ladislav Kamenický, TASR, SITA, Denník E