„Nakráčajte do Kapitolu!“ zavelil Donald Trump. Násilné protesty sledoval v bezpečí Bieleho domu
- Streda 6. januára 2021 sa navždy zapíše do americkej histórie
- Čo malo byť len formálne potvrdenie hlasovania zboru voliteľov víťazstva Joe Bidena sa zmenilo na chaos a násilie
- Priaznivci dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa prerazili ochranku a políciu Kapitolu a dostali sa do vnútorných priestorov
- Prinášame odpovede na otázky ohľadom celej udalosti
- Streda 6. januára 2021 sa navždy zapíše do americkej histórie
- Čo malo byť len formálne potvrdenie hlasovania zboru voliteľov víťazstva Joe Bidena sa zmenilo na chaos a násilie
- Priaznivci dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa prerazili ochranku a políciu Kapitolu a dostali sa do vnútorných priestorov
- Prinášame odpovede na otázky ohľadom celej udalosti
Streda 6. januára 2021 sa navždy zapíše do americkej histórie. Čo malo byť len formálne potvrdenie hlasovania zboru voliteľov za zvoleného prezidenta Joe Bidena sa zmenilo na chaos a násilie. Priaznivci dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa prerazili ochranku a políciu Kapitolu a dostali sa do vnútorných priestorov. Politikov museli evakuovať, niektorí ostali zabarikádovaní v budove.
Prinášame odpovede na otázky ohľadom celej udalosti.
Čo predchádzalo celej udalosti?
Podľa mnohých komentátorov aj amerických politikov začiatok týchto nepokojov siaha dve mesiace dozadu, keď Donald Trump po volebnom utorku (3. novembra 2020) vyhlásil, že voľby boli podvodné a zmanipulované voči jeho osobe. Ešte v noci cez volebný utorok sa stihol prehlásiť za víťaza, keď sa začali spočítavať hlasy odoslané poštou, ktoré boli výrazne v prospech demokratov prišli prvé obvinenia z volebných podvodov.
Prečo prišli Trumpovi priaznivci do Washingtonu D.C.?
Trumpovi priaznivci prišli do Washingtonu D. C. z dôvodu, že 6. januára 2021 mal Kongres na schôdzi oboch komôr potvrdiť hlasovanie zboru voliteľov a tým ukončiť proces voľby prezidenta. Trumpovi priaznivci dúfali, že sa im alebo republikánom v Kongrese podarí výsledky zvrátiť. Najväčšiu nádej vkladali do viceprezidenta Mikea Penca, ktorý je zároveň predseda Senátu a do republikánov, ktorí avizovali, že hlasovanie napadnú.
Trump viackrát vyzýval svojich priaznivcov na sociálnej sieti, aby do Washingtonu 6. januára prišli. Zhromaždenie nieslo názov „Zachráňme Ameriku.“
Prezident mal krátko pred udalosťami prejav pred davom demonštrantov, čo na ňom povedal?
Prezident zopakoval nepodložené tvrdenia o podvodoch. Dokonca v jeho prejave spomenul aj moderátorku a zabávačku Oprah Winfrey, ktorá sa mu mala otočiť chrbtom, alebo sudcov Najvyššieho súdu USA, ktorých tam dosadil a tiež odmietli jeho tvrdenia o podvodoch.
Prezident v jeden moment uviedol „Nikdy sa nevzdáme. Nikdy nepriznáme prehru. To sa nikdy nestane. Nepriznáme prehru, keď došlo ku krádeži. Naša krajina toho má dosť,“ uviedol.
V ďalšej časti vyzval ľudí aby „ na kráčali dole do Kapitolu“. „Budeme povzbudzovať našich odvážnych senátorov a kongresmanov,“ pokračoval, „a pravdepodobne niektorým nebudeme toľko fandiť, pretože našu krajinu nikdy nevezmete naspäť so slabosťou,“ uviedol. Americké médiá uvádzajú práve tento moment ako jeden z faktorov, ktorí mohol zapríčiniť útok na Kapitol.
Dav kričal „zastavte kradnutie.“
Prečo musí Kongres potvrdiť voľbu zboru voliteľov?
Prezident sa v USA nevolí priamo ako v Európe. Spojené štáty majú takzvaný zbor voliteľov, to znamená, že voľba prezidenta nie je priama. Nerozhoduje, kto má viac priamych hlasov. Napríklad Hillary Clinton mala takmer o tri milióny hlasov viac ale nestala sa prezidentkou.
Kandidát na prezidenta musí získať minimálne 270 hlasov voliteľov z 538.
Pri výhre v štáte automaticky získa všetkých voliteľov štátu. Výnimkou sú len štáty Nebraska a Maine, kde sú hlasy rozdelené. Každý štát má hlasy podľa počtu obyvateľov, najviac má Kalifornia 55. Najmenej majú po troch 3, majú menšie štáty ako Aljaška.
Volitelia následne musia odovzdať svoje hlasy 14. decembra na základe volebných výsledkov v ich štátoch. Joe Biden získal 306 hlasov voliteľov, Trump 232.
Následne hlasovanie zboru voliteľov musí 6. januára potvrdiť Kongres USA na spoločnej schôdzi oboch komôr, teda Senátu a Snemovne.
Prečo prezident vkladal nádej na zvrátenie výsledkov volieb do Mikea Pencea?
Prezident sa domnieval, že viceprezident Mike Pence, ktorý je zároveň predsedom Senátu má ústavnú moc na zvrátenie výsledkov a odmietnutie hlasovania v štátoch, o ktorých si prezident myslel, že boli zmanipulované. Viackrát mal presviedčať Pencea aby tak učinil. Ten to odmietol a uviedol: „Moja prísaha podporovať a brániť ústavu mi neumožňuje nárokovať si jednostrannú právomoc určiť, ktoré hlasy voliteľov by mali byť sčítané a ktoré nie,“ uviedol.
Odmietli niektorí členovia Kongresu potvrdiť hlasovanie zboru voliteľov?
Áno, námietku vzniesli republikáni (60 politikov z oboch komôr) okolo senátora Teda Cruza (Texas). Ešte predtým ich vyzval vodca väčšiny v Senáte republikán Mitch McConnell aby tak nerobili. „Voliči, súdy a štáty všetci prehovorili. Všetci prehovoril. Ak ich prehlasujeme, navždy to poškodí našu republiku,“ uviedol pričom uviedol, že Trump dodnes nepredložil žiadne dôkazy a počúval konšpiračné teórie.
Následne sa Kongres rozdelil a členovia Senátu a Snemovne išli rokovať do svojich komôr o námietke. Rokovanie bolo prerušené z dôvodu obáv o ich bezpečnosť. Podľa dostupných informácií boli politici evakuovaní a niektorí zostali po hodiny zabarikádovaní.
Najväčšou prioritou bola bezpečnosť dosluhujúceho viceprezidenta Mikea Pencea a zvolenej viceprezidentky Kamaly Harris, ktorá do je do inaugurácie senátorkou za štát Kalifornia.
Ako sa podporovatelia Trumpa dostali do Kapitolu?
Podporovatelia Trumpa boli vo Washingtone od rána. Po prezidentovej výzve aby „nakráčali“ do Kapitolu, kde sídli Kongres sa ich začalo zhromažďovať čoraz viac. Po potýčke s ochrankou a políciou Kapitolu prelomili ich obranu pričom používali vlajky ako zbrane a tak sa dostali dnu. Popritom rozbíjali okná, ktorými sa tiež dostávali dnu. Polícia nebola na takýto útok pripravená, demonštranti sa organizovali v tajných skupinách na sociálnych sieťach. Oficiálne sa totiž hovorilo o demonštrácii, nie koordinovanom útoku na Kapitol.
Kde všade sa dostali?
Trumpovi priaznivci sa voľne pohybovali po chodbách Kapitolu, dokonca sa im podarilo dostať aj do kancelárií niektorých predstaviteľov Kongresu. Existujú fotky, kde prezidentov priaznivec sedí v kresle a kancelárii predsedníčky Snemovne Nancy Pelosi. Priaznivci sa mali dostať aj do rokovacej siene Senátu, Snemovňa náporu odolala.
Bol niekto zranený alebo zatknutý?
V Kapitole malo dôjsť k streľbe, pričom jedna žena následkom streľby podľahla. Informácie sa rozchádzajú v oblasti jej zranenia. Niektoré média tvrdia, že bola postrelená do krku, iné že do hrudníka. Ďalší traja ľudia mali zomrieť mimo Kapitolu. Zraneniu podľahol aj jeden policajt. Celkový počet obetí sa tak vyšplhal na päť ľudských životov.
V Kapitole a v jeho okolí zaistili aj dve bomby, ktoré neexplodovali. Jedna z nich mala byť nájdená v okolí Republikánskeho národného výboru.
Desiatky ľudí, medzi nimi aj policajti, boli zranení. Zhromaždenie navyše môže zhoršiť aj epidemiologickú situáciu s koronavírusom. Účastníci zhromaždenia nemali na tvárach rúška a ani nedodržovali rozostupy.
Okolo 50 ľudí bolo zatknutých. Toto číslo sa pravdepodobne ešte zvýši. Zatýkať sa má na základe digitálnych záznamov.
Kto boli Trumpovi podporovatelia?
Priaznivci Donalda Trumpa sa rôznili, boli medzi nimi krajní pravičiari rovnako ako rodiny s deťmi a patrioti, ktorí majú radi prezidenta. Rodiny s deťmi alebo umiernení patrioti sa nezapájali do násilia a po tom ako sa spustila streľba opustili okolie Kapitolu.
Krajní pravičiari medzi, ktorými boli aj členovia organizácie Proud Boys sa aktívne zapájali do násilia. Proud Boys usmerňovali svoje kroky aj na sociálnej sieti Parler, kde neplatí žiadna cenzúra a priaznivci prezidenta ho začali využívať potom ako Twitter a Facebook začali a blokovať príspevky, ktoré sú nepravdivé alebo zavádzajúce. Proud Boys majú na Facebooku a Twitteri zablokované účty, práve proti extrémizmu.
Prezident má už skúsenosti s organizáciou v minulosti. Počas prezidentskej debaty ho vyzvali aby verejne odsúdil rasizmus a krajnú pravicu. Trump vtedy povedal, nech Proud Boys ustúpia a ostanú čakať.
Prečo bol Kapitol tak slabo strážený?
Kapitol po 11. septembri patrí k najstráženejším budovám na svete, no kompetentní očividne situáciu podcenili. Niektorí Afroamerickí politici upozornili, že keď sa konali protesty Black Lives Matter vo Washingtone, celý Kapitol bol obkľúčený členmi Národnej gardy.
Bezpečnostní analytici pritom varovali, že môže dôjsť k násiliu. Pred násilím varovala aj bývalá poradkyňa viceprezidenta Mikea Penca pre Národnú bezpečnosť Olivia Troye, ktorá tvrdila, že Trump násilie priamo podporuje.
Niektorí príslušníci polície si dokonca mali s protestujúcimi robiť fotografie a viesť priateľské rozhovory.
Z najnovších informácií agentúry AP vyplýva, že Pentagón ponúkal tri dni pred protestami posily z Národnej gardy, FBI zas ponúkalo svojich agentov, keď sa dav rútil na Kapitol. Vedenie ochrany Kapitolu obe ponuky odmietlo.
Prečo toľko trvalo kým prišla pomoc?
Do mesta ešte pred udalosťami bola povolaná Národná garda v počte 200 príslušníkov. Po preniknutí do Kapitolu žiadali o posily od všetkých bezpečnostných zložiek. Najskôr prichádzali odmietavé odpovede od Národnej gardy, kde sa mali dotyční báť ako by to vyzeralo keby bola povolaná proti demonštrantom. Neskôr ju mal povolať Mike Pence, nie Donald Trump, ten mal na udalosti pozerať v bezpečí Bieleho domu cez televízor.
Neskôr prišli ďalšie policajné posily aj posily z rád agentov FBI aj Vnútornej bezpečnosti a Národnej gardy. Spoločne sa im dostalo situáciu dostať pod kontrolu skoro po štyroch hodinách od prieniku do Kapitolu.
Starostka Washingtonu D.C Muriel Bowser. zároveň vydala zákaz vykázania, ktorý platil od 18:00 miestneho času do rána 06:00.
Došlo k materiálnym škodám?
Trumpovi podporovatelia poškodzovali vnútorne vybavenie Kapitolu. Napríklad do rúk sa im dostala aj korešpondencia Nancy Pelosi, ktorú zničili. Poškodili aj okná Kapitolu, ktoré porozbíjali. Zničená bola aj vysielacia technika a kamera agentúry AP.
Ako sa zachoval Donald Trump po tom, čo protestujúci vtrhli do Kapitolu?
Od prezidenta sa spočiatku ozývalo mlčanie. Neskôr v tweete vyzval protestujúcich, aby neboli násilní. K zastaveniu násilia vyzvali aj jeho deti Donald Jr. a Ivanka.
Väčšina politikov si ale myslela, že prezident nespravil dosť a vyzývali ho, aby sa postavil buď pred protestujúcich alebo učinil prejav v národnej televízii.
Kritika zaznievala aj od prezidentových najvernejších, od jeho bývalej poradkyne Kellyane Conway alebo Chrisa Christie, ktorý sa mu pokúšal dovolať.
Trump nakoniec zverejnil video na Twitteri, kde žiadal priaznivcov aby sa v pokoji rozišli domov. Twitter neskôr video odstránil kvôli tvrdeniam o podvodoch.
Dnes vydal prehlásenie, že 20. januára, keď sa má uskutočniť inaugurácia v pokoji opustí Biely dom.
Ako komentovali udalosti politici z USA?
Väčšina politikov sa zhodla, že išlo o priami útok na demokraciu USA a na jej inštitúcie, ktoré tvrdo odsúdili. Bývalý prezident George Bush mladší vo vyhlásení uviedol, že takto sa k výsledkom volieb správajú v banánovej republike a nie v demokracii ako je USA.
Zvolený prezident Joe Biden uviedol, že to nie je čím USA je. „V túto hodinu je naša demokracia pod bezprecedentným útokom. Na rozdiel od všetkého, čo sme videli v modernej dobe. Útok na pevnosť slobody, samotný Kapitol. Útok na predstaviteľov ľudu a políciu na Capitol Hill, ktorí prisahali, že ich budú chrániť. A štátni zamestnanci, ktorí pracujú v samom srdci našej republiky … Poviem to veľmi jasne. Scény chaosu v Kapitole neodrážajú skutočnú Ameriku,“ uviedol Biden.
Hillary Clinton na sociálnych sieťach uviedla to, čo dlhé roky opakovala ako ministerka zahraničia, že pokojné odovzdávanie moci je základom demokracie. „Demokracia je krehká. Naši lídri musia plniť záväzky a chrániť ju,“ napísala.
Barack Obama zašiel ešte ďalej a kritizoval priamo Trumpa ako „potupu a hanbu pre náš národ.“
Vyjadrili sa aj politickí predstavitelia z oboch komôr Kongresu, ktorí to označili za útok na demokraciu alebo anarchiu. Členky takzvaného „Squadu“ uviedli, že budú požadovať impeachment prezidenta.
Má šancu uspieť impeachment?
Šance na úspech sú veľmi malé. Trumpovi do konca funkčného obdobia ostáva 13 dní.
Bolo hlasovanie zboru voliteľov napokon potvrdené?
Kongres pod vedením viceprezidenta Mikea Pencea hlasy slávnostne prerátal. Tento akt narušili republikánski členovia Kongresu, ktorí vzniesli námietky proti započítaniu hlasov voliteľov zo štátu Pensylvánia a Arizona. Obe sťažnosti následne osobitne zamietli zákonodarcovia v oboch komorách Kongresu.
Niektorí členovia republikánov, ktorí ešte včera namietali, dnes svojej rozhodnutie zmenili. Kelly Loeffler uviedla, že nemôže „s čistým svedomím“ namietať proti hlasovaniu. „Násilie, nezákonnosť a obliehanie sály Kongresu sú odporné a predstavujú priamy útok na samotnú inštitúciu, ktorú som prisahala chrániť,“ uviedla Loeffler, ktorá prehrala voľby v Georgii.
Ako komentujú udalosť zahraniční politici?
Zo zahraničia sa ozýva znepokojenie nad udalosťami a nad ohrozením demokracie. Nemecká kancelárka Angela Merkel priamo obvinila Donalda Trumpa. „Je mi naozaj veľmi ľúto, že prezident Trump od novembra nepriznal svoju porážku a neurobil tak ani včera,“ uviedla Merkelová. Postupné vyvolávanie pochybností o výsledku volieb podľa nej vytvorilo atmosféru, ktorá „dopomohla k udalostiam včerajšej noci“.
Znepokojenie vyjadrili aj Boris Johnson alebo kanadský premiér Justin Trudeau.
„Scény z amerického Kapitolu ukazujú, aká nebezpečná je rétorika nenávisti. Pohŕdanie demokratickými inštitúciami narúša práva občanov a môže podkopávať politický poriadok,“ uviedla prezidentka Zuzana Čaputová na Twitteri.
Na čom sa zakladajú prezidentove tvrdenia o podvodoch? Podarilo sa mu niekedy niektoré z nich dokázať?
Trumpove tvrdenia o podvodoch živili jeho právnici a niektorí poradcovia. Prezident aj jeho právni tím mnohokrát opakovali tvrdenia, ktoré pozostávali z nepotvrdených konšpiračných teórií, ktoré sa právnemu tímu prezidenta nikdy nepodarili preukázať a ani doteraz nepodložili žiadne dôkazy, ktoré by ich potvrdzovali.
Trump napríklad tvrdil, že v Pennsylvánii bolo viac hlasov ako občanov štátu, za mŕtvych ľudí sa malo voliť, voliť mali nelegálni imigranti alebo ľudia, ktorí sa zo štátov odsťahovali a následne pred voľbami prisťahovali. Podvodné malo byť aj hlasovanie poštou alebo sa mali niektoré hlasy sčítať viackrát. Právnička Sidney Powell prišla s rozsiahlymi konšpiráciami, že volebné mašiny mali byť zmanipulované ako vinníkov uvádzala George Sorosa, Clintonovcov, CIA a dokonca aj zosnulého diktátora z Venezuely Huga Cháveza.
Trumpov legálny tím podal viac ako 60 žalôb v štátoch Pennsylvánia, Nevada, Georgia, Wisconsin, Michigan a Arizona z toho jednu žalobu uznal súd ako oprávnenú.
Aký postoj zaujali voči tvrdeniam o podvodoch prezidentovi poradcovia a Republikánska strana?
Názory republikánov tak isto ako prezidentových poradcov sa rôznili. Dcéra Ivanka s manželom Jaredom Kushnerom sa ho mali pokúsiť presvedčiť aby to vzdal. Naopak Trumpov obchodný poradca Peter Navarro mal živiť prezidentove nádeje. Podľa zdrojov z Bieleho domu viacerých médií mal byť Trump „posadnutý“ snahou zvrátiť volebné výsledky a odmietal počúvať ľudí, ktorí mu tvrdili opak.
Republikánska strana je tiež rozdelená vzťahu k prezidentovým obvineniam. Kým jedna skupinka na čele s Tedom Cruzom (senátor za Texas) ho podporovala, druhá okolo Mitta Romneyho (senátor za Utah) žiadala aby uznal výsledky volieb. Ďalší mlčali.
Zdroje: TASR, ABC News, NBC News, New York Times, AP