Otec predal svoju 9-ročnú dcéru, inak by rodina nemala ani na jedlo. Taliban privádza ľudí do zúfalstva

  • Rodičia od zúfalstva začali predávať svoje dcéry starším obyvateľom
  • Hodnota detí je približne 2 200 dolárov, vyplatených aj v naturáliách
  • Predávané sú najmä dievčatá, ktoré potom pracujú ako slúžky v dome nového manžela
  • Podľa OSN je krajina v kríze, chudoba postihne najmenej 97 percent obyvateľov
Afghanistan247499753534
Afganistan TASR/AP, Rahmat Gul
  • Rodičia od zúfalstva začali predávať svoje dcéry starším obyvateľom
  • Hodnota detí je približne 2 200 dolárov, vyplatených aj v naturáliách
  • Predávané sú najmä dievčatá, ktoré potom pracujú ako slúžky v dome nového manžela
  • Podľa OSN je krajina v kríze, chudoba postihne najmenej 97 percent obyvateľov

Mnohí z nás sa stretli s pojmom „obchod s bielym mäsom“ po zhliadnutí filmu 96 hodín (Taken). Pre ľudí v našom regióne je nepredstaviteľné, že rodičia predávajú svoje deti. V Afganistane sa to stáva realitou a jedným z dôvodov je kríza, ktorá nastala po obsadení krajiny militantnou skupinou Taliban. 

Televízia CNN priniesla príbeh dievčaťa, ktoré sa stalo obeťou takéhoto „biznisu“. Parwana Malik, 9- ročné dievča, ktoré by sa malo venovať škole a hrám so svojimi rovesníkmi, je jednou z dievčat, ktorú predali rodičia cudzincovi. 

Muž, ktorý si ju kúpil, má 55 rokov, má veľkú bielu bradu a husté obočie. Parwana sa bojí, že ju jej nový manžel zbije a prinúti ju pracovať ako slúžku vo svojej domácnosti. 

Nemali inú možnosť 

Rodine sa po obsadení krajiny Talibanom zhoršil život. Ani predtým nebol prechádzkou ružovou záhradou, prežívali iba vďaka humanitárnej pomoci a podradnej práci, zarábali iba niekoľko dolárov denne. 

Dnes si nemôžu dovoliť ani základné potraviny. Otec nevidel iné východisko, ako predať 12-ročnú sestru Parwany. „V rodine nás je osem,“ povedal pre CNN. „Musím predávať, aby som udržal ostatných členov rodiny nažive.“

S prichádzajúcou zimou sa situácia zhoršila, preto prišiel rad aj na Parwanu. „Zo dňa na deň rastie počet rodín, ktoré predávajú svoje deti,“  povedal Mohammad Naiem Nazem, aktivista za ľudské práva pre CNN. Rodiny trpia nedostatkom jedla, práce, a preto nemajú inú možnosť. 

Otec sa hanbí za svoje rozhodnutie, snažil sa urobiť všetko, aby svoje dcéry nemusel predávať. Neúspešne hľadal prácu, požičal si peniaze od príbuzných a jeho manželka začala žobrať. 

zdroj: TASR/AP, Muhammad Farooq

Parwana dúfa, že jej otec si predaj rozmyslí. Jej snom bolo stať sa učiteľkou, no po predaji môže na svoje vzdelanie zabudnúť. 

Podobné príbehy pribúdajú

Hoci je v Afganistane nezákonné uzavrieť manželstvo s osobou do 15 rokov, vo vidieckych oblastiach je to bežná prax. Množstvo rodičov si požičia peniaze, ktoré potom nemajú ako splácať. Následne svoje dlhy vyplácajú prostredníctvom detí. 

Upratovačka zo západu krajiny predala svoju dcéru mužovi, ktorému dlhovala 550 dolárov. Sama zarába 70 centov denne a jej muž nepracuje. 

Khalid Ahmad, veriteľ, ktorý peniaze požičiaval, musel k takémuto obchodu pristúpiť tiež. Rodičia prišli vyrovnať dlh, no namiesto peňazí mu zaplatili svojou trojročnou dcérou. 

„Tiež nemám peniaze, pretože mi ich nevrátili. Nemám inú možnosť, len zobrať dcéru,“ povedal pre Wall Street Journal

Univerzálna chudoba

Podľa správy OSN Afganistan smeruje k univerzálnej chudobe. Do roka sa bude miera chudoby v krajine bude pohybovať na hodnote neuveriteľných 97 % až 98 %, píše Business Insider

Jednou z prvých vecí, ktoré Taliban urobil, bolo, že premenoval krajinu na Islamský emirát Afganistan.

zdroj: TASR/ AP/ Rahmat Gul.

Pre obyvateľov ide o obrovský prepad oproti tomu, čo sa dialo posledných 20 rokov. 

Po tom, čo USA v roku 2001 oslobodili krajinu od Talibanu, Afganistan dosiahol niekoľko rozvojových úspechov vrátane zdvojnásobenia príjmov obyvateľov a zvýšenia priemerného počtu rokov vzdelávania. Američania a ich spojenci vrátane Európy tiež bývalú afganskú vládu podporovali miliardami dolárov.  

Miestni vodcovia Talibanu tvrdia, že plánujú rozdávať jedlo, aby zabránili rodinám predávať svoje dcéry. „Ak budú naďalej obchodovať so svojimi deťmi, pôjdu do väzenia,“ povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Mawlawai Jalaludin. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, Wall Street Journal, Business Insider

Najnovšie videá

Trendové videá