Otestuj sa, či poznáš týchto 10 výrazov, ktoré sa používali za čias socializmu. Mladí majú s týmto kvízom veľký problém
- S pádom socializmu sa mnohé z týchto slov stali len spomienkou na minulosť
- Poznáš výrazy typické pre toto obdobie?
- Otestuj sa v kvíze
- S pádom socializmu sa mnohé z týchto slov stali len spomienkou na minulosť
- Poznáš výrazy typické pre toto obdobie?
- Otestuj sa v kvíze
Pred pádom železnej opony a koncom éry socializmu v strednej a východnej Európe sa náš kontinent stal miestom, kde ideológie a politické režimy výrazne ovplyvňovali každodenný život obyvateľov.
Tieto zmeny priniesli so sebou nielen politické a ekonomické premeny, ale aj jazykové odlišnosti, ktoré dnes evokujú nostalgiu a nezrozumiteľnosť pre mladšiu generáciu. Typické výrazy a frázy používané v tomto období sa stali súčasťou kultúrneho dedičstva, ktoré nám ponúka zaujímavý pohľad do minulosti a do spoločnosti, ktorá sa odvtedy výrazne zmenila.
V tomto kvíze sa pozrieme na niektoré z týchto výrazov a pokúsime sa pochopiť ich význam a historický kontext.
Čo boli dederonky?
Vymysleli ich súdruhovia z DDR (NDR), nemuseli sa žehliť a v Tuzexe išli na dračku. Pánske košele z umelého vlákna podobného nylonu boli také biele, že svietili na kilometre ďaleko.
Pre koho platilo označenie stachanovec?
Ako stachanovec sa už niekoľko generácií s nadsadením označuje usilovný a tvrdo pracujúci človek. Za týmto označením stojí ruský baník Alexej Stachanov, ktorý dokázal počas jednej, šesťhodinovej smeny narúbať – ako tvrdila sovietska propaganda – cez sto ton uhlia, a tým prekonať normu o 1 400 percent.
Kto bol vekslák?
Vekslák je slovenské a české slangové označenie človeka, ktorý sa v socialistickom Československu venoval nelegálnemu nákupu alebo predaju cudzích mien alebo bonov, ktorými bolo možné nakupovať aj v predajniach Tuzex.
Čo bol subotník?
Subotník je termín používaný na dobrovoľnú spoločnú pracovnú akciu, ktorá sa koná obvykle v sobotu alebo v iný voľný deň. Toto slovo pochádza z ruského slova "суббота" (subbot), čo znamená "sobota". Subotníky boli historicky často organizované v socialistických a komunistických krajinách, ale konali sa aj v iných častiach sveta.
Čo bol buzerplac?
Konali sa tam nácviky poradovej prípravy, nástupy pri poplachoch, slávnostné prehliadky a rôzne akcie, kde sa vojsku nadávalo. Tieto plochy boli aj v zajateckých táboroch.
Čo znamená skratka puděro?
„Puděro“ je ľudová skratka pre pôvod robotnícko-roľnícky.
Čo boli bony?
Odberný poukaz Tuzexu, podniku zahraničného obchodu, bol poukaz, ktorým sa platilo za tovar v špeciálnych predajniach Tuzex. Bony sa dali kúpiť od nelegálnych priekupníkov - tzv. vekslákov.
Pre koho sa používalo označenie iskričky?
Komunistická strana Československa pred rokom 1989 ako všetky komunistické strany venovala výchove mládeže veľkú pozornosť. Mala si osvojiť ideály socializmu a komunizmu, triedneho boja, antifašizmu a kolektívneho budovania vlasti. V hlavách ideológov vznikla postupnosť: mladý človek bol najprv organizovaný ako iskrička, potom pionier, nasledoval zväzák (člen Socialistického zväzu mládeže - SZM) a najvyšší stupeň uvedomelosti predstavoval komunista, člen komunistickej strany. Nie všetky deti však boli pioniermi, dôvodom bol napríklad nesúhlas rodičov z náboženských dôvodov.
Pre aký kus oblečenia sa používalo označenie plesniaky?
Mrkváče, plesniaky a saká s obrovskými vypchávkami. To bola móda socializmu.
Čo znamená slovo samizdat?
Samizdat je tajné vydávanie, rozmnožovanie a rozširovanie kníh a periodík, ktoré boli zakázané resp. nemohli vychádzať oficiálne. Výraz vznikol v cárskom Rusku. Týmto spôsobom obchádzali príslušníci opozície resp. odporu voči komunistického režimu v Sovietskom zväze a v ďalších štátoch východného bloku cenzúru.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti