Over si vedomosti v teste z literatúry, potrápi aj hrdých Slovákov. Snáď si na Jozefa Maka ešte nezabudol
- Trúfaš si na test z literatúry?
- Tieto otázky si zrejme aj ty musel vedieť zodpovedať na strednej škole
- Spomenieš si na správne odpovede?
- Trúfaš si na test z literatúry?
- Tieto otázky si zrejme aj ty musel vedieť zodpovedať na strednej škole
- Spomenieš si na správne odpovede?
Literatúra vedela mnohým z nás dať na strednej škole a gymnáziách poriadne zabrať.
Opráš si svoje vedomosti a otestuj sa v našom kvíze, vďaka ktorému si možno spomenieš aj na dávno zabudnuté fakty, ktoré preberajú študenti na hodine slovenského jazyka a literatúry.
Jozef Mak je:
Jozef Mak je slovenská dráma od režiséra Petra Bebjaka. Príbeh vychádza z rovnomenného románu Jozefa Cígera-Hronského. Film bol nakrúcaný v roku 2021, premiéru mal v Slovenskej televízii 1. januára 2022.
Jednu zo svojich hier umiestnil J. Barč-Ivan do Ťuťotína – moderného slovenského Kocúrkova – a komiku hry postavil na zámene osôb a rolí. Ide o hru:
Mastný hrniec je hra založená na omyle a zámene postáv. Autor v tejto satirickej hre zobrazil pomery v prvých rokoch klérofašistickej Slovenskej republiky (kléro - cirkevný). Svoju satiru zameral na istú skupinu ľudí, ktorá sa snažila intrigami, podlízavosťou získať výhodné postavenie v novej spoločnosti. V rozhlase oznámia, že stredoškolský profesor biológie Babík sa má stať ministrom financií, všetci mu nadbiehajú, vtierajú sa mu do priazne a chcú ťažiť zo situácie. Keď sa omyl vysvetlí predstavitelia mestečka odvracajú sa od neho.
Znakom naturalizmu nie je:
Naturalizmus je literárne hnutie, ktoré vzniklo v druhej polovici 19. storočia vo Francúzsku, pokúšalo sa o systematické a čo najobjektívnejšie zachytenie súčasnej skutočnosti vrátane všetkých jej negatív, vrátane chudoby, rasizmu, násilia, choroby, predsudkov, korupcie, prostitúcie a špiny.
Okrem D. Chrobáka sú predstaviteľmi naturizmu:
Potrebný počet správnych odpovedí: 2
Margita Figuli je výraznou predstaviteľkou slovenského naturizmu v novelistickej a románovej tvorbe. Publikovať začala už v roku 1930 v časopise Slovenská nedeľa či v kalendároch Tatra banky, neskôr tiež v časopisoch Elán, Slovenské pohľady, Živena a iné. František Švantner sa narodil 29. januára 1912 v Bystrej. Základné vzdelanie získal v rodisku a v Podbrezovej. Potom ukončil učiteľský ústav v Banskej Bystrici. Po maturite učil v Mýte pod Ďumbierom do roku 1940, kedy začal pôsobiť ako odborný učiteľ na meštianskej škole v Podbrezovej. V rokoch 1945 – 1947 učil v Novej Bani, potom bol štipendistom Matice slovenskej. Zomrel predčasne 13. októbra 1950 v Prahe.
Slovo veršotepec bolo utvorené:
Nové slová môžeme tvoriť spájaním dvoch slov alebo spájaním dvoch slovotvorných základov. Slová, ktoré vznikli skladaním (zložením) dvoch slov alebo dvoch slovotvorných základov, sa nazývajú zložené slová.
Ktoré z nasledujúcich znakov platia pre diela autorov tzv. stratenej generácie?
Potrebný počet správnych odpovedí: 2
Stratená generácia je označenie povojnovej (prvá svetová vojna) generácie umelcov, pre ktorých sa svet stal len chaosom plným nestabilných hodnôt. Boli sklamaní, plní dezilúzie a deprimovaní z prežitého. Ozajstné hodnoty hľadali v Európe a v Paríži.
Roman Jordan je ústrednou postavou románu:
Komu zvonia do hrobu (angl. For Whom the Bell Tolls) je román amerického spisovateľa Ernesta Hemingwaya z roku 1940. Opisuje príhody Roberta Jordana, mladého Američana, člena Interbrigády spolupracujúceho s republikánskou partizánskou skupinou počas Španielskej občianskej vojny.
Prekliati básnici vo svojej tvorbe využívali prvky:
Prekliati básnici je voľne používané označenie pre niektorých spoločensky vykorenených básnikov vo Francúzsku v 2. polovici 19. storočia, ako aj (pôvodne) názov rovnomenného súboru básnických podobizní od Paula Verlaina.
Autorom básne Samohlásky je prekliaty básnik:
Jean Nicolas Arthur Rimbaud bol francúzsky básnik francúzskeho symbolizmu, jeden z tzv. Prekliatych básnikov, jeden zo zakladateľov modernej poézie. Celé svoje dielo vytvoril vo veku 15 – 19 rokov.
Formu pásma zaviedol do poézie:
Guillaume Apollinaire [Gijom Apolinér], vlastným menom Guillaume Albert Wladimir Alexandre Apollinairis de Kostrowicki, bol francúzsky básnik a dramatik. Narodil sa ako nemanželský syn poľsko-litovskej šľachtičnej. Bojoval v prvej svetovej vojne, bol ranený. V roku 1918 zomrel na následky španielskej chrípky.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: Slovenské literárne centrum