Ovocie, ktoré ochráni srdce, nakopne imunitu a bojuje proti depresii. Stačí ti jedna porcia denne
- Vitamínová bomba v malej guli
- Ochráni pred srdcovým infarktom a pomôže schudnúť
- Netreba ho jesť na kilá
- Vitamínová bomba v malej guli
- Ochráni pred srdcovým infarktom a pomôže schudnúť
- Netreba ho jesť na kilá
Koho by nepotešila čerstvá kyslastá pomarančová šťava, ktorá je plná vitamínov a boostne organizmus?
Pomaranče sú fantastickým zdrojom vitamínu C a ich konzumáciou nielen podporíš svoju imunitu, ale ochrániš cievy a predídeš tvorbe obličkových kameňov. Priblížili to odborníci z Regionálneho úrady verejného zdravotníctva Bratislava na sociálnej sieti.
„Pomaranče chránia naše cievy, udržiavajú ich pružné a priechodné, pôsobia ako prevencia rakoviny a mnohých chronických ochorení,“ ozrejmila Katarína Blažová z Poradne zdravia úradu.
Okrem toho, že má svieže oranžové ovocie množstvo vitamínu C, obsahuje aj množstvo stopového prvku selénu. Ten rovnako prispieva k zachovaniu prirodzenej imunity. Obsah A, B1, B2, B6, E a minerály ako mangán, horčík a fosfor zas prispievajú k prevencii srdcových infarktov a vzniku krvných zrazenín.
Dostatok vitamínu C tiež napomáha k hojeniu rán a je fantastickým bojovníkom proti starnutiu. To, že sú účinky vitamínu C výrazné, môžeš pozorovať aj na kozmetickom trhu, kde sa s vitamínovými sérami a krémami roztrhlo vrece.
Aby si si teda doplnil potrebnú dávku tohto vitamínu, nepotrebuješ vyšťaviť niekoľko kilogramov či kupovať doplnky stravy. Ako v statuse upozorňujú, stačí zjesť iba jeden pomaranč s približnou hmotnosťou 200 gramov na pokrytie dennej dávky.
Chudnutie aj pomoc pri depresii
Pri chudnutí ide aj o vnútorné procesy, ktoré nevidíme. Pomaranče obsahujú vysoké množstvo draslíka a vďaka nemu majú odvodňujúce a lypolytické účinky, teda pomáhajú rozkladať tukové vankúšiky v našom tele. Rovnako dôležité pri úprave stravy či cvičení je byť hydratovaný, a tak zjedením jedného pomaranča tiež doplníš tekutiny.
Vôňa pomarančov je pre mnohých vôňou detstva, domova, najkrajšieho obdobia v roku. Šťavnatá a hrejivá zároveň. A naozaj, pomáha, aj keď nám je ťažko. „Vôňa pomarančov má vplyv aj na naše duševné zdravie, zmierňujú stres a podráždenosť, pôsobia antidepresívne,“ doplnila Blažová.
Jeme proti smútku
Aj keď na liečbu, prevenciu či pomoc proti depresii neexistuje úplná „tabuľková“ diéta, vyšlo už množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú účinnosť konkrétnych potravín. Metaanalýza z roku 2019 poukazuje na to, že dostatok vitamínu D vie pomôcť pri pocitoch depresie, informuje Medical News Today. Do jedálnička je tak dobré zaradiť ryby, vajíčka či nie všetkými obľúbenú hovädziu pečeň.
Na duševné zdravie prispieva tiež dostatok omega 3 mastných kyselín, ktoré sa rovnako ako vitamín D nachádzajú v rybách. Odporúča sa najmä tuniak, losos či makrela.
Antioxidanty, teda vitamíny A, C a E pomáhajú odstraňovať voľné radikály, ktoré sú odpadovými produktmi prirodzených telesných procesov. Tie sa môžu v tele nahromadiť, a ak telo nedokáže eliminovať dostatok voľných radikálov, môže sa vyvinúť oxidačný stres. Výsledkom môže byť množstvo zdravotných problémov, ktoré môžu zahŕňať úzkosť a depresiu.
Štúdia z roku 2012 prišla so záverom, že konzumácia týchto antioxidantov môže dopomôcť predchádzať nepríjemným pocitom. Doplnenie čerstvého ovocia, zeleniny či sóje vie tak prispieť k zmierneniu depresívnych stavov vychádzajúcich zo stresu.
Výbornou voľbou je aj množstvo listovej zeleniny, ktorá poväčšine obsahuje dostatok horčíka, ktorý prispieva k upokojeniu nervového systému. Americká štúdia z roku 2015 dokonca priamo spája nedostatok horčíka a vznik depresie, najmä u ľudí pod 65 rokov.
V zdravom tele zdravý duch, a tak sa väčšina lekárov, nutričných poradcov, ale aj psychológov zhoduje na tom, že najpodstatnejším faktorom je dostatok pohybu a času stráveného na čerstvom vzduchu.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Facebook/RUVZBA, Medical News Today , National Library of Medicine, JABFM