Ovocinári sú zúfalí. Slovenským jablkám môže byť koniec, prezradili Emilove sady
- Pomoc a samotné vyplácanie by sa mali začať v prvom kvartáli 2023
- Emil Schultz prezradil, že zastropovanie cien im veľmi nepomôže
- Pomoc a samotné vyplácanie by sa mali začať v prvom kvartáli 2023
- Emil Schultz prezradil, že zastropovanie cien im veľmi nepomôže
Úrad vlády SR na sociálnej sieti uviedol, že Ministerstvo hospodárstva SR momentálne spustilo prvú schému na kompenzáciu cien energií. Začali zbierať žiadosti o kompenzácie na krytie dodatočných nákladov v mesiacoch august a september za rok 2022.
Ako sme ťa už informovali, táto pomoc sa týka väčšiny firiem, samospráv, ale aj živnostníkov, občianskych združení a podobne. V článku sme písali aj o tom, aké podmienky musíš splniť, a jednou z tých najhlavnejších je poslať žiadosť do 22. decembra 2022.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pripravilo pomoc aj pre pestovateľov ovocia, zeleniny, vinohradníkov a chovateľov rýb. Pomoc a samotné vyplácanie by sa mali začať v prvom kvartáli 2023.
,,Uvedomujeme si zložitosť situácie, v akej sa ocitol celý agrosektor vplyvom inflácie, nárastu cien energií a ďalších výrobných vstupov. Po pomoci pre chovateľov a potravinárov sme pripravili pomoc aj pre špeciálnu rastlinnú výrobu, teda pre pestovateľov ovocia, zeleniny, viniča, zemiakov, cukrovej repy, chmeľu, strukovín. Do tejto schémy sme zaradili aj rybolov a podporu akvakultúry. Chcel by som zdôrazniť, že pomoc je určená aj pre pestovateľov v skleníkoch a fóliovníkoch,“ vysvetlil minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.
Jedným z podnikateľov v ovocinárstve je aj Emil Schultz ml., ktorý je súčasným vlastníkom ovocnej plantáže v Dvoroch nad Žitavou s názvom Emilove Sady. Začiatkom septembra sa však na stránke sadov objavil príspevok, ktorý apeloval na zákazníkov, aby navštívili samozber a domov si so sebou zobrali čo najviac jabĺk s prísľubom zvýhodnenej sumy.
Nielen maloobchodné predajne, ale aj podnikatelia či ovocinári majú problém s neustálym tempom rastu cien energií. Problémom je práve uskladňovanie ovocia na nasledujúce mesiace, no nie je na to dostatok peňazí.
Emilove Sady museli zakročiť inak
Na webovej stránke Emilove Sady si sa mohol dočítať, že ovocinár ešte v novembri od pondelka (14. 11.) do piatka (18. 11.) uskutočnil samozber nepredaných jabĺk. To, čo si si nazbieral, si si mohol nechať a nezaplatil si nič.
Sad na svojej stránke uvádza, že v Dvoroch nad Žitavou ovocinárstvo funguje už 55 rokov a jablká za tento čas v zime nikdy neostali visieť na stromoch.
Tento rok ich málo nebolo a pracovníci nestihli všetky pozbierať. Zvyšné teda ľuďom ponúkli spôsobom, ktorý návštevníkom umožnil urobiť si výlet, stráviť čas s blízkymi a získať ovocie na celú zimu.
Ohľadom zastropovania cien pre pestovateľov ovocia sme sa rozhodli kontaktovať aj samotného Emila Schultza, ktorý prezradil, že im zastropovanie cien veľmi nepomôže.
Uviedol, že ich firma (Emilove Sady) bola zodpovedná a v roku 2022 mali zazmluvnenú elektrinu, čo ich zachránilo na tento konkrétny rok. Schultz uviedol, že napriek tomu, že elektrinu majú aj na ďalší rok zazmluvnenú, od 1. 1. 2023 cena elektriny stúpne až štvornásobne.
„Čiže zo 60 eur za MGWh – megawatthodinu (2022) to bude 240 eur za MGWh (2023). Preto sme robili všetko preto, aby sme predali všetky jablká do konca roka, lebo ak by nám jablká na sklade zostali, stali by sa okamžite nepredajnými. Máme obrovskú konkurenciu jabĺk z Poľska, kde je obrovská nadúroda, a zavreté trhy na Ukrajine a v Rusku spôsobujú, že ich jablká sa ponúkajú na našom trhu a reťazce reflektujú viac-menej iba na cenu a nie na pôvod jabĺk,“ konštatuje Emil Schultz.
Uviedol, že tu nejde len o zdražovanie elektriny: „Nám stúpli vstupy ako chémia, hnojivá, náhradné diely niekoľkonásobne, a ak k tomu pripočítame zvýšené mzdy a spomínané energie, tak ovocinárstvo sa dostáva do bezvýchodiskovej situácie.“
V závere Emil Schultz porovnal fungovanie iných štátov a rezignujúc dodal, že „bez pomoci kompetentných sa môže stať, že slovenské jablká v obchodných reťazcoch neuvidíme. Všetky štáty v Európe robia všetko preto, aby poľnohospodárom pomohli, a tak zabezpečili sebestačnosť nielen v ovocí, ale celkovo“.