Pablo Escobar zanechal „kokaínové hrochy“. Exotické zvieratá spôsobujú alarmujúce problémy

  • Juhoamerická Kolumbia má už zopár rokov problém s invazívnym druhom
  • Sú ním Escobarove hrochy
  • V súčasnosti sa ich krajina snaží zbaviť
escobar hrochy
Legendárny kolumbijský drogový boss Pablo Escobar Wikimedia Commons/Colombian National Police, Unsplash/Michael Rodock
  • Juhoamerická Kolumbia má už zopár rokov problém s invazívnym druhom
  • Sú ním Escobarove hrochy
  • V súčasnosti sa ich krajina snaží zbaviť

Meno notoricky známeho drogového baróna Pabla Escobara už počul zrejme každý. S majetkom okolo 30 miliárd amerických dolárov si kolumbijský díler kokaínu mohol dovoliť takmer čokoľvek. Vrátane takých extravagantných nákupov, ako napríklad exotické zvieratá. Tie však nakoniec Escobara prežili a dnes pre krajinu predstavujú poriadny problém.

Escobarove zvieratká

Turistami obľubované a domácimi prezývané „kokaínové hrochy“ boli do juhoamerickej Kolumbie privezené v 80. rokoch minulého storočia, informuje CBS News. Pôvodne boli súčasťou súkromnej ZOO drogového bossa, ktorá sa nachádzala v rámci jeho luxusného pozemku Hacienda Napoles.

Po zabití Escobara v roku 1993 boli zvieratá ponechané na voľný pohyb na jeho pozemku. Postupom času sa populácia hrochov rozrástla na desiatky jedincov a stali sa veľkým problémom pre miestny ekosystém. V snahe kontrolovať populáciu kolumbijská vláda navrhla plán premiestniť desiatky hrochov na iné miesta.

Bez prirodzených predátorov a s dostatkom potravy sa populácia hrochov stala veľkým problémom pre miestny ekosystém, pretože narúšajú prirodzenú rovnováhu oblasti a predstavujú hrozbu pre ostatné živočíchy. Zvieratá pritom dosahujú váhu až tri tony.

Pôvodne ich chceli zabiť

Niekoľko rokov dozadu sa preto kolumbijská vláda rozhodla konať a hrochy označila za toxický invazívny druh. Pôvodným plánom bolo zvieratá sterilizovať či rovno zastreliť, čo však vo svete spôsobilo značnú vlnu kontroverzie a do prípadu sa zapojil aj americký Federálny súd, informoval toho času spravodajský portál NBC News.

Ten napokon rozhodol, že v rámci platnej legislatívy je možné hrochy považovať za „osoby“, čo by z ich zabitia urobilo trestný čin. Pre aktivistov za zvieracie práva išlo o veľkú morálnu výhru, avšak ako doplnili viacerí experti na medzinárodné právo, rozhodnutie súdu nemá v Kolumbii žiadnu váhu. Napriek tomu sa však vláda juhoamerickej krajiny rozhodla vybrať menej drastickým smerom.

aktivistka
zdroj: Unsplash/Clem Onojenghuo

V súčasnosti sa hovorí najmä o ich premiestnení na iné miesta, kde môžu ďalej žiť v pokoji. Menovite ide o prírodné rezervácie a zoologické záhrady v Mexiku a v Indii, ktoré už potvrdili, že o zvieratá sa dokážu postarať.

Viaceré názory

Napriek relatívne humánnemu rozhodnutiu kolumbijskej vlády sa však proti plánu búria skupiny aktivistov, ktoré tvrdia že hrochy by mali byť ponechané na pokoji a nechať ich voľne žiť na ich súčasnom mieste. Tvrdia, že zvieratá sa stali súčasťou miestneho ekosystému a pokusy o ich premiestnenie by mohli spôsobiť viac škody ako úžitku.

hroch
zdroj: Unsplash/Lady Bugz

Lokalita, v ktorej „kokaínové hrochy“ momentálne žijú, je známa prítomnosťou viacerých druhov, ktoré nemajú v Kolumbii prirodzených predátorov a oblasti sa im dobre darí. Väčšina z nich je však neškodná a miestni ich považujú za akýchsi „dedinských maznáčikov“.

Tento status však nemôžu obdržať aj spomínané hrochy, keďže ide o vysoko agresívny a nebezpečný druh. V minulosti bolo v oblastiach okolo Escobarovej Haciendy Napoles nahlásených viacero prípadov napadnutia týmito zvieratami.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: CBS News, NBC News

Najnovšie videá

Trendové videá