Pacienti neprídu o lôžka, poisťovne zvýšili úhrady: Hospice dostali stabilné financovanie
- Hospice dostali vyššie úhrady od poisťovní, čím sa zabránilo zatváraniu zariadení
- Pacienti v terminálnom štádiu neprídu o lôžka a starostlivosť

- Hospice dostali vyššie úhrady od poisťovní, čím sa zabránilo zatváraniu zariadení
- Pacienti v terminálnom štádiu neprídu o lôžka a starostlivosť
Zdravotná starostlivosť v hospicoch je na tento rok stabilizovaná. Všetky tri zdravotné poisťovne sa dohodli s poskytovateľmi hospicovej starostlivosti na predĺžení zmlúv a zároveň navýšili financovanie. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) oznámil, že cena za jedno lôžko/deň vzrástla zo 100 na 230 eur, kým pre mobilnú hospicovú starostlivosť sa platba zvýšila z 61 na 95 eur, informovala TASR.
„Som presvedčený, že ide o dôležitý krok pre zlepšenie financovania starostlivosti o nevyliečiteľne chorých pacientov. Som vďačný poisťovniam za konštruktívny prístup a z pozície ministra budem naďalej podporovať hospice,“ zdôraznil Šaško.
Poisťovne prispeli k riešeniu
Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Matúš Jurový uviedol, že po intenzívnych rokovaniach sa podarilo dospieť k dohode so všetkými poskytovateľmi hospicovej starostlivosti.
„Z pôvodne 14 zariadení, ktoré mali zmluvy, šesť váhalo s podpisom dodatkov. Všetky však napokon našli obojstranne prijateľné riešenia. Navyše, v Trenčíne, Palárikove, Nitre, Košiciach a Bratislave sme zvýšili počet lôžok o viac ako 10 percent,“ vysvetlil.
Súkromná poisťovňa Dôvera potvrdila dohodu s Asociáciou hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska (AHAPS). „Zohľadnili sme požiadavky asociácie aj finančné možnosti verejného zdravotného poistenia. Oceňujeme konštruktívny prístup AHAPS a ich snahu nájsť riešenie prospešné pre pacientov,“ uviedol PR špecialista poisťovne Matej Štepiansky.
Podobne aj Union zdravotná poisťovňa potvrdila, že hospice nepodliehajú limitácii. „Dlhodobo podporujeme paliatívnu starostlivosť. V minulom roku sme uhradili takmer 550-tisíc eur za poskytovanú starostlivosť a spolupracujeme so 16 zariadeniami po celom Slovensku,“ doplnila hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Pacienti neprídu o lôžka
V prvej polovici roka 2025 sa situácia v hospicoch zdala neistá. Vyzeralo to tak, že od apríla budú schopné obsadiť len polovicu kapacity. Nakoniec sa však podarilo uzavrieť kompromis, vďaka ktorému si šesť ohrozených zariadení udrží pôvodne dohodnuté počty lôžok.
„Pôvodne sme sa obávali, že takmer 135 pacientov v terminálnom štádiu ochorenia stratí svoje miesta v hospicoch. Alternatívou by bola domáca starostlivosť alebo pobyt v nemocnici, čo by bolo nielen menej vhodné pre pacienta, ale aj finančne náročnejšie,“ vysvetlila manažérka AHAPS Simona Stískalová.
Dôvera navyše prisľúbila, že ak hospice prekročia limit, prehodnotí situáciu a doplatí potrebné náklady. „Na rozdiel od VšZP, ktorá dáva pevný limit. Tento nemôžme prekročiť, pretože už nám ho nezaplatí,“ uviedol riaditeľ hospicu Dom Rafael Vladimír Horváth pre STVR.
„Napriek tomu ide o najväčšie navýšenie financovania hospicov v histórii. Tento rok vynaloží VšZP na hospicovú starostlivosť o 5,6 milióna eur viac,“ dodala hovorkyňa poisťovne Danka Capáková pre STVR.
Budúcnosť hospicovej starostlivosti
Prezidentka AHAPS Alena Kollárová upozornila, že aj keď sa podarilo zabezpečiť stabilné financovanie, niektoré výzvy zostávajú. „Navýšenie úhrad je veľmi potrebné, ale problémom bola aj neistota, ktorá negatívne vplývala na prácu zdravotníckeho personálu. Verím, že toto je len začiatok širších zmien v systéme paliatívnej starostlivosti,“ povedala.
Asociácia v budúcnosti plánuje pokračovať v rokovaniach o jasných kritériách pre prijímanie pacientov do hospicov, čo by mohlo prispieť k lepšiemu nastaveniu celého systému. „Naším cieľom je, aby mal každý pacient možnosť stráviť posledné dni života v dôstojných podmienkach, s potrebnou zdravotnou starostlivosťou a bez utrpenia,“ uzavrela Stískalová.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: STVR, TASR