Padlo ďalšie tabu. Ukrajinci dostali muníciu schopnú zasiahnuť Krym, môže výrazne pomôcť

  • Ukrajina dostala muníciu, vďaka ktorej bude môcť zasiahnuť ciele vo väčšej vzdialenosti ako doteraz
  • Munícia Strom Shadow dokáže prekonať 250 kilometrov
storm shadow na lietadle Tornado
British MoD/Mark Parkinson
  • Ukrajina dostala muníciu, vďaka ktorej bude môcť zasiahnuť ciele vo väčšej vzdialenosti ako doteraz
  • Munícia Strom Shadow dokáže prekonať 250 kilometrov

Ukrajinci získali rakety s oveľa dlhším doletom ako tie, čo mali doteraz. Dodať im ich mala Veľká Británia.

Má ísť o strely dlhého doletu typu Storm Shadow, ktoré by mohli potenciálne zasiahnuť ciele na Ruskom anektovanom ukrajinskom polostrove Krym. Uviedla to americká spravodajská stanica CNN s odvolaním sa na niekoľko nemenovaných západných zdrojov. Dodanie munície potvrdili aj Briti, konkrétne minister obrany Ben Wallace v Dolnej snemovni parlamentu, uvádza BBC.

Wallace povedal, že rakety „umožnia Ukrajine zatlačiť späť ruské sily nachádzajúce sa na ukrajinskom suverénnom území“.

Minister dodal, že Spojené kráľovstvo prijalo rozhodnutie po tom, čo Rusko „pokračovalo po temnej ceste“ útokov na civilnú infraštruktúru na Ukrajine.

„Darovanie týchto raketových systémov dáva Ukrajine najväčšiu šancu brániť sa proti ruskej brutalite,“ povedal poslancom.

Tamojší premiér Rishi Sunak ohlásil dodanie týchto rakiet počas svojej návštevy Kyjeva a stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským vo februári tohto roka.

Rakety vedia prekonať 250 kilometrov 

Spomínané rakety vyvinuté spoločne Britániou a Francúzskom majú podľa CNN dolet viac než 250 kilometrov. Doteraz Západ odmietal dodanie rakiet s dlhším doletom. Aj pri munícii do salvového raketometu HIMARS Ukrajina dostala muníciu s kratším dostrelom.

Ukrajinci konkrétne disponujú typom M142 HIMARS (Delostrelecké raketové systémy s vysokou mobilitou), ktorý môže niesť šesť striel. Tie dokážu zasiahnuť cieľ v oblasti približne 70 – 80 kilometrov. Používať môže viaceré typy munície, vrátane precízne navádzanej munície, ktorá používa navádzanie pomocou GPS.

Munícia ATACMS, ktorú Ukrajinci opakovane požadovali by dokázala prekonať 300 kilometrov. Spojené štáty ju však odmietali poskytnúť kvôli obavám z eskalácie.

Britsko-francúzska raketa síce prekoná o 50 kilometrov menej ako ATACMS, ale má potenciál výrazne zmeniť priebeh vojny. Ukrajinská armáda bude vedieť  zlikvidovať ciele v trikrát väčšej vzdialenosti.

Ukrajincom môže pomôcť s útokmi na ruskú logistiku a zásobovanie, a tak výrazne ovplyvniť čas a množstvo munície, ktorá sa z ruskej strany dostáva na front. Rusi už v minulosti museli posunúť svoje logistické a zásobovacie centrá kvôli útokom HIMARS-ov.

Raketa je „skutočnou zmenou hry z hľadiska dosahu“, uviedol nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ armády USA pre CNN.

Krym na dosah 

Strela by dokonca dokázala zasiahnuť Rusmi okupovaný Krym, i keď jej rozsah ešte nepokrýva celé územie polostrova. Na rane je tiež Čiernomorská flotila.

„To dodá Ukrajine schopnosť, pre ktorú sa Krym stane neudržateľným pre ruské sily. Veliteľ Čiernomorskej flotily teraz čelí ničeniu lodí, zariadení v Sevastopole alebo nútenému premiestňovaniu lodí do Novorossijska, čo je oveľa menej schopný prístav na podporu flotily,“ uviedol americký generál vo výslužbe Ben Hodges.

Ukrajina tak pred plánovanou protiofenzívou získa muníciu, ktorá dokáže prekonať väčšiu vzdialenosť bez ohrozenia pilotov. Strely sú totiž vystreľované z lietadla. Po odpálení klesne Storm Shadow do nízkej nadmorskej výšky, aby sa vyhla detekcii nepriateľským radarom, a potom zachytí svoj cieľ pomocou infračerveného vyhľadávača.

RAF_Museum,_Colindale,_London_-_DSC06025
zdroj: Wikimedia/Rept0n1x

Jej účinnosť však bude závisieť od rozsahu, v akom ju Veľká Británia poskytne. Ak pôjde len o pár kusov, v tom prípade Ukrajinci budú môcť mieriť len na obmedzené množstvo cieľov.

Ak by Ukrajina dostala väčšie množstvo munície, účinok by bol viditeľný aj na fronte. Nie je vylúčené, že krok Veľkej Británie budú nasledovať aj ďalšie krajiny, ktoré dodajú svoje rakety s dlhším doletom. De facto tak padlo ďalšie tabu.

Ako uvádza CNN s odvolaním sa na západné zdroje, Ukrajina uistila Londýn, že rakety Storm Shadow bude využívať výlučne v rámci svojho medzinárodne uznaného územia, nie však proti cieľom v Rusku.

Moskva už opakovane tvrdila, že Ukrajina svoje vlastné rakety zem-zem typu Hrim 2 nasadila proti cieľom na Rusmi okupovanom Kryme, pripomína DPA. Tieto rakety pritom majú dolet až do 500 kilometrov.

Britské jednotky nasadzovali rakety Storm Shadow okrem iného v Iraku a proti teroristickým milíciám džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) v Sýrii.

Zdroje: CNN, BBC, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá