Palác Bashara Assada napadli povstalci. Majú kontrolu takmer nad celým mestom Aleppo
- Palác prezidenta Bashara Assada v Aleppe napadli povstalci
- Stalo sa tak v nedeľu večer
- Palác prezidenta Bashara Assada v Aleppe napadli povstalci
- Stalo sa tak v nedeľu večer
Palác dobyli islamistickí povstalci Hayat Tahrir al-Sham (HTS) spolu s neďalekou vojenskou akadémiou. Nedje však len o palác, ktorý sa povstalcom podarilo dobyť v nedeľu popoludní. Takmer celé mesto Aleppo je momentálne v ich rukách, okrem niekoľkých kurdských štvrtí na severe, ktoré stále zostávajú v rukách kurdských síl SDF, informuje The Jerusalem Post.
Niektoré zdroje tvrdia, že SDF vedú s HTS vyjednávania o prepustení vojakov, avšak SDF to popiera. Je to prvýkrát od začiatku bitky o Aleppo (2012 – 16), čo Assadov režim stratil kontrolu nad druhým sýrskym mestom, čo signalizuje vážne zhoršenie kontroly režimu.
Reuters dodáva, že poľa sýrskej armády boli od obkľúčenia mesta zabité tucty jej príslušníkov. Povstalci začali ofenzívu voči mestu v stredu.
Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že jeho letectvo podniklo nálety na sýrskych povstalcov na podporu tamojšej armády, informovali ruské tlačové agentúry. Zákrok nasledoval po najsilnejšom útoku povstalcov za posledné občianskej vojny. Frontové línie boli od roku 2020 do značnej miery zmrazené.
Hrozba pre medzinárodnú bezpečnosť
Konflikt v Sýrii, v dôsledku ktorého vláda stratila kontrolu nad druhým najväčším mestom Aleppom, predstavuje vážnu hrozbu pre regionálnu i medzinárodnú bezpečnosť, uviedol v nedeľu vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
„Žiadam okamžitú a vážnu politickú spoluprácu Sýrie a zainteresovaných medzinárodných strán, aby sa zabránilo ďalšiemu krviprelievaniu a aby sa pozornosť sústredila na politické riešenie v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 2254,“ zdôraznil Pedersen vo vyhlásení. Uznesenie OSN z roku 2015 vyzýva na prímerie a politické urovnanie konfliktu v Sýrii.
„Najnovší vývoj udalostí predstavuje vážne riziko pre civilistov a má vážne dôsledky aj pre regionálny a medzinárodný mier a bezpečnosť,“ priblížil Pedersen. „Opakovane som varoval pred rizikami eskalácie v Sýrii… a pred skutočnosťou, že žiadna sýrska strana či existujúce zoskupenie aktérov nemôže vyriešiť sýrsky konflikt vojenskými prostriedkami,“ poznamenal vyslanec.
Sýrska armáda s podporou ruského letectva v roku 2016 získala kontrolu nad povstalcami ovládanými oblasťami Aleppa. Od stredy tohto týždňa však povstalci pod vedením islamistickej skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS) spustili rýchlo postupujúcu ofenzívu proti silám sýrskej vlády podporovanej Iránom a Ruskom.
Jordánsky kráľ Abdalláh II. v nedeľu potvrdil podporu Sýrie uprostred rozsiahlej ofenzívy. „Jordánsko stojí na strane bratov v Sýrii a na strane jej územnej celistvosti, zvrchovanosti a stability,“ povedal kráľ v telefonickom rozhovore s irackým premiérom Muhammadom Šijom Súdáním.
Zdroje: The Jerusalem Post, Reuters, TASR