Bizarný zámok za Bratislavou, Mečiarov ranč či vilka blízka Hlinovcom. Toto sú majetky mocných
- Startitup ti priniesol v roku 2022 články o nehnuteľnostiach mocných
- Toto je TOP výber tých, ktoré zaujali svojím vizuálom či zaujímavou históriou
- Startitup ti priniesol v roku 2022 články o nehnuteľnostiach mocných
- Toto je TOP výber tých, ktoré zaujali svojím vizuálom či zaujímavou históriou
Podnikateľské „baroko“ slovenského strihu, pochybné nehnuteľnosti či tajná výstavba expremiéra Vladimíra Mečiara uprostred lesov. Startitup zmapoval majetky so zaujímavým pozadím, bizarnou fasádou či skrátka kurióznou vlastníckou štruktúrou.
Naši reportéri sa tak vydali do terénu, kde vo viacerých článkoch zdokumentovali stavby, ktoré poľahky môžeme nazvať aj prívlastkom kuriózne. V našom článku si tak pozri tie najzaujímavejšie TOP stavby, ktoré zarezonovali v našich článkoch.
„Disneyland“ za Sencom
Jednou z najikonickejších slovenských čiernych stavieb je podľa všetkého kuriózny megazámoček neďaleko Senca, známy aj ako „Talapkov palác“. Nachádza sa na konci obce Reca a už na prvý pohľad „kole oči“ svojou architektonickou pseudo opulentnosťou. Usadlosť je obklopená vysokánskym múrom a honosne zdobenou tepanou bránou. Človek si tak pri pohľade na haciendu s jazierkom pripadá, akoby stredovek dostal čelný náraz s podnikateľským barokom toho najhrubšieho zrna.
Vlastník haciendy, podnikateľ Cyril Talapka bol v minulosti súdený za spreneveru. Podľa obžaloby Krajskej prokuratúry v Bratislave sa mal Talapka dopustiť trestného činu, keď sa dohodol s firmou Esterhazy, že pre ňu bude vykupovať pozemky v Senci, píše TASR. Na tento účel mal v roku 2007 dostať zálohu 63 miliónov vtedajších korún.
Talapka však podľa obžaloby dohodu nedodržal, vykúpil pozemky, ale na spoločnosť ich už nepreviedol a nevrátil ani peniaze. Pozemky vraj navyše založil ako zábezpeku úveru. Esterhazy vyčíslila vzniknutú škodu na 196 miliónov korún. Talapka však v roku 2012 vyhral súd a spod obžaloby zo sprenevery bol oslobodený.
Samotný Talapkov palác je už roky intenzívne medializovaný a často sa stával hitom mediálnych výstupov, napriek tomu je nehnuteľnosť v katastri vedená len ako pozemok – na ktorom sú skaly, svahy, rokliny, výmole, vysoké medze s krovím alebo kameňmi a iné plochy, ktoré neposkytujú trvalý úžitok, a vodná plocha.
„Je to čierna stavba, je to maximálne nechutná stavba, vzniklo to v dotyku so železnicou, kde by niečo také nemalo čo hľadať. Všetko zlé, čo si viem predstaviť, tak to je táto vila,“ uviedol na margo Talapkovho paláca Adrian Gubčo z portálu YIMBA.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké nehnuteľnosti sme ešte zmapovali
- Prečo nás zaujímal aj dom blízky Bödörovi
- Aké spory mali Suchoba a Hlina
- Prečo je jedna ulica v Bratislave „prekliata“
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Architektúra