Palivový gignat OMV plánuje pristúpiť k ráznemu kroku. Spoločnosť chce kúpiť známe čerpacie stanice na Slovensku
- OMV plánuje rozšíriť svoju pôsobnosť na Slovensku
- Známe čerpacie stanice majú po novom patriť do jej portfólia
- OMV plánuje rozšíriť svoju pôsobnosť na Slovensku
- Známe čerpacie stanice majú po novom patriť do jej portfólia
OMV plánuje rozšíriť svoju činnosť na Slovensku prostredníctvom akvizície konkurenčných čerpacích staníc Benzinol. Tieto stanice by sa mali stať súčasťou ich portfólia. Realizácia tohto plánu však závisí od schválenia Protimonopolným úradom.
O tejto situácii informoval Denník N. Ak OMV získa súhlas od Protimonopolného úradu, nič by už nemalo brániť dohode o kúpe.
OMV chce prebrať kontrolu
Podľa najnovších informácií, ktoré sú verejne dostupné, Benzinol prevádzkuje 27 čerpacích staníc na Slovensku. Spoločnosť vlastnia firmy so sídlom na Cypre a jej konateľom je Martin Čepeľ.
V minulom roku Benzinol dosiahol tržby, ktoré prekročili 103 miliónov eur. Napriek tomu spoločnosť zaznamenala stratu 659-tisíc eur. V porovnaní s rokom 2021 ide o kontrast, keďže vtedy Benzinol vykázal zisk 1,42 milióna eur.
Podľa informácií Denníka N by skupina OMV mohla získať pod svoju kontrolu 27 čerpacích staníc Benzinol, čo naznačuje, že by sa mohlo jednať o všetky ich prevádzky alebo aspoň o ich veľkú väčšinu.
„Nový benzín“ u našich susedov
Ako sme ťa informovali, od nasledujúceho roku bude dostupný na českom trhu nový druh benzínu, označovaný ako E10. Tento benzín nie je kompatibilný s autami, ktoré boli vyrobené pred rokom 2005. Je to kvôli zavedeniu emisnej normy Euro 4.
Množstvo áut tak bude musieť prejsť na drahšie prémiové palivá alebo používať aditíva pri každom tankovaní. Spoločnosť Orlen ako prvá nahradí svoj súčasný benzín E5 týmto novým typom.
Spoločnosť Orlen Unipetrol reaguje na snahu o znižovanie emisií tým, že začína vyrábať ekologickejší benzín Natural 95 v podobe E10. Tento krok je v súlade s cieľmi zníženia emisií stanovenými Európskou úniou.
Benzín E10 obsahuje až desať percent obnoviteľného paliva, ktoré pochádza z rastlinných zdrojov alebo organického odpadu. Od januára ho Orlen začne distribuovať na českom trhu a očakáva sa, že sa k tomuto kroku pridajú aj ďalší prevádzkovatelia čerpacích staníc. Tento nový typ paliva však môže spôsobiť problémy starším autám.
„Pre naše rafinérie nejde o významnú technologickú zmenu, pretože benzín v tejto kvalite už niekoľko rokov dodávame do Nemecka, Maďarska či na Slovensko. V roku 2021 sme previedli do kvality E10 vysokooktánový benzín, ktorý je v sieti Orlen Benzina predávaný pod obchodným označením Verva 100. Základné benzínové palivo, ktoré v sieti Orlen Benzina nesie označenie Efecta 95, začneme v kvalite E10 distribuovať od začiatku roku 2024,“ uviedol v tlačovej správe Tomasz Wiatrak, generálny riaditeľ skupiny Orlen Unipetrol.
Väčšina moderných áut nemá technické problémy s používaním palív s vyšším podielom biozložky.
Rusko zrušilo obmedzenia
Čo sa týka benzínu, Rusko zrušilo obmedzenia na jeho vývoz. Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo energetiky s odôvodnením, že na trhu sa medzičasom vytvoril prebytok ponuky a veľkoobchodné ceny klesli. Minulý mesiac Moskva zrušila väčšinu obmedzení na vývoz nafty. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Počas uplynulých dvoch mesiacov sa zabezpečilo nasýtenie domáceho trhu a vznikol prebytok v dodávkach motorového benzínu, uviedlo vo vyhlásení ministerstvo energetiky s tým, že dočasný zákaz vývozu benzínu sa ruší.
Rusko, ktoré je najväčším svetovým vývozcom motorovej nafty po mori, zaviedlo zákaz vývozu pohonných látok v septembri s cieľom čeliť ich nedostatku a vysokým cenám na domácom trhu. Výnimku dostali len štyri postsovietske štáty – Bielorusko, Kazachstan, Arménsko a Kirgizsko.
Začiatkom októbra vláda zmiernila obmedzenia a povolila vývoz nafty potrubím, ale opatrenia týkajúce sa vývozu benzínu ponechala v platnosti. Vývozy nafty a iných palív kamiónmi a po železnici zostali v tom čase tiež zakázané.
Zdroje: Denník N, Benzinol, Archív SIU, TASR