„Pán Uhrík, ospravedlníte sa?“ Čekan vyzýva europoslanca, aby ľuďom priznal klamstvá a šírenie nenávisti
- Pavol Čekan sa v minulosti stal terčom útokov poslancov z hnutia Republika
- Terčom sa však stala aj jeho rodina a kolegovia zo spoločnosti MultiplexDX
- Pavol Čekan sa v minulosti stal terčom útokov poslancov z hnutia Republika
- Terčom sa však stala aj jeho rodina a kolegovia zo spoločnosti MultiplexDX
Počas jesene 2021 sa vedec Pavol Čekan stal terčom klamstiev poslanca Európskeho parlamentu Milana Uhríka. Ten vedca a spoločnosť MultiplexDX obvinil z posielania peňazí do USA, tiež tvrdil, že spoločnosť berie státisícové zákazky a neplatí žiadne dane. Pavla Čekana zároveň označil za obchodníka so zdravím a strachom.
Súd v Nitre ešte minulý rozhodol, že Uhrík klamal a svoje tvrdenia musel zo sociálnej siete vymazať: „Súd konštatoval, že tieto výroky pána Uhríka sú nepodložené a predstavujú neoprávnený zásah do mojich práv aj spoločnosti MultiplexDX,“ informoval na sociálnej sieti ešte v októbri Čekan.
Dnes Čekan píše, že spravodlivosť síce potrebuje čas, ale napokon si svoju cestu vždy nájde. „Klamstvo a burcovanie nenávisti sa nesmie stať bežnou súčasťou verejného priestoru,“ píše s tým, že svoje o tom vedia vedci a lekári, pred ktorých domami sa zhromažďovali fanúšikovia ľudí.
Poviete svojim sledovateľom, že ste klamali?
Súčasťou príspevku je aj video s názvom Pán Uhrík, kedy sa ospravedlníte?
„Len kvôli likeom na Facebooku ste si zo mňa vytvorili svojho ideového nepriateľa a snažili ste sa voči mne vyvolať nenávisť medzi svojimi sledovateľmi,“ konštatuje vedec. Poukazuje na to, že tieto kroky potenciálne ohrozili bezpečnosť nie len jeho samého, ale aj jeho rodiny.
Čekan sa vo videu vyjadruje aj k obvineniam, že je obchodníkom s ľudským zdravím. Toto tvrdenie vyvracia a argumentuje tým, že Slovensku spoločnosť MultiplexDX darovala státisíce PCR testov. Ďalších 100-tisíc testov bolo poslaných viacerým krajinám v mene Slovenskej republiky ako humanitárna pomoc.
https://www.facebook.com/1453592193/videos/726225721754762/
„Poviete vašim 120-tisícom sledovateľom, že ste neoprávnene podnecovali k nenávisti, osočovali a klamali? Poviete im, že už dva od seba nezávislé krajské súdy konštatovali, že ste prekročili čiaru? Odpoveď na túto výzvu poznám. Nepoviete,“ hovorí Čekan vo videu.
Hoci si sám odpovedal negatívne, je presvedčený, že proti nenávistným prejavom je potrebné brániť sa. V závere tiež vyzýva Slovákov, aby sa spoločne postavili beztrestnému šíreniu klamstiev a radikalizácii spoločnosti. „V opačnom prípade neprehrá MultiplexDX alebo Paľo Čekan, ale my všetci,“ dodáva.
História sa opakuje
Milan Uhrík nie je jediným, kto klamal o vedcovi. Miroslav Heredoš, ktorý je tiež členom hnutia Republika, na sociálnej sieti ešte v januári označil vedca Pavla Čekana za podvodníka. Urobil tak vo vyjadrení na margo vedcovho podnikania, o ktorom povedal, že je neseriózne. Heredoš tvrdí, že šlo len o jeho názor a hodnotiaci úsudok na základe informácií, ktoré mal v tom čase k dispozícii.
Heredoš prehlasoval, že firma uznávaného vedca Multiplex DX je „dcéra americkej spoločnosti, ktorá sídli v daňovom raji“. Ďalej tvrdí, že vedcova firma a podnikanie by mali podliehať verejnému záujmu a malo by byť riadne odkontrolované, keďže obchoduje so štátom.
Heredoš hovorí, že písal aj na daňový úrad, kde požiadal o daňovú kontrolu v Čekanových firmách: „A tá sa aj deje.“
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10224012000275179&set=a.10202015158247876&type=3
Podľa slov Heredoša sa Čekan nahneval a práve preto sa rozhodol naňho podať žalobu. Zažaloval ho za to, že sa svojimi výrokmi na sociálnej sieti dotkol jeho osoby a podnikateľských aktivít jeho firmy.
Okresný súd „v plnej miere žiadosť o vymazanie informácií z môjho FB statusu zamietol a neodkladné opatrenie zmietol zo stola“, písal 19. januára, opäť na Facebook, Heredoš. Daného sudcu z okresného súdu označil Heredoš vo videu, kde na rozhodnutie súdu reagoval, za odvážneho.
„Lož, hoaxy a burcovanie nenávisti je zjavne pracovnou metódou týchto pánov. V situácii, kedy hoaxy a klamstvá rozdeľujú našu spoločnosť a ktoré mnohých pripravili o to najcennejšie – život, je dôležité neakceptovať tieto metódy ako súčasť ‚nevyhnutného a nebezpečného folklóru’ na sociálnych sieťach,“ napísal vtedy Pavol Čekan na Facebooku.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: Facebook/Pavol Čekan