„Pandémia covidu je naša Druhá svetová vojna,“ povedal americký doktor na Floride. Trápi ich to, čo Slovensko – nezaočkovaní
- Americká nemocnica bojuje s koronavírusom, väčšina pacientov je nezaočkovaná
- Niektorí pacienti by sa radi zaočkovali v nemocnici, už je však neskoro
- Jeden z ošetrujúcich doktorov prirovnáva situáciu v nemocnici k Druhej svetovej vojne
- Americká nemocnica bojuje s koronavírusom, väčšina pacientov je nezaočkovaná
- Niektorí pacienti by sa radi zaočkovali v nemocnici, už je však neskoro
- Jeden z ošetrujúcich doktorov prirovnáva situáciu v nemocnici k Druhej svetovej vojne
Príbeh pacientov floridskej nemocnice prináša spravodajský portál CNN. V nemocnici končia nezaočkovaní ľudia, ktorí urobili jednu chybu. Nedali sa zaočkovať. Neprešiel ani rok a už na to doplatili. Dnes, obklopení nemocničným personálom sa pripravujú na zákrok, ktorý až do čias pandémie nebol vôbec bežným: intubácia. Ak chcú pacientovi zachrániť život, musia ho pripojiť na pľúcny ventilátor.
Postup operácie
Podľa doktora Hudmana Hooa, pneumonológa a riaditeľa jednotky intenzívnej starostlivosti v jednej z nemocníc na Floride, je prvým krokom použitie štíhlej chirurgickej sondy, známej tiež ako stylet. Čepeľ laryngoskopu sa používa na zdvihnutie jazyka pacienta a na konci je miniatúrna kamera, ktorá dovolí zdravotníkom vidieť dýchacie cesty. Postup musí byť presný, ale rýchly, čas rozhoduje.
Niekoľko minút po inkubácii zdravotníci zaznamenávajú zlepšenie: srdcový tep a životné funkcie sa dostávajú na správne hodnoty.
V nemocniciach sú aj mladí ľudia
Podľa údajov amerického Oddelenia pre zdravotníctvo a sociálnu starostlivosť (HHS) zo štvrtka je v USA hospitalizovaných s Covid-19 viac ako 101 000 ľudí a takmer 26 000 je na jednotke intenzívnej starostlivosti. „Videli sme ohromujúci počet pacientov s Covidom,“ povedal pre CNN doktor Hoo. „Toto je jedna z najhorších vĺn, akú som zažil.“
„Táto pandémia je našou druhou svetovou vojnou,“ vyjadril sa doktor Warren Abel, lekár oddelenia kritickej starostlivosti. Podľa neho má väčšina pacientov s ochorením menej ako 65 rokov, niektorí majú dokonca len 20 rokov.
Podľa údajov HHS je Florida jedným z mála štátov s dostupnou kapacitou lôžok na JIS nižšou ako 10 percent. Celoštátny priemer bol vo štvrtok okolo 20 percent. Nemocnica zažíva rekordný počet hospitalizácií, najnovší nárast pocítil aj celý zdravotný systém BayCare. Počet hospitalizácií sa od júla zvýšil desaťnásobne.
Z 28 lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti v zariadení je 27 obsadených pacientami s Covid-19, asi 85 percent z toho je nezaočkovaných. Doktor Hoo povedal, že niektorí pacienti sú zmätení z toho, ako vakcína funguje. „Mali sme pacientov, ktorí prišli a pýtali sa, či môžu vakcínu dostať teraz. Nechápu, že očkovanie má byť preventívne.“
Sestra floridskej nemocnice Sue Rivera odkázala všetkým, ktorí si myslia, že očkovanie nie je potrebné, aby si prišli vyskúšať jej prácu. „Takmer všetci naši pacienti ležia na bruchu, aby sa im ľahšie dýchalo. Moje kolegyne sú už unavené, robíme to najlepšie, čo môžeme.“ Sama sa spočiatku nechcela dať zaočkovať, no keď uvidela, čo robí Delta variant s ľuďmi, nechala sa zaočkovať aj so svojimi deťmi.
Podobnosť so Slovenskom
Na Floride je podľa HHS úplne zaočkovaných aktuálne 54 percent obyvateľov. Na Slovensku je to ešte menej, podľa dát Ministerstva zdravotníctva SR je plne zaočkovaných iba 41,6 percent obyvateľov. Je teda veľká šanca, že onedlho zažijeme podobnú situáciu, v akej je dnes Florida.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, HHS, Ministerstvo zdravotníctva SR