Pandémia odhalila geniálny talent: Mladý Slovák vracia život „mŕtvemu“ remeslu v digitálnom svete
- Peter Majerníček pochádza z malej dedinky Poloma
- Umelecký smer je v dnešnej dobe často nedocenený
- Umenie má však hlboký vplyv na duševné zdravie
- Peter Majerníček pochádza z malej dedinky Poloma
- Umelecký smer je v dnešnej dobe často nedocenený
- Umenie má však hlboký vplyv na duševné zdravie
V ére digitálnych technológií, kde sa väčšina z nás prevažne spolieha na e-knihy či audioknihy, sa umelecké remeslo viazanie kníh zdá byť zabudnuté. Práve v tomto zhone technológií sa mladý učiteľ Peter Majerníček rozhodol vniesť život tomuto historickému remeslu, čím sa vrátilo jeho čaro.
Peter Majerníček pochádza z malej dedinky Poloma, ktorá leží na východnom Slovensku v blízkosti mesta Lipany. Počas dňa vyučuje na Škole umeleckého priemyslu v Prešove, no vo svojom voľnom čase sa mení na umeleckého remeselníka.
Pre Petra nie je viazanie kníh len hobby či spôsob, ako si privyrobiť. Je to forma umenia, ktorá odkazuje na históriu a spája generácie. Svoje znalosti ďalej učí na workshopoch, nielen stredoškolských žiakov, ale aj študentov na vysokých školách.
Umelecký smer je v dnešnej dobe často nedocenený, pretože sa jeho hodnota nie vždy dá správne vyjadriť číslami. Napriek tomu, že umelecké diela môžu formovať históriu a spoločnosť, nedostatok podpory, uznania a investícií do tohto odvetvia bráni jeho plnému rozvoju. Umenie má však hlboký vplyv na duševné zdravie, kultúru a spoločenskú identitu.
Je teda zaujímavé, ako sa Peter Majerníček k tomu historickému remeslu dostal.
„Náhodou, počas štúdia na Vysokej škole Fakulty umení v Košiciach. Mali sme možnosť navštíviť súkromné hodiny. Pani nám ukázala čaro zaujímavých knižných väzieb, pričom sme si aj sami mohli zošit pár kníh. Bolo to obdobie mesiac pred vypuknutím celosvetovej pandémie. Začal som si hľadať na internete, ale aj v knihách viac informácií o šití. Spočiatku to bol pokus-omyl, pretože každé začiatky sú náročné. Práve počas tohto obdobia, kedy bolo množstvo času, sa objavila moja skrytá vášeň pre šitie kníh.“
Učiteľ verzus umelec
Na Slovensku existuje mnoho umeleckých škôl. Školstvo a umenie, obe tieto povolania sú často nedocenené a u nás v niektorých prípadoch aj zle platené. Učitelia pomáhajú formovať budúcnosť detí a mládeže, no napriek tomu čelia nízkym platom a nedostatočným zdrojom. Podobne aj umelci, ktorí tvoria a obohacujú spoločnosť kultúrou a novými perspektívami, zápasia s finančnou neistotou.
Umenie poskytuje priestor, ktorým môžeme vyjadrovať svoje emócie, ale aj rozvíjať pritom kritické myslenie. Umelci v školstve často prinášajú nové, inovatívnejšie spôsoby výuky, ktoré zaujímavou a hravou formou pomáhajú študentom lepšie chápať svet okolo seba. Pre Petra Majerníčka je práca v školstve poslaním.
„Hoci školstvo nie je ani zďaleka také dokonalé a našiel by som na ňom aj pár chýb, mojím poslaním je mladých študentov naučiť čo najlepšie to, čomu sa chcú v budúcnosti venovať. V tomto prípade ide o dizajn, ktorým môžu vyjadrovať svoje pocity. My učitelia by sme sa niekedy mali zamyslieť nad tým, prečo sme si vybrali toto povolanie. Je to naše poslanie, chcem, aby táto krajina mala vzdelaných a šikovných ľudí, ktorí hrdo budú reprezentovať naše krásne malebné Slovensko. Veď sa pozrite, koľko krásnych umeleckých vecí sa tu nachádza,“ uvádza Majerníček.
Spojenie tohto remesla s učením je pre Petra časovo náročné. Výuka žiakov spočíva hlavne vo veľkej príprave učiteľa, aby hodiny neboli nudné. „Teší ma, že učím také predmety, kde práve témy ohľadom kníh viem skĺbiť aj s druhým povolaním. Žiakom nosím veľa vzorkovníkov, ukážok, materiálov, kde im otváram, ľudovo povedané, oči, pretože vidia ten svet dizajnu z inej perspektívy.“
Hravá a interaktívna forma výučby je v dnešnej dobe prínosom. Žiaci tak majú väčší záujem o takéto vyučovanie ako len o hodiny, kde sa monotónne diktujú látky.
Umelecké remeslo: Značková kniha
Učiteľ Peter si založil svoj vlastný projekt s názvom Značková kniha. Tento názov vznikol z dvoch hlavných významov. Jeden je, že každá kniha je originál a značková. Má svoj špecifický tvar a rukopis. A druhý uvádza samotný učiteľ, a to, že na šitie knihy potrebuje orezové značky pre napasovanie a na samotný orez knihy.
Peter býva v rodinnom dome, kde má svoj vlastný útulný ateliér. V tomto roku sa mu podarilo rozšíriť svoju zbierku nástrojov na výrobu kníh. Konkrétne ide o zlatničku s písmovkou a veľkú liatinovú ručnú rezačku. Taktiež sa tam nachádza aj veľká knižnica, odkiaľ čerpá inšpirácie na svoje väzby.
„Takmer každý jeden kus má inú väzbu. Inšpiráciu preto beriem všade, kde sa len pozriem, a dokonca mám vo svojej hlave ešte nápady, ktoré som na trhu nevidel.“
Ako sme už spomínali vyššie, umenie je nedocenené a hlavne finančne náročné. Šitie kníh je remeslo, kde je potrebná veľká miera trpezlivosti a precíznosti. Ručne viazané knihy sú jedinečné a trvá niekoľko hodín až dní, kým sa kniha dokončí. Základom procesu je výber kvalitných materiálov, ako sú špeciálne papiere, kože, plátno alebo textil.
„Každá kniha je originál, a preto je každé šitie časovo rozdielne. Mal som knihu, ktorú som šil v časovom úseku 5 dní po 7 hodín denne. Bola z kancelárskeho papiera, preto to bolo náročné, pretože ak by došlo k pretrhnutiu papiera, môže sa kniha šiť odznova. Čas na každú knihu je špecifický a stále, keď mám nejakú zákazku, tak si určujem čas podľa hrúbky a kvality papiera a hrúbky chrbta knihy.“
Viazanie kníh na Slovensku
Na Slovensku existujú grafické alebo reklamné firmy, ktoré sa skôr venujú tlači kníh ako viazaniu. Ide napríklad o tlač bakalárskych či diplomových prác. V prípade, že sa nájde firma, ktorá sa venuje aj šitiu, zákazky na šitie vznikajú od viacerých kusov. Práve učiteľ Peter je výnimkou, pretože vyrába aj jednokusové knihy alebo opravuje už staré zničené knihy.
„Veľké bohatstvo z toho nie je, no dá sa tým pekne privyrobiť. Cena mojich zákaziek je vždy rôzna. Nedá sa to určiť presne. Záleží to, ako som už spomínal, od materiálu, hrúbky väzby, počtu a času. Je to moja srdcovka, ktorá ma napĺňa. Aj keď zákazník príde s divnou požiadavkou, vždy sa mu snažím vyhovieť, prípadne nájdem alternatívu, aby kniha bola čo najkvalitnejšia. Každá kniha je pre mňa výzvou, kde môžem ukázať svoju kreativitu. Verím však, že sa postupom času sa dostanem zo svojho útulného ateliéru a otvorím si vlastnú prevádzku s názvom Značková kniha.“
View this post on Instagram
Budúcnosť remeslá závisí od viacerých faktorov, napríklad aj od podpory vzdelávania mladých ľudí. V dnešnej dobe, keď si ľudia prevažne zapisujú veci do mobilných telefónov a čítajú e-knihy, je zachovanie remesla ako viazanie kníh náročné. Podľa Petra Majerníčka však remeslo význam má.
„Ja osobne milujem vôňu kníh. Myslím si, že sa stále nájdu ľudia, ktorí taktiež majú radi zapisovanie si vecí do zápisníkov či čítanie kníh, kde si môžu ručne pretočiť stranu. Hoci pravdepodobne bude väčšina ľudí využívať digitálnu podobu, ja zostanem naďalej verný svojmu remeslu a budem ponúkať ľuďom do života kúsok niečoho umeleckého. Ľudia, ktorí milujú umenie a dizajn, si vážia tieto remeslá a snažia sa ich naďalej uchovať. Dúfam, že nielen mne, ale aj aj iným ľuďom sa podarí zanechať ručné remeslá, ešte niekoľko rokov.“
„Na záver by som chcel mladým študentom a umelcom povedať, aby sa nevzdávali, pretože aj keď je to makačka, má to v sebe nejaké čaro. Nebuďte len na sociálnych sieťach, hoci aj tam sa niekedy nájdu zaujímavé nápady, ale majte niečo v rukách, čo vám nikto nevezme. Buďte originálni a nevzdávajte sa.“