Pandémia odhryzla slovenskému žralokovi zo zisku. TMR je v strate takmer 17 miliónov
- Spoločnosť dosiahla stratu vo výške viac ako 16,9 milióna eur
- Prevádzkové ukazovatele zaznamenali poklesy
- TMR pôsobí v strednej a východnej Európe
- Spoločnosť dosiahla stratu vo výške viac ako 16,9 milióna eur
- Prevádzkové ukazovatele zaznamenali poklesy
- TMR pôsobí v strednej a východnej Európe
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a. s., (TMR) pôsobiaca v cestovnom ruchu, dosiahla v minulom finančnom roku 2020/21 stratu vo výške viac ako 16,9 milióna eur. Celá suma bude uhradená z nerozdelených ziskov minulých rokov. Návrh na úhradu straty a individuálnu účtovnú závierku schválili akcionári spoločnosti počas valného zhromaždenia, ktoré sa konalo minulý týždeň v Liptovskom Mikuláši.
Zároveň schválili návrh na úhradu strát minulých rokov vo výške takmer 18,43 milióna eur, na ktorú pôjdu financie z nerozdelených ziskov minulých rokov. Informoval o tom dnes hovorca spoločnosti Marián Galajda v tlačovej správe.
Marián Galajda ešte vlani poukázal na to, že kvôli reštrikciám na zamedzenie šírenia koronavírusu a obmedzeniam pohybu boli všetky strediská v portfóliu TMR počas väčšiny zimnej sezóny 2020/21 zatvorené alebo bola ich prevádzka značne obmedzená.
Prevádzkové ukazovatele v jednotlivých segmentoch teda zaznamenali významné poklesy, čo sa odzrkadlilo na nižších tržbách. Na ich pokles vtedy manažment reagoval zásadným znižovaním prevádzkových nákladov, v rámci hromadného prepúšťania v tom čase zrušili sto stálych pozícií.
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a. s., pôsobí v oblasti cestovného ruchu v strednej a východnej Európe. Vlastní a prevádzkuje horské strediská, zábavné parky, golfové rezorty, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.
Pandémia sa odzrkadlila na tržbách TMR aj minulý rok
Dôsledky pandémie v minulom roku viedli spoločnosť TMR k prepusteniu takmer 200 zamestnancov v slovenských prevádzkach. Spoločnosť zamestnávala pred príchodom koronakrízy vo všetkých krajinách približne 3 500 osôb.
Dotklo sa to všetkých stredísk a pozícií, od sezónnych zamestnancov až po manažérov prevádzok. Po väčšom hromadnom prepúšťaní v minulom roku, na Slovensku v TMR ostalo pracovať 1 100 zamestnancov, z toho 785 v slovenských prevádzkach. Spoločnosť dosiahla už v minulom roku stratu takmer 18 miliónov eur.
Čo spoločnosť TMR vybudovala na slovenskom trhu
Na Slovensku TMR prevádzkuje a vlastní stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Grand Jasná, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta či Hotel Rotunda. Zároveň je vlastníkom Aquaparku Tatralandia, ktorý je najväčší aquapark s celoročnou prevádzkou na Slovensku.
Vo Vysokých Tatrách má táto spoločnosť pod sebou stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami, ako je Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso. Podpísaná je aj pod Grandhotelom Praha, Grandhotelom Starý Smokovec či Hotelom FIS na Štrbskom Plese.
V Rakúsku TMR vlastní a prevádzkuje alpské stredisko na ľadovci Mölltaler Gletscher a jej sesterské stredisko Ankogel Mallnitz. V Českej republike tiež nepriamo vlastní minoritný podiel v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje obľúbené stredisko Špindlerův Mlýn.
Spoločnosť si prenajíma a prevádzkuje aj český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra. V Poľsku má horské stredisko Szczyrk Mountain Resort a Legendiu.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: SITA