Pandémia so sebou priniesla aj problém, o ktorom sa až tak nehovorí. Hladomor klope na dvere miliónom rodín
- V dôsledku viacerých faktorov pribúda čoraz viac krajín trpiacich hladom
- Určitú časť zodpovednosti nesie aj obdobie pandémie
- V dôsledku viacerých faktorov pribúda čoraz viac krajín trpiacich hladom
- Určitú časť zodpovednosti nesie aj obdobie pandémie
OSN varuje, že pandémia, klimatické krízy aj prebiehajúce konflikty vedú k „alarmujúcej“ situácii súvisiacej s globálnym problémom, ktorým je hlad. Ten totiž v najbližších mesiacoch pravdepodobne neberie na intenzite vo viac ako 20 krajinách.
Zachráňte ľudské životy
Zo správy, ktorú zverejnila Agentúra pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Svetový potravinový program (WFP) vyplýva, že obyvatelia Jemenu a Južného Sudánu sú v zajatí hladu už teraz. The Guardian uvádza, že sa odhaduje, že až 34 miliónov ľudí bojuje s úrovňou akútneho hladu, známou ako IPC 4, čo znamená, že sú len jeden krok od problému, ktorým je úplný hladomor.
Akútny hladmor je poháňaný konfliktmi, klimatickými zmenami a aktuálne aj pandémiou. „Rozsah utrpenia je alarmujúci,“ uviedol generálny riaditeľ FAO Qu Dongyu. Ďalej dodáva, že je na nás všetkých, aby sme okamžite konali a zabezpečili ľuďom živobytie.
Uvádza tiež, že je potrebné predísť najhoršej situácii a zachrániť ľudské životy. Severná Nigéria, Jemen a Južný Sudán sú v zozname ohrozených oblastí na prvých priečkach. Čelia totiž „katastrofickej“ úrovni akútneho hladu.
„V mnohých regiónoch sa už začína sezóna vysádzania. Musíme bojovať proti času a nenechať si túto príležitosť ujsť. Musíme ochrániť, stabilizovať a dokonca zvýšiť miestnu produkciu potravín,“ uviedol Qu Dongyu.
Hladomor klope na dvere
Výkonný riaditeľ WFP David Beasley zas uvádza, že sledujeme katastrofu, ktorá sa odohráva priamo pred našimi očami. „Hladomor – poháňaný konfliktmi, klimatickými šokmi a pandémiou Covid-19 – klope na dvere miliónom rodín,“ dodal.
The Guardian opisuje, že ku zastaveniu toho, aby zomreli milióny ľudí na hlad, sú potrebné tri veci – zastavenie bojov, zlepšenie prístupu k zraniteľným komunitám a zvýšenie darov. Začiatkom tohto mesiaca FAO a WFP požiadalo o 5,5-miliárd dolárov, aby mohli odvrátiť hladomor prostredníctvom humanitárnej potravinovej pomoci a zásahov v núdzi.
Akútna potravinová neistota
Správa OSN uvádza, že najviac zasiahnutá je Latinská Amerika, ktorá sa pravdepodobne bude zotavovať najpomalšie. Na Blízkom východe sú zas Jemen, Sýria a Libanon vážne postihnuté rýchlym znehodnocovaním mien a obrovskou infláciou.
Správa tiež poukazuje na to, že viac ako 7 miliónov ľudí, z oblasti Južného Sudánu bude pravdepodobne čeliť krízovým úrovniam akútnej potravinovej neistoty v období od apríla do júla. U viac ako 16 miliónov Jemenčanov sa zas očakáva obrovská úroveň potravinovej neistoty už do júna. Čísla tak od konca minulého roka narástli o 3 milióny.
Sydneynewstoday uvádza, že medzi ďalšie krajiny, ktoré patria k vysoko ohrozeným, patria Burkina Faso, Afganistan, Konžská demokratická republika, Etiópia, Haiti, Sudán a Sýria.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: The Guardian, Sydneynewstoday