Pandémia vyľudnila slovenské Tatry, zostal už len jediný spôsob ako zachrániť tamojších hotelierov

  • Niektorí hotelieri vo Vysokých Tatrách už so zimnou sezónou a otvorením zariadení ani nepočítajú
  • Pre ubytovacie zariadenia sú kompenzácie zo štátnych schém síce pomocou, aby však prežili, potrebujú otvoriť
SOLAA
TASR/Roman Hanc, Ján Krošlák
  • Niektorí hotelieri vo Vysokých Tatrách už so zimnou sezónou a otvorením zariadení ani nepočítajú
  • Pre ubytovacie zariadenia sú kompenzácie zo štátnych schém síce pomocou, aby však prežili, potrebujú otvoriť

Hoci bol príspevok na udržanie zamestnanosti navýšený, hotelom a ubytovacím zariadeniam chýbajú tržby, platia prevádzkové náklady a rezervy im dochádzajú. Podľa Blaškovej nikto nepočítal s niekoľkomesačným zatvorením. V niektorých prípadoch trvá tento stav už šesť mesiacov.

„Veľká časť hotelierov je ochotná prevádzky otvoriť, pokiaľ to bude povolené v horizonte dvoch týždňov,“ napísala v oficiálnom stanovisku riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry, Lucia Blašková.

 Vo Vysokých Tatrách už veľmi nepočítajú ani s tradičnou jarnou sezónou. Ďalšie štyri mesiace by tak mohli byť podľa Blaškovej pre prevádzky fatálne.

Čo tam po pandémii, žltý vlak bude zo Slovenska do Chorvátska premávať denne aj toto leto

„Každý sa spoliehal na to, že aj na základe výsledkov vianočného testovania a modelu, ktorý sme tu mali, sa hotely a strediská nejakým spôsobom otvoria, napríklad za podmienky negatívnych testov a podobne,“ uviedla riaditeľka tatranskej OOCR.

Väčšie hotely sa v prípade uvoľnenia opatrení obávajú možného rizika, a to ďalších zmien pravidiel.

„Naštartovať veľkú prevádzku stojí kopec peňazí. Niektorí napríklad otvorili zariadenie pred Vianocami a následne ho o tri dni zatvárali, a to sú extrémne straty,“ vysvetlila ďalej Blašková.

Bol si v roku 2020 v Tatrách?

Rovnako zapochybovala, či má zmysel otvárať Tatry bez možnosti lyžovačky. „Tatry sú však zároveň aj klimatickými kúpeľmi, čo je v tejto dobe jeden z top motívov pre ich návštevu okrem zimných športov,“ dodala.

zdroj: František Kekely/ Travelers.sk

V oblasti Tatier majú problém aj kaviarne či  galérie. Druhé spomínané podľa Blaškovej nie sú klasifikované ako služby v cestovnom ruchu, nemajú tak nárok na schémy pomoci pre cestovný ruch.

Najväčší prevádzkovateľ prepúšťa stovky ľudí

Pandémia nešetrila ani tých najsilnejších hráčov v cestovnom ruchu. Spoločnosť TMR, ktorá pôsobí na Slovensku, v Česku, Poľsku a v Rakúsku, pristúpila k hromadnému prepúšťaniu.

Hromadné prepúšťanie v slovenských prevádzkach TMR by sa malo dotknúť 180 zamestnancov. Ide o ľudí pracujúcich v horských strediskách, aquaparku a manažmente.

zdroj: RS-ový Kodiaq pred druhým najvyšším štítom Slovenska.

„V situácii, keď sú naše prevádzky zatvorené a niektoré aj niekoľko mesiacov, nemôžeme ďalej sedieť, čakať a dúfať. O to viac, že pôsobíme v štyroch krajinách Európy a vidíme, ako rôzne sa stavajú ich vlády k podpore cestovného ruchu.

Niekde sa nastavia opatrenia, ktoré platia a fungujú, niekde sa pravidlá menia každú chvíľu, ich realizácia vás stojí kopec peňazí, ktoré vám nikto nevráti a aj tak vás napokon vypnú,“ uviedol predseda predstavenstva TMR, a.s. Igor Rattaj.

Masívny pokles turistov

Vysoké Tatry vlani zaznamenali pokles zahraničných návštevníkov až o viac ako 47 %, pri slovenských návštevníkoch to bolo o takmer 29 %. Najnižšie poklesy zaznamenali pri hosťoch z Ukrajiny, Poľska a Česka. Najvyšší pokles v rámci návštevníkov v takzvanej Top 20 bol pri hosťoch z USA, v porovnaní s rokom 2019 to bolo až o 90 %. 

zdroj: Lanovka na Lomnický štít jazdí každých 20 minút – miestenka je nutnosť. Hore výhľady nečakaj, hmla zabránila točiť aj nám.

Najsilnejším mesiacom sa predbežne stal august, ktorý je tradične silným mesiacom aj za bežných okolností. Aj predbežné hodnotenie začiatku zimnej sezóny ukazuje podľa riaditeľky OOCR pokles ubytovaných hostí a návštevnosť stredísk o minimálne 50 %.

„Vzhľadom na to, že prakticky počas celého januára sú v platnosti obmedzenia a lockdown, vo Vysokých Tatrách v týchto dňoch stretnete takmer výlučne obyvateľov okresu, výnimočne návštevníkov z iných okresov, ktorí sú držiteľmi výnimky, ako napríklad z dôvodu služobnej cesty,“ opísala Blašková aktuálnu situáciu. 

Zamestnanci zlenivejú

Riaditeľka OOCR pripomenula aj ďalšie hrozby, na ktoré poukazujú zamestnávatelia nielen v Tatrách.

„Prevádzkový zamestnanec, ktorý je doma niekoľko mesiacov a dostáva 80 % svojho príjmu, si na to môže zvyknúť a stratiť pracovné návyky, lojalitu voči firme. Je to bežná prax a to je nebezpečná situácia,“ uzavrela.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: OOCR, SITA, TMR

Najnovšie videá

Trendové videá