Pandémie je pre Pfizer zlatá baňa, firma ráta obrovské tržby. Covid si u nás vyžiadal takmer 20 000 obetí
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 746
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4 240
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 746
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4 240
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 196, za predchádzajúci deň pribudlo 38 zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 746 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 104 005, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 783 353 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 591 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 5 prípadov. Celkový počet úmrtí je 19 943.
Zisk firmy Pfizer v prvom kvartáli stúpol o 61 %
Zisk americkej farmaceutickej spoločnosti Pfizer v prvom kvartáli tohto roka stúpol o 61 percent. Hospodárskemu výsledku, ktorý vysoko prekonal očakávania, pomohol predaj vakcín a liekov proti ochoreniu COVID-19. Tržby za predaj vakcíny Comirnaty boli v objeme viac ako 13 miliárd dolárov a tržby za predaj lieku Paxlovid boli na úrovni 1,5 miliardy dolárov. Celkovo tržby firmy stúpli o 77 percent.
Spoločnosť Pfizer za január až marec vykázala upravený zisk 1,62 dolára na akciu pri tržbách 25,66 miliardy dolárov. Analytici oslovení v prieskume FactSet očakávali, že zisk na akciu bude 1,49 dolára pri tržbách 24,1 miliardy dolárov.
Firma Pfizer zrevidovala prognózu svojho zisku za celý rok 2022 vzhľadom na zmenu účtovných pravidiel. Predpokladá, že jej zisk bude v pásme 6,25 až 6,45 dolára na akciu.
Jej predošlá predikcia rátala so ziskom v pásme 6,35 až 6,55 dolára na akciu. Analytici predpovedajú, že celoročný zisk firmy bude 7,14 dolára na akciu.
Pokles záujmu o očkovanie
So zlepšujúcou sa pandemickou situáciou sa výrazne znižuje záujem ľudí o očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Ako informovala lekárka vakcinačného centra nemocnice v Bánovciach nad Bebravou Anna Zelenáková, od 15. marca do konca apríla podali celkovo 90 dávok.
Vo vakcinačnom centre majú záujemcovia na výber vakcíny Comirnaty a Nuvaxovid, pričom takmer dve tretiny z nich sa rozhodli pre prvú z nich. Podľa Zelenákovej mali záujem o Nuvaxovid ľudia, ktorí doteraz neboli očkovaní.
„Zvyčajne sa pre Nuvaxovid rozhodli ľudia, ktorí sa báli vedľajších účinkov vakcín. Pri uvedenej vakcíne sme nezaznamenali žiadne reakcie ani vedľajšie nežiadúce účinky. Znášanlivosť vakcíny je podľa druhoočkovancov z doteraz podávaných vakcín asi najlepšia, no nedá sa to potvrdiť pre malý počet tých, od ktorých máme spätnú väzbu,“ uviedla Zelenáková.
Bánovská lekárka upozorňuje, že ohrozené skupiny by očkovanie nemali zanedbať a absolvovať ho ešte pred koncom leta.
„Väčšina z nich je vtedy v dobrom zdravotnom stave, pretože v jesenných mesiacoch dochádza k vyššiemu výskytu respiračných či iných zápalových ochorení, čo vedie k antibiotickej liečbe, a teda k nemožnosti očkovania počas užívania antibiotík a následne ešte minimálne 5 dní po ich doužívaní,“ vysvetlila Zelenáková.
Boj Pekingu s Covidom
Desiatky staníc metra zatvorili v stredu v Pekingu, čo súvisí so sprísnením opatrení proti šíreniu koronavírusu v snahe obmedziť pohyb osôb v 21-miliónovom čínskom hlavnom meste. Informuje AFP.
Pekinské metro oznámilo zatvorenie približne 45 staníc, čo predstavuje zhruba 14 percent siete. Mnohé z nich sa nachádzajú v blízkosti oblastí, kde platí lockdown, uvádza sa v oznámení zverejnenom na platforme WeChat.
„Vchody a východy staníc budú uzavreté… ale prestupy v rámci staníc sú možné,“ uvádza sa ďalej v oznámení. Druhá najväčšia svetová ekonomika v súčasnosti zažíva najhoršiu epidemickú situáciu od začiatku pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2. Väčšinu prípadov nákazy zaznamenali v meste Šanghaj, kde väčšina obyvateľov uviazla doma na viac ako mesiac.
Obyvateľov Pekingu scény chaosu a hnevu v súvislosti s postupným zavádzaním lockdownu znepokojili. Obávajú sa totiž, že aj ich mesto bude uzavreté, hoci tamojšie úrady denne hlásia len desiatky nakazených.
V stredu čínske hlavné mesto zaznamenalo iba 51 prípadov lokálneho prenosu nákazy koronavírusom, zatiaľ čo Šanghaj takmer 5 000. V Pekingu už platí lockdown pre niektoré obytné oblasti, mnohé turistické lokality sprísnili pravidlá počas zvyčajne rušných májových sviatkov a stravovanie v reštauráciách je zakázané.
Miestni obyvatelia sa začali zásobovať potravinami, keďže sa obávajú, že by im zrazu prikázali zostať doma. Okrem Pekingu zintenzívnilo kontroly v boji proti Covidu aj stredočínske mesto Čeng-čou.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR, SITA