Pandémie sa budú objavovať častejšie, šíriť rýchlejšie a ničiť ekonomiku, tvrdia experti. Pribudli stovky nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 379
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 438
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 379
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 438
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 379 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. V nemocniciach je hospitalizovaných 770 pacientov, z toho 12 na pľúcnej ventilácii a 45 na JIS. Informuje korona.gov.sk. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 7 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 530.
Svetové organizácie zaoberajúce sa zdravím ľudí a zvierat, potravinami a životným prostredím, v pondelok predstavili svoj prvý spoločný akčný plán zameraný na rozpoznanie a riešenie ďalších potenciálnych pandémií. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Tri organizácie pod záštitou OSN, medzi ktoré patrí Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Program pre životné prostredie (UNEP), sa spojili so Svetovou organizáciou pre zdravie zvierat (WOAH), aby vypracovali spoločný akčný plán Jedno zdravie (One Health), ktorý je zameraný na „vytvorenie rámca na integráciu spôsobov a možností, ktorými by sa dalo lepšie predchádzať, predpovedať, detegovať a reagovať na zdravotné hrozby“.
Nový plán by mal podľa zapojených organizácií zlepšiť „zdravotný stav ľudstva, živočíchov, rastlín a životného prostredia“. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dúfa, že tento päťročný plán zlepší spoluprácu a koordináciu medzi jednotlivými krajinami a „posilní celosvetovú obranyschopnosť proti takým epidémiám a pandémiám, ako je pandémia koronavírusu“.
WHO tiež pripomenula, že až 75 percent rozširujúcich sa nákazlivých chorôb má pôvod u zvierat. V akčnom pláne sa uvádza, že ekonomický progres sa často dosahuje na úkor ekosystémov, zdravého životného prostredia a dobrého zaobchádzania so zvieratami. Očakáva sa, že svetová populácia v roku 2023 narastie až na osem miliárd, čo bude podľa AFP predstavovať pre prírodu obrovskú záťaž.
„Pandémie sa v budúcnosti budú objavovať častejšie, šíriť rýchlejšie, ničiť svetovú ekonomiku a zabíjať ešte viac ľudí než Covid,“ upozornili organizácie. Dodali, že takémuto scenáru by sa dalo predísť zmenou prístupu k životnému prostrediu a riešeniu šírenia chorôb.
V ďalšej nemocnici spustia očkovanie proti omikronu
Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku ponúka od stredy 19. októbra vo svojom vakcinačnom centre záujemcom možnosť očkovania vakcínou Comirnaty Original/Omicron BA. 4-5. Tá je podľa námestníčky pre liečebno-preventívnu starostlivosť Lýdie Wikarskej určená proti variantu omikron, ide o posilňujúcu dávku.
Vakcinačné centrum sa nachádza v priestoroch polikliniky na Hviezdoslavovej ulici č. 27. „Túto vakcínu je možné podať osobám starším ako 12 rokov, ktoré už absolvovali základnú očkovaciu schému proti ochoreniu COVID-19. Možné je to však najskôr až po troch mesiacoch od podania poslednej očkovacej látky,“ uviedla Wikarská.
Vakcinačné centrum je v prevádzke každý druhý týždeň, vždy v stredu. Najbližšie očkovanie teda bude v stredu od 7.00 do 10.30 h vakcínou od Pfizer/BioNTech a Omicron BA.4-5.
Neskôr, v čase od 10.30 do 11.00 h, je to vakcínou Nuvaxovid. „Aktuálny časový harmonogram prevádzky centra je zverejnený na webovej stránke nemocnice v sekcii informácie o očkovaní proti COVID-19,“ doplnila vedúca sestra vakcinačného centra a mobilného odberového miesta COVID-19 Mária Jašňáková.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, korona.gov.sk