Pápež odovzdal Slovákom dojímavý odkaz, máme sa nad sebou zamyslieť: Chlieb sa nemá hromadiť, ale deliť sa s ním

  • Prezidentka Zuzana Čaputová predniesla príhovor pri príležitosti návštevy pápeža Františka
  • Vyzvala na odvahu k ľudskosti a porozumeniu
pápež františek zuzana čaputová prezidentka
Pápež František na Slovensku TASR/Martin Baumann
  • Prezidentka Zuzana Čaputová predniesla príhovor pri príležitosti návštevy pápeža Františka
  • Vyzvala na odvahu k ľudskosti a porozumeniu

Pápež František, jeho duchovné poslanie a jeho myšlienky majú miesto v srdciach Slovákov. Počas svojho príhovoru pri príležitosti návštevy pápeža Františka to povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Hlava štátu zdôraznila, že Slovensko si od čias socializmu prešlo veľkými zmenami, no kresťanstvo a katolícka cirkev sú po stáročia pevnou súčasťou jeho identity. „Vítame Vás však nielen ako predstaviteľa jednej z najväčších duchovných rodín tejto planéty a jej hodnôt, ale tiež, a predovšetkým, ako nositeľa veľmi potrebnej inšpirácie pre budúcnosť ľudstva.

Pre budúcnosť nášho Slovenska, aj pre budúcnosť kresťanstva v ňom je veľmi dôležitý spôsob, akým predkladáte posolstvo evanjelia pre našu dobu – nielen ako „dedičstvo otcov“, ale aj ako cestu pretvárajúcu našu prítomnosť a ukazujúcu do budúcnosti,“ uviedla Čaputová.

Prezidentka zdôraznila, že svet čelí krízam a jediný spôsob, ako ich zvládnuť, je spolupracovať. „Jediné, čo potrebujeme, je ľudskosť, uvedomenie si pri pohľade na kohokoľvek z nás, že ty si ja a ja som ty, že tvoríme jednotu,“ povedala Čaputová. Vyzvala na odvahu k ľudskosti a vzájomnému porozumeniu.

Hlava štátu zdôraznila, že pápež je jednou z najväčších mravných a duchovných autorít súčasného ľudstva. Jeho spôsob hlásania evanjelia a jeho osobný mravný príklad oslovuje podľa nej aj ľudí ďaleko za viditeľnými hranicami katolíckej cirkvi. Čaputová vyzdvihla, že vyzýva k pokore, milosrdenstvu a všeľudskému bratstvu a tiež k novej kultúre politiky a k novej etike v hospodárstve.

zdroj: TASR/Michal Svítok

„Vo svojich sociálnych encyklikách varujete pred najväčšími nebezpečenstvami našej doby – populizmom, národným sebectvom, fundamentalizmom a fanatizmom. Viditeľne sa staviate proti všetkým, ktorí chcú náboženstvo zneužívať na politické ciele. Zdôrazňujete, že k jadru evanjelia patrí starosť o ľudí v núdzi, o ľudí bez domova, o ľudí, ktorých z vlastnej krajiny vyháňajú vojny, terorizmus a chudoba,“ dodala prezidentka. Čaputová ešte raz vyjadrila pápežovi Františkovi vďaku za to, že na Slovensko pricestoval.

Na stretnutí sa zúčastnili viacerí predstavitelia politického života. Nechýbal premiér Eduard Heger (OĽaNO), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a ministri vládnej koalície. Zúčastnil sa aj František Mikloško, predstaviteľ katolíckeho disentu v časoch komunizmu, bývalý prezident Ivan Gašparovič s manželkou, športovec Matej Tóth, vedec Pavol Čekan a mnohí ďalší.

Priši Kuciakovci, Bezák aj Vallo

Hosťom je aj bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák, primátor Bratislavy Matúš Vallo a tiež predstavitelia samosprávnych krajov a koaličných a opozičných politických strán. Medzi vyše 500 pozvanými hosťami sú aj rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka a matka jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Svätý otec František v nedeľu 12. septembra pricestoval na svoju prvú návštevu Slovenska. Naposledy navštívila hlava katolíckej cirkvi, pápež Ján Pavol II, Slovensko v septembri 2003. Pápež František na Slovensku pobudne do stredy 15. septembra. Dnes má program v Bratislave, v utorok 14. septembra navštívi Košice a Prešov a svoju návštevu ukončí 15. septembra na púti v Šaštíne.

Pápež František zdôraznil, že prišiel ako pútnik do malej krajiny s hlbokými koreňmi v srdci Európy, ktorá bola miestom vzájomného pôsobenia východného a západného kresťanstva. Pápež to uviedol počas svojho príhovoru pred členmi politického a spoločenského života v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave.

Pred 28 rokmi svet obdivoval vznik dvoch samostatných krajín bez jediného konfliktu. Tieto dejiny pozývajú Slovensko, aby sa stalo miestom pokoja v srdci Európy. Práve aj modrá farba na vašej vlajke symbolizuje bratstvo medzi slovanskými národmi,“ zdôraznil František.

Reštart po pandémii

Pápež upozornil na to, že Európu čaká reštart po pandémii koronavírusu, ktorá ovládla celý svet. Dodal, že k obnove prispieva aj Európska únia so svojím plánom obnovy. Pápež ale vystríhal pred nebezpečenstvom pokušenia k rýchlemu zisku, ktorý rozdeľuje a nespája. „Nech je táto krajina miestom demokracie a pokoja,“ uviedol.

Drahí priatelia, nech z vašich sŕdc nevymizne povolanie k bratstvu, nech ďalej trvá vaša autentická pohostinnosť, ktorá vás charakterizuje. Pomôžem si chlebom a soľou, ktorým ste ma vítali. Ide o jednoduché dary, ktoré sú inšpirované evanjeliom. Chlieb sa nemá hromadiť, ale deliť sa s ním,“ zdôraznil pápež s tým, že Slovensko by malo myslieť aj na tých, ktorí si ho nemôžu dovoliť.

Spravodlivo rozlámaný chlieb je aj symbolom spravodlivosti. Soľ je zas niečo, čo dodáva chuť solidarity. Keďže soľ dáva chuť len vtedy, keď sa rozpustí, tak aj spoločnosť nájde svoju chuť vtedy, keď sa rozdá pre druhých,“ zdôraznila hlava katolíckej cirkvi starostlivosť o slabších a chudobných.

Pápež na záver príhovoru požehnal Slovensku a poďakoval za prijatie. „Všetci sme krehkí a navzájom sa potrebujeme. Prijmime túto krízu na prehodnotenie nášho životného štýlu. Vyhrňme si rukávy a prebudujme našu spoločnosť. Robte to s pohľadom nahor, ako keď sa pozeráte na vaše krásne Tatry,“ uzavrel pápež František.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá