Pápež pobúril svet príhovorom k mladým Rusom: „Ste potomkami veľkého Ruska, svätých, vládcov“

  • Pápež František predniesol prejav mladým Rusom
  • Oznámil, aby boli hrdí na svoje dedičstvo
  • Spomenul pritom imperialistických cárov
  • Spustila sa kritika
Pápež František sa prihovára k veriacim
TASR/AP, Andrew Medichini
  • Pápež František predniesol prejav mladým Rusom
  • Oznámil, aby boli hrdí na svoje dedičstvo
  • Spomenul pritom imperialistických cárov
  • Spustila sa kritika

Pápež František sa v piatok (25. 8.) prihovoril mladým Rusom a jeho slová vyvolali vlnu kontroverzie. Prostredníctvom videohovoru sa zúčastnil na 10. celoruskom zhromaždení katolíckej mládeže v Petrohrade. Mladým ruským katolíkom odkázal, aby boli hrdí na svoje kultúrne dedičstvo.

Ako súčasť tohto dedičstva uviedol Petra Veľkého a Katarínu II., ruských cárskych vládcov, ktorí si podmaňovali susedné národy.

Vatikán síce trvá na tom, že pápež sa vo svojom prejave pokúšal iba označiť historické obdobie a nie oslavovať cárske skutky, no zo strany Ukrajiny sa tieto slová nevyhli kritike.

Ako píšu Konferencia katolíckych biskupov v USA a spravodajská televízia CNN, ukrajinskí predstavitelia označili príhovor pápeža Františka za „imperialistickú propagandu“.

„Nikdy nezabudnite na svoje dedičstvo. Ste potomkami veľkého Ruska: Veľkého Ruska svätých, vládcov, veľkého Ruska Petra I., Kataríny II., tej ríše – vzdelanej, veľkej kultúry a veľkej ľudskosti. Nikdy sa nevzdávajte tohto dedičstva,“ odkázal pápež.

„Ste potomkami veľkej Matky Rusi, vykročte s ňou. A ďakujem – ďakujem za váš spôsob bytia, za to, že ste Rusmi,“ rečnil.

Kritika

CNN v tejto súvislosti citovala hovorcu ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleha Nikolenka. Ten v pondelok naznačil výraznú nespokojnosť s pápežovými slovami.

„Je to druh imperialistickej propagandy, ‚duchovných zväzkov‘ a ‚potreby‘ zachrániť ‚veľkú matku Rus‘, ktorú Kremeľ používa na ospravedlnenie vraždy tisícov Ukrajincov a zničenia stoviek ukrajinských miest a dedín,“ vysvetlil Nikolenko.

Pápeža kritizovala i hlava ukrajinskej katolíckej cirkvi. Arcibiskup kyjevsko-haličský, Sviatoslav Ševčuk, ohlásil, že to Ukrajincov šokovalo. Pápežove slová označil za „najhorší príklad imperializmu a extrémneho ruského nacionalizmu“.

„V kontexte ruskej agresie proti Ukrajine takéto vyhlásenia inšpirujú neokoloniálne ambície krajiny agresora,“ uviedol vo vyhlásení z pondelka (28. 8.)

„Príklady uvádzané Svätým Otcom sú v skutočnosti v rozpore s jeho učením o mieri,“ uviedol arcibiskup. Vysvetlil, že je potrebné, aby ich objasnil.

„Existuje nebezpečenstvo, že tieto slová môžu byť vnímané ako podpora nacionalizmu a imperializmu, ktorý spôsobil vojnu na Ukrajine, ktorá každý deň prináša smrť a skazu našim ľuďom,“ citovala ho americká konferencia katolíckych biskupov.

Promo ruskej agresie

Podľa Nikolenka by pápežovým poslaním malo byť „otvoriť oči ruskej mládeži ohľadom devastačného smerovania súčasného ruského vedenia“. Podotkol, že pápež svojimi slovami namiesto toho propagoval „idey ruských veľmocí, ktoré sú v skutočnosti dôvodom chronickej agresie Ruska“.

Dokonca aj samotný Putin sa vlani počas výstavy venovanej prvému ruskému cárovi prirovnal k Petrovi Veľkému. A týmto prirovnaním sa pokúsil ospravedlniť svoju inváziu.

Pápeža pre jeho slová o vojne kritizovali už viackrát. Napríklad v júni minulého roka uviedol, že vojna „bola možno nejakým spôsobom buď vyprovokovaná, alebo jej nebolo zabránené“.

V článku, ktorý zverejnili talianske noviny La Stampa, podotkol, že predtým, než Rusko napadlo Ukrajinu, sa stretol s „hlavou štátu“ (Putinom), ktorú, veľmi znepokojovalo, ako sa NATO pohybuje“.

Vatikán sa ohradil

Matteo Bruni, riaditeľ vatikánskej tlačovej kancelárie, v utorok reagoval na ukrajinského arcibiskupa. Tvrdil, že pápež určite neoslavoval imperializmus.

„Ako je zrejmé z kontextu, v ktorom s nimi hovoril, pápež mal v úmysle povzbudiť mladých ľudí, aby zachovávali a podporovali to, čo je pozitívne vo veľkom kultúrnom a duchovnom živote Ruska,“ uviedol.

Vatikánska tlačová kancelária zverejnila pápežove pripravené poznámky k stretnutiam mladých ľudí v Petrohrade, nie však jeho odpovede na otázky účastníkov.

„Nunciatúra rozhodne odmieta uvedené interpretácie, keďže pápež František nikdy nepodporoval imperialistické názory,“ podotkol Bruni vo vyhlásení.

Pápež vo svojich pripravených príhovoroch k mladým Rusom tiež povedal, že hoci sa mier v pokračujúcej ruskej vojne na Ukrajine môže zdať nesplniteľným snom, mladí ruskí katolíci potrebujú zasiať semienka mieru čo najlepšie, ako len môžu.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, Konferencia katolíckych biskupov v USA

Najnovšie videá

Trendové videá