Pápež vyhlásil, že vojna na Ukrajine by bola šialenstvom. Návšteva Macrona u Putina mala zmierniť napätie, tvrdí Borrell

  • Pápež František v stredu vyhlásil, že vojna na Ukrajine by bola „šialenstvom"
  • Hlava Katolíckej cirkvi dúfa, že hrozbu vojny sa vďaka mnohostrannému dialógu podarí odvrátiť
  • Návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Rusku priniesla „určité zmiernenie napätia"
  • Tvrdí šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ktorý ale dodáva, že problém ešte nie je vyriešený
ukrajinský vojak ´4
SITA/AP, Vadim Ghirda
  • Pápež František v stredu vyhlásil, že vojna na Ukrajine by bola „šialenstvom"
  • Hlava Katolíckej cirkvi dúfa, že hrozbu vojny sa vďaka mnohostrannému dialógu podarí odvrátiť
  • Návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Rusku priniesla „určité zmiernenie napätia"
  • Tvrdí šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ktorý ale dodáva, že problém ešte nie je vyriešený

Pápež František v stredu vyhlásil, že vojna na Ukrajine by bola „šialenstvom“, a dúfa, že napätie medzi týmto štátom a Ruskom sa vďaka mnohostrannému dialógu prekoná. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

František sa na stredajšej generálnej audiencii poďakoval tým ľuďom, ktorí sa 26. januára zúčastnili na ním vyhlásenom medzinárodnom dni modlitieb za mier na Ukrajine. 

„Pokračujme v prosbách Boha o mier, aby sa napätie a hrozby vojny prekonali serióznym dialógom a rozhovormi v rámci normandského formátu, ktoré môžu prispieť k tomuto cieľu,“ povedal. Myslel tým rokovania za účasti Ruska a Ukrajiny, sprostredkované a podporované Nemeckom a Francúzskom.

„A nezabúdajme. Vojna je šialenstvo,“ dodal pápež.

Rusko zhromaždilo pri hraniciach Ukrajiny vyše 100 000 vojakov, ale popiera obvinenia Západu, že na susednú krajinu plánuje útok.

Ukrajinci sú zväčša pravoslávni kresťania, ale v ich vlasti žijú aj gréckokatolíci – osobitná vetva katolíckej cirkvi, ktorá praktizuje východnú liturgiu podobnú pravosláviu a zároveň hlási vernosť pápežovi v Ríme.

Najvyšší predstaviteľ tejto ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, metropolita Sviatoslav Ševčuk pozval v utorok Františka na návštevu. Podľa neho by bola návšteva pápeža obrovským gestom, ktorý by mohol priniesť mier.

Stretnutie Macrona a Putina 

Stretnutie Macrona a Putina prinieslo „určité zmiernenie napätia“ v kríze medzi Západom a Moskvou okolo Ukrajiny, ale nie „zázrak“, vyhlásil v utorok šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Citovala ho tlačová agentúra AFP.

„Pokiaľ sú ľudia ochotní sadnúť si za stôl a rozprávať sa, myslím si, že je nádej nejsť do vojenskej konfrontácie,“ povedal Borrell novinárom na konci svojej návštevy vo Washingtone.

zdroj: SITA/AP, Sputnik

V tomto zmysle bolo Macronovo pondelkové stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom „pozitívnym signálom“ a „dobrou iniciatívou“, dodal Borrell.

„Myslím si, že išlo o krok uvoľňujúci medzinárodné napätie,“ zdôraznil šéf diplomacie EÚ.

Rusko zhromaždilo pri svojej hranici s Ukrajinou vyše 100 000 vojakov, čo vyvolalo obvinenia Spojených štátov a európskych krajín, že Moskva sa pripravuje na inváziu.

Problém nie ešte nie je vyriešený, tvrdí Borrell

Moskva odmieta, že má v pláne vpád na Ukrajinu, a žiada od USA a NATO rozsiahle bezpečnostné záruky – napríklad to, aby sa vojenská aliancia už nerozširovala smerom na východ.

V súčasnosti prebiehajú intenzívne diplomatické aktivity na odvrátenie vojny. Borrell predtým označil situáciu v Európe za najnebezpečnejšiu od skončenia studenej vojny.

Povedal, že po stretnutí Macrona s Putinom videl „konkrétne“ riešenia krízy a od ruského lídra dostal ubezpečenia, že už nenastane ďalšie vyostrovanie.

zdroj: TASR/AP, John Thys

Napriek pocitom optimizmu Borrell vyhlásil, že problém „ešte nie je vyriešený“.

„Návšteva prezidenta Macrona v Moskve bola dôležitá, ale nepriniesla zázrak,“ uviedol Borrell a doplnil, že zo strany Ruska nevidieť žiadne náznaky zmierňovania krízy.

Pre ruských predstaviteľov nie je najdôležitejšia Ukrajina, ale „nová bezpečnostná architektúra v Európe“, povedal Borrell s tým, že „o túto architektúru bojujú“.

„Vyvíjajú tlak na Ukrajinu, aby dosiahli rokovania o niečom, čo je pre nich dôležité – o rozširovaní NATO a bezpečnostných obavách, ktoré majú,“ vysvetlil Borrell.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá